Tenistka Martina Navrátilová se narodila v roce 1956 a vyrůstala v Řevnicích na západ od Prahy. Mimochodem, na svět přišla coby Šubertová.

Příjmení, pod kterým se proslavila, získala od druhého manžela své matky Miroslava Navrátila, ten byl i jejím prvním trenérem. Adoptoval ji, když její biologický otec zemřel.

Koncem sedmdesátých a během osmdesátých let byla tahle levoruká hráčka skutečnou královnou kurtů. Stačí se podívat na to, jak si vedla na nejslavnějších grand slamech – osmnáct titulů má ze dvouhry, jedenatřicet díky čtyřhře a desetkrát vyhrála smíšenou čtyřhru. Světovou jedničkou byla 332 týdnů.

VIDEO: Martina Navrátilová převzala v červnu 2023 medaili předsedy Senátu. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Musela počkat na vhodný okamžik

Po několika letech v USA, kam emigrovala v roce 1975, se tenistka Martina Navrátilová v rozhovoru pro časopis svěřila se svou lesbickou sexuální orientací. To bylo tehdy něco mimořádného a sama tenistka se sdělením čekala.

Bohužel jsem nemohla říci pravdu dřív, než jsem dostala americké občanství. To by mě totiž v té době diskvalifikovalo. Psal se rok 1981 a já byla opravdu jediná, která na vrcholu kariéry šla s pravdou ven,“ komentovala před lety svůj coming out v pořadu Good Morning Britain.

Už předtím nějaký čas chodila se spisovatelkou Ritou Mae Brown. Od roku 1984 do roku 1991 žila s Judy Nelson, původně vdanou matkou dvou synů – jejich vztah skončil poněkud dramaticky, sporem o peníze, který skončil mimosoudním vyrovnáním.

Stejně jako vztah s Toni Layton, s níž měla několikaletý vztah v devadesátých letech. V roce 2014 si Martina Navrátilová v New Yorku vzala o šestnáct let mladší Julii Lemig, bývalou Miss SSSR. S matkou dvou dcer žijí dosud.

Slavná tenistka se dlouhodobě angažuje v charitativních organizacích, které hájí práva menšin, zvířat, znevýhodněných dětí a je rovněž zarytou antikomunistkou. Paradoxní je, že otec její ženy Julie byl plukovníkem Rudé armády.

Martina Navrátilová otevřeně hovořila i o svých zdravotních problémech, včetně rakoviny prsu, kterou onemocněla na jaře 2010. Díky včasné léčbě nemoc překonala, ale zdraví ji zradilo ještě téhož roku v prosinci, kdy ji při výstupu na Kilimandžáro postihl plicní edém.

V lednu 2023 oznámila, že má rakovinu hrdla i prsu, po několika měsících uvedla, že léčba byla úspěšná. Mimochodem, jako jedna z mála sportovkyň na vrcholu Martina Navrátilová nosila od poloviny osmdesátých let brýle.

Fascinující tenisový příběh

S tenisem začala Martina Navrátilová brzy, první turnaj hrála v osmi letech a počátkem sedmdesátých let se stala československou jedničkou. V roce 1975 byla hlavní tahounkou týmu, který zvítězil v Poháru federace, aby vzápětí v osmnácti letech odešla do zámoří, protože režim jí čím dál víc házel klacky pod nohy.

Na turnajích od té doby hrála za USA. V té době už patřila mezi pět nejlepších tenistek světa, ačkoli jí nebylo ještě ani dvacet, v roce 1978 se poprvé stala světovou jedničkou. Tehdy poprvé vyhrála dvouhru žen na wimbledonské trávě, aby si hned o rok později výhru zopakovala.

Byla fenomenální. Pro představu, například v roce 1982 Martina Navrátilová vyhrála 90 z 93 zápasů, včetně 41 po sobě jdoucích zápasů, a 15 turnajů, kromě Wimbledonu také French Open. Následující rok vyhrála 86 z 87 zápasů a získala tři ze čtyř grand slamů – US Open, Wimbledon a Australian Open.

Počínaje wimbledonským vítězstvím v roce 1983 vyhrála šest po sobě jdoucích grandslamových ženských titulů ve dvouhře. Její zápasy s další americkou hráčkou Chris Evert se staly legendárními, stejně jako soupeření s německou tenistkou Steffi Graf v druhé půlce osmdesátých let.

Děkuju všem, kdo jste přišli

Legendární se stala i její promluva v češtině na pražské Štvanici v roce 1986, kam přijela hrát Fed Cup coby členka vítězného amerického týmu. Slyšel ji však tehdy málokdo, Česká televize závěrečný ceremoniál s jejími slovy neodvysílala. „Chtěla bych poděkovat všem, že jste se přišli na nás podívat. Doufám, že nebude trvat dalších jedenáct let, než sem zase přijedu a budu hrát tenis,“ řekla tehdy mimo jiné.

Hráčce původem z Česka se dařilo i v dalších letech, krom dvouhry se věnovala i ženské a smíšené čtyřhře. S tenisem původně přestala v roce 1994, ale několikrát se k profesionální hře vrátila – ještě v roce 2003 vyhrála ve Wimbledonu smíšenou čtyřhru spolu s Leanderem Paesem.

Získala tak svůj dvacátý titul z Wimbledonu a vyrovnala se počtem zdejších vítězství jiné legendě, Billie Jean King. Martině Navrátilové bylo tehdy šestačtyřicet – stala se nejstarší hráčkou, která kdy vyhrála ve Wimbledonu. Definitivně s tenisem sekla v padesáti po vítězství ve smíšené čtyřhře na US Open.

Tedy s aktivním tenisem, jinak se mu nadále věnuje coby komentátorka a jeden čas působila i jako tenisová trenérka. Krom tenisu miluje také lyžování a jízdu na motorce. Napsala také učebnici tenisu, je spoluautorkou několika mysteriózních thrillerů a podílela se i na knize o tom, jak se udržet v kondici.

Zdroj: vlasta.cz, martinanavratilova.com, britannica.com

Související články