Nikdy předtím ani potom se žádnému korejskému zpěvákovi nepodařilo dobýt doslova celý svět. Zpěvák, tanečník, rapper a producent PSY to dokázal jen jedním jediným hitem plným humoru, s chytlavým refrénem a koňským tancem. Ten se stal možná ještě větším hitem než samotný song. Zatančily si jej dokonce i takové světové celebrity jako Ellen DeGeneres, Britney Spears, tenista Novak Djoković, Tom Cruise nebo Madonna.

Zdroj: Youtube

A strhnout světovým hitem se nechal i někdejší britský premiér Boris Johnson a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten dokonce Gangnam Style označil za příklad hudby, která překonává jazykové či kulturní bariéry, a naopak dokáže dohromady svést lidi z různých prostředí. Může podle něj sloužit jako nástroj pro světový mír. A pozadu samozřejmě nezůstaly ani české celebrity, protože kdo si tenkrát „neosedlal“ koně, jako by nebyl. Svůj Gangnam Style předvedl například moderátor Leoš Mareš.

Kdo je korejský zpěvák PSY

Za pseudonymem se skrývá zpěvák pocházející ze Soulu v Jižní Koreji, který má v občance jméno Park Jae-sang. Co o něm určitě nevíte, je, že vystudoval Bostonskou univerzitu, sloužil v armádě a se svým prvním albem debutoval už v roce 2001. V Koreji byl hvězdou, ale když vypustil do světa svéráznou parodii na zbohatlíky žijící ve čtvrti Gangnam, stal se celosvětovou star. A to i přesto, že zpíval v korejštině.

Hvězda internetu

Jen 5 měsíců stačilo k tomu, aby jako první dosáhl na kanále YouTube jedné miliardy zhlédnutí. Titul nejsledovanějšího videa si pak udržel dalších 5 let. Nesmrtelnost songu zaručil i nespočet cover verzí, které vznikly po celém světě. Jednu mimochodem natočili také astronauti NASA.

Kam korejský zpěvák zmizel?

I když zpěvák neusnul na vavřínech, vydal několik dalších alb a skladeb jako Daddy nebo Gentleman, experimentoval s různými hudebními styly a posbíral řadu ocenění, globálního úspěchu jako s Gangnam Style už nedosáhl. Dnes je hvězdou sociálních sítí, kterou sledují miliony fanoušků nejen pro jeho humorná videa. Podporuje zde i charitativní projekty a důležité společenské otázky. Je také velvyslancem organizace UNICEF. Vlastní několik televizních pořadů a produkční společnost starající se o talenty K-popu.

I kdyby tento šestačtyřicetiletý Korejec až do konce života nevystrčil nos ze svého luxusního domu, nikdo mu neodpáře, že je hvězda a že změnil svět populární hudby a internetu.

Autor: Michaela Čentešová

Zdroj: vlasta.cz facts.net PSY KpopStarz

Související články