Legendární Vlasta Burian se narodil 9. dubna 1891 v Liberci. Tatínek Antonín byl krejčí a nadšený ochotník, maminka Marie pak doma vytvářela rodinnou atmosféru. Když bylo Burianovi deset let, odstěhovala se rodina do Prahy, kde ho otec často brával do Národního divadla.
Stačilo několik představení a Vlasta okamžitě věděl, že se chce stát hercem. Otec z toho ale nadšený nebyl, možná proto, že chtěl mít ze syna sportovce.
Vlasta měl odmala velký talent, věnoval se tenisu, cyklistice, ale nejvíce fotbalu. Jakmile dokončil studia, postupně se stal brankářem několika pražských klubů včetně slavné Sparty.
O dceru se starat nechtěl
Už v době, kdy válel za Spartu, vystupoval Burian se svými komickými skeči. Vůbec poprvé vystoupil v roce 1909 po jednom ze svých fotbalových utkání. V té době se také poprvé zamiloval, a to do tanečnice Anny Emílie Pírkové, brzy se jim narodila dcera Emilka.
Oba byli ale tehdy velmi mladí a starat se o dítě moc nechtěli. Často tak jejich odpovědnost přebírali Burianovi rodiče. Láska mladému páru ovšem dlouho nevydržela, jen něco přes tři roky.
Myslel si, že si jde jen pro podpis
Svou osudovou lásku pak poznal Burian úplnou náhodou. Františka Červenková se s kamarádkami vsadila, že slavného herce sbalí. Nejprve navštívila jeho představení, a když skončilo, odvážně si došla pro podpis přímo do šatny a při té příležitosti ho pozvala na sklenku vína. Burian tehdy nabídku přijal a začal se psát příběh jejich lásky.
Dceři se snažil vše vynahradit
Červenková krátce po seznámení otěhotněla a za několik měsíců poté následovala svatba. O miminko ale bohužel přišli, Františka potratila a další děti už mít nemohla. Burian se tak s manželkou začal starat o dceru Emilku, která do té doby žila u jeho rodičů.
Burian se jí snažil všechny roky vynahradit a za vlastní ji přijala i Františka. Emilka se toužila stát herečkou, jenže to jí tatínek rozmluvil. Nakonec se stala úřednicí. Později mu porodila vnuka a stále k sobě měli blízko.
Omotala si ho kolem prstu
Burian svou manželku Františku, které celý život říkal Nina, miloval tak trochu bezhlavě. Díky tomu si ho rychle omotala kolem prstu a začala mu do všeho mluvit. Byla s ním navíc na každém představení i natáčení.
Pokud se zpozdila, odmítal vystupovat, dokud nepřišla. Když onemocněla, dokonce se povídalo, že nechal na jeviště umístit mikrofon, aby jeho výkon mohla poslouchat alespoň přes telefon.
Život v luxusu
Během 30. let se stal Burian hvězdou filmů Anton Špelec, ostrostřelec, Tři vejce do skla či U poklady stál. V nich zářil a to mu samozřejmě přineslo i spoustu peněz. Z obyčejného muže se tak postupně stal velmi bohatým člověkem.
Burian si peníze uměl užívat, na pražské Hanspaulce si koupil honosnou vilu, kde měl i bazén, tělocvičnu a tenisový kurt.
Luxusu si ale neužíval sám, často u sebe pořádal opulentní večírky, na kterých se scházela celá tehdejší pražská smetánka. Burian měl dokonce osobního kuchaře, který všem připravoval nejrůznější delikatesy.
Muž dvou tváří
Ačkoli mnozí znali Buriana jako vtipného a zábavného člověka, v soukromí byl někým úplně jiným. Často se mu střídaly nálady, byl psychicky labilní, a dokonce propadal depresím.
Ani jako tehdejší divadelní šéf nebyl mezi svými podřízenými zrovna oblíbený. „Za ty tři roky, co jsem u něj hrála, jsem se přesvědčila, že je bezohledný a v podstatě hloupý,“ řekla o něm Hana Vítová.
Ačkoli ho hlídala, stejně ji podvedl
Nina od začátku manželství na Vlastu přehnaně žárlila. Nesnesla konkurenci mladých a krásných hereček. Burian si ale přece jen našel chvilky, kdy si potají užíval s jinými ženami.
Bláznivě se zamiloval do Lídy Baarové, a dokonce se kvůli ní chtěl rozvést. Jeho milenkou měla být také Zita Kabátová.
Kolaborant Burian
Románek s Baarovou ho nakonec dostal na dno. Když byla po válce vyšetřována v souvislosti s údajnou kolaborací s Němci, ze strachu během výslechů popsala i všechny večírky, které Burian pořádal. Navíc na něj řekla, že měl významné vztahy s nacisty, ze kterých měl osobní prospěch.
Nakonec skončil ve vězení a musel zaplatit pokutu ve výši milion korun. Navíc mu zabavili vilu a také divadlo.
Tehdy se stal trnem v oku dalších úspěšných umělců v čele s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem. Dokonce o něm nazpívali posměšnou píseň, kterou pojmenovali Kolaborant Burian.
Byl už jen stínem geniálního umělce
Když byl Burian po třech měsících z vězení propuštěn, měl zakázáno vystupovat a život pro něj začal ztrácet smysl. Z vrcholu spadl na pomyslné dno, začal být vyvrhelem společnosti.
Když se za vše omluvil, dostal alespoň možnost vystupovat v hospodách, což ale pro komika jeho formátu bylo nedůstojné.
Už nemohl dál
Na konci života měl Burian takové problémy s pohybem, že během svých vystoupení jen seděl. Své poslední odehrál se zápalem plic. Nakonec zemřel 31. ledna 1962 a osudnou se mu stala plicní embolie.
Jeho odchod na věčný odpočinek nesla těžce manželka Nina, která zemřela jen devět týdnů po Burianovi. Tak trochu symbolicky byla nalezena mrtvá na Burianově hrobě, kam chodila každý den.
Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, zeny.iprima.cz, mujrozhlas.cz