Jestli jste se před pár lety dívali na seriál TV Prima Krejzovi, možná jste si všimli, že se v pár dílech objevil i mladý černošský herec Samsidin Nyass. Asi by vás to nenapadlo, ale je jedním ze tří pravnuků herečky Aleny Vránové – jeho matkou je hereččina vnučka Antonia Tereza Nyass, zpěvačka z vokálního uskupení Yellow Sisters. Mladíkův exotický vzhled lze přičíst jeho otci, kterým je hudebník Papis Nyass.

Zdroj: Youtube

Pravnuk Sam, který má dva další bratry, se objevil krom seriálu i v reklamě. Talent dost možná zdědil po slavných praprarodičích, Aleně Vránové a Vladimíru Rážovi. Devatenáctiletý mladík se nicméně herectví dál nevěnuje, jeho koníčkem je spíše gymnastika a skoky na trampolínách.

Oba šli k oltáři podruhé

Roli trochu nafoukané princezny, kterou změní láska krále Miroslava, získala Alena Vránová v konkursu, na který i po letech vzpomínala. „Byla jsem už asi dvacátá adeptka. Režisér Zeman chtěl, abych řekla větu ‚Podej mi míč‘. Když jsem ji řekla, nechal vypnout kamery, měl vybráno,“ líčila herečka, která zároveň zmínila, že právě tento film jí změnil život.

Při natáčení slavné pohádky o pyšné Krasomile se totiž Alena zamilovala do Vladimíra Ráže a opustila kvůli němu svého tehdejšího manžela, spisovatele a v té době i nadšeného komunistu Pavla Kohouta. Její první manželství tak vydrželo pouze dva roky, rozvedli se v roce 1952. Také představitel krále Miroslava se kvůli osudovému setkání rozvedl s herečkou Alexandrou Myškovou, s níž měl dva syny, jeden z nich ovšem zemřel sotva několikaměsíční, na syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Vránová s Rážem se vzali v roce 1958, ani jejich vztah nicméně nevydržel věčně – Ráž ji po letech opustil a oženil se potřetí. Slavný herecký pár spolu měl jediné dítě, dceru Markétu, která po letech mluvila o svém hezkém dětství i o milostných avantýrách svého otce, které její matku velmi trápily. I herečka si ale podle slov dcery našla milence. Byl jím zvěrolékař, který se staral o jejich kočku.

Herecké partnerství provázely časté hádky, ale přesto se rozvedli, až když bylo Markétě osmnáct. Zemřela v pětapadesáti letech po tom, co roky bojovala se závislostí na alkoholu. Herečka se tak těší alespoň z Markétiny dcery Terezy Nyass a jejích tří synů, o kterých se často zmiňovala v rozhovorech.

Dvakrát Thálie

I když je Krasomila její asi nejslavnější postavou, Alena Vránová rozhodně nezůstala herečkou jedné role. Skvělá byla i ve filmech Hrátky s čertem, Dovolená s Andělem a seriálech Byl jednou jeden dům, Ulice, Vlak dětství a naděje, Kde padají hvězdy, Obchoďák či Svatby v Benátkách.

Výborně se jí vedlo i na divadle, za své herecké mistrovství ostatně získala dvě ceny Thálie – jednu v roce 1998 za hru Bouřlivé jaro a další pak v roce 2017 za celoživotní mistrovství. Dvacet let hrála v divadle Ungelt, z něhož odešla až v roce 2018.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz Wikipedia

Související články