První panenka Barbie se představila světu v březnu roku 1959 a od té doby patří mezi nejžádanější hračky na světě. Letos se o ní mluví ještě víc než běžně, a to díky hollywoodskému snímku Barbie s Margot Robbie a Ryanem Goslingem v hlavní roli. Kdy jindy si tak připomenout neuvěřitelný příběh ženy, která ikonickou panenku vymyslela.
Dcera Barbara a syn Kenneth
Holčičky si hrály s panenkami dávno předtím, než se vůbec Ruth Handler narodila. Zpravidla šlo ale o miminka, tedy hračky, které je měly připravit na budoucí roli matky. Je tohle ale jediná role ženy? Ptala se Ruth a vymyslela hračku, díky které si holčičky budou moct představovat sebe sama v dospělosti a hlavně to, čím vším se mohou stát. Ruth inspirovala její dcera Barbara s kamarádkami. Vystřihovaly si totiž papírové holčičky a šaty, které jim různě převlékaly. Právě podle Barbary se jedna nejslavnějších hraček světa jmenuje. A Ken? Jeho předlohou se stal Ruthin druhý potomek, syn Kenneth.
Kdo byla Ruth Handler
Energická 157centimetrová žena, která v šatech, podpatcích, vždy s dokonale učesanými vlasy a rudou rtěnkou byla posedlá daty, lačná po aplikování nových technologií, nikdy se nebála riskovat a za vším viděla byznysovou příležitost.
Ruth se narodila v roce 1916 jako nejmladší z deseti dětí polských imigrantů. Vdala se za Elliota Handlera, se kterým se odstěhovala do Los Angeles, kde společně dlouho žili v ošklivé garsonce se šváby. Elliot ale už tehdy začínal experimentovat s výrobky z plastu. Právě on stál za designem hraček od Mattela a Ruth říkávala: „Když to on vyrobí, já to prodám.“
Mattel začínal jako garážovka
Mattel rozjeli roku 1949 a podobně jako vícero dnes světoznámých firem začínali v garáži. Velmi odvážným krokem, který vystřelil hračkářskou firmu do nebes, bylo zakoupení celoroční televizní reklamy u společnosti Disney. Vzhledem k výši investice o takovém kroku žádný výrobce hraček ani neuvažoval. Jenže Ruth byla geniální marketérka a hlavně si vždycky troufla. Reklamy postavila tak, aby promlouvaly k dětem, nikoli rodičům, což bylo tehdy naprosto nevídané. Mezi největší hity z jejich sortimentu se tehdy stal dětský kulomet. V roce 1955 jen za tuto hračku Mattel vydělal čtyři miliony dolarů.
Podobně to bylo i s Barbie, kterou po uvedení roku 1959 rodiče nepřijali vůbec vřele. Diskutovalo se, že není vhodné, aby malé holčičky vlastnili panenku s ňadry. Byť se na veletrzích hraček zdálo, že půjde o fiasko a od Mattelu ji prodejci nevezmou, tehdy už o dospělé vůbec nešlo. Poptávka díky reklamě mířené na děti začala být fenomenální a je tomu tak dodnes.
Zdroj: vlasta.cz Who created the Barbie doll? The dramatic rise and fall of Ruth Handler, the woman who co-founded Mattel - ABC News