Příběh o pyšné princezně Krasomile, která si odmítla vzít za muže krále Miroslava, který, aby získal její srdce, se přestrojil za zahradníka, znají snad všichni, ačkoli je to už pohádka pro pamětníky. Natočena byla totiž před více než sedmdesáti lety a řadí se mezi nejstarší snímky. I tak ale každoročně láme rekordy sledovanosti a neobejde se bez ní žádný konec roku.

Zdroj: Youtube

Zakázaná láska

Hlavní roli princezny Krasomily si zahrála nezaměnitelná Alena Vránová, která v těchto dnech slaví krásné jednadevadesáté narozeniny, prince Miroslava pak ztvárnil Vladimír Ráž. Zamilovanou dvojici ovšem nehráli jen před kamerou. Pomyslná jiskra mezi nimi přeskočila i v soukromí a vypukl nevídaný skandál. Oba umělci byli totiž zadaní. Alena Vránová byla manželkou Pavla Kohouta a Vladimír Ráž před oltářem slíbil věrnost Saše Myškové.

Rozvracečka rodiny i režimu

Kdyby tehdy fungoval bulvár, jistě by tento románek plnil titulní strany. Alenin manžel, který okamžitě zažádal o rozvod, se totiž za nevěru dost netradičně mstil. Napsal divadelní hru Dobrá píseň o zradě ženy, která herečku označila za rozvracečku rodiny i režimu. To Aleně Vránové zasadilo krutou profesní ránu, jelikož se jí filmaři začali stranit. Nakonec horko těžko sehnala uplatnění v oblastním divadle. Mstil se ale nejen své ženě, Vladimír Ráž se stal rázem nepřítelem státu.

Místo oběda svatba

Nedlouho po rozvodu s Pavlem Kohoutem řekla své ano Vladimíru Rážovi. Svatba však proběhla za velmi zvláštních okolností, a to tak, že ráno během natáčení snímku Hudba z Marsu herečka údajně požádala režiséra Jána Kádera přibližně o devadesátiminutovou polední pauzu, přičemž ho poprosila, jestli by ji mohl někam doprovodit. Kádár vyhověl, aniž by věděl, o co jde. Teprve až v autě se dozvěděl o svatbě a že má jít Aleně Vránové za svědka. Sňatek proběhl během deseti minut a herečka se ani neobtěžovala s převlékáním – zůstala oblečená ve filmových šatech. Následně se společně s režisérem vrátili na plac a pokračovali v práci. Kádár se z této rychlo akce podle slov Vránové ještě dlouho nemohl vzpamatovat.

Smutný osud jediné dcery

Se svým mužem Vladimírem Rážem herečka po šesti letech manželství přivítala na svět vytouženou dcerku Markétu. Bohužel však ani tento svazek do budoucna nevydržel a jejich dcera se navíc v 55 letech upila k smrti. Přesto herečka nezahořkla. Radost a útěchu našla ve vnučce Tereze Nyass, která je zpěvačkou ve skupině Yellow Sisters, a třech pravnucích. Všichni se věnují muzice a jeden chlapec se dokonce našel v herectví.

Co jste o jedné z nejstarších pohádek možná nevěděli?

  • Z hlediska počtu diváků jde o nejúspěšnější film v historii československé kinematografie. Do kin ho přišlo zhlédnout celkem 8 222 695 diváků.
  • Na konkurz na roli princezny Krasomily se Alena Vránová, která byla v té době posluchačkou prvního ročníku konzervatoře, dostavila na popud asistentky režie Věry Pečinkové. Na kamerových zkouškách dostala na hlavu korunku a do rukou velký míč. Ten bez rozmyslu hodila režiséru Bořivoji Zemanovi a poručila mu: „Hoď mi můj míč!" Tvůrci okamžitě věděli, že právě našli tu pravou.
  • Ve zhruba čtyřicáté páté minutě pohádky zazní písnička Kytička bílá, která byla o tři roky později, v roce 1955, použita i ve filmu Anděl na horách.
  • Pohádka se natáčela na Dolském mlýně v Českém Švýcarsku, na zámku Hluboká a v Třeboni.
  • Scéna, kde princezna Krasomila hází míč přes bránu, je natočena na zámku Hluboká, ale Miroslav jej ve skutečnosti chytí až v Třeboni.
  • Vladimír Ráž během natáčení zažíval velkou osobní tragédii. Krátce po sobě mu zemřel jeho půlroční syn David i jeho matka.
  • Medvíďata, která pobývala v lese u uhlíře v podání Františka Hanuse, byla zapůjčena z liberecké zoo.
  • Na filmovém festivalu v Karlových Varech 1997 se Alena Vránová (Krasomila) stala vítězkou ankety o nejoblíbenější pohádkovou princeznu.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz cs.wikipedia.org

Související články