Víte, které slavné ženy rakovinu překonaly nebo s ní v současnosti bojují a o svůj příběh se podělily? Aby dodaly sílu, motivovaly k prevenci apod.?

Shannen Doherty

Seriálové Brendě Walsh potvrdili lékaři rakovinu v roce 2015 a ona byla ohledně své nemoci a léčby vždy zcela upřímná a otevřená. Tehdy podstoupila mastektomii, ozařování a chemoterapii, ale nemoc se i přesto po několika letech vrátila a rozšířila se do mozku a kostí.

Podpora fanoušků jí v boji s rakovinou pomáhala, ona na druhou stranu pomáhala ostatním tím, jak se nikdy nevzdávala. Ve svém podcastu mluvila o tom, že ještě nemá hotovo, že má se životem plány. Věří, že se najde lék, a podporuje nejrůznější výzkumy, zároveň v podcastu Let’s be clear otevřela i téma vlastního pohřbu. Nerada by tam totiž měla pokrytce a falešné přátele.

Chantal Poullain

Francouzka, která přišla do Československa za láskou, má s rakovinou zkušeností bohužel hned vícero. Když jí bylo 22 let, operovali jí rakovinu děložního čípku, před 13 lety jí pak lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Její životní přístup je bojovný a optimistický, ač ji lékaři i přátelé nabádali k co nejzdravějšímu životnímu stylu, ona se rozhodla, že chce být především v psychické pohodě, hrála divadlo a odmítala se omezovat příkazy a zákazy. Protože, jak nám řekla v rozhovoru, psychika je podle ní daleko silnější, než si myslíme. Nabádá k prevenci a co se týče léčby, vždy věřila lékařům. Její sestra bohužel nikoli. Klasickou léčbu totiž odmítla a nakonec požádala o eutanazii.

Michaela Kuklová

I představitelka princezny Jasněnky se rozhodla nejen nedat rakovině šanci, ale i dělat osvětu a mluvit o tom, jak rakovinu rozpoznat a odhalit. Ona sama totiž tušila, že něco není v pořádku, už dlouho, ale mamograf a sono nic neodhalily. Nemoc nakonec potvrdila až biopsie. Herečka si nechala odstranit obě prsa, což bylo pro ni velmi těžké. A zvažovala, zda o nemoci mluvit – neměla totiž podstoupit chemoterapii, takže ji mohla snadno utajit. Ale trápily ji výčitky, chtěla ženám předat více informací a svou osobní zkušenost.

Anička Slováčková

Je jí sice teprve 28 let, ale se zákeřnou nemocí se oblíbená zpěvačka pere už podruhé. V roce 2019 jí lékaři zjistili zhoubný nádor – bulku v prsu si tehdy nahmatala při nákupu nové podprsenky. Vedle klasické léčby jí pomáhalo i tvořit, a tak mohla po pár letech nejen prohlásit, že je zdravá, ale i vydat album Aura.

Zdroj: Youtube

Letos na podzim křtila v Lucerně svoje další album, Osudová, a den poté oznámila bohužel smutnou zprávu, byla jí opět objevena rakovina, tentokrát zasáhla plíce. Anička Slováčková opět podstupuje náročnou léčbu, snaží se co nejvíc odpočívat mezi nejbližšími a je odhodlaná nemoc porazit i tentokrát. My jí moc držíme palce!

Anna K.

Populární zpěvačka ve své písni zpívá „nelítám nízko“, ale ví, jaké to je, když se vás zákeřná rakovina pokusí srazit na kolena. Ona se nedala, přeprala ji v roce 2010 a nevzdala to ani po sedmi letech, kdy jí znovu objevili zhoubné nádory.

Léčba ji vyčerpávala, ale hudba a koncertování jí dodávaly sílu, zároveň v několika kampaních aktivně upozorňovala na sílu a důležitost prevence (kampaně Anny K.: Chceš žít jako já? a Teď jde o tebe).

Christina Applegate

Herečka, která se proslavila jako Kelly Bunda v seriálu Ženatý se závazky a v posledních letech zářila v televizní show Smrt nás spojí, se musí vyrovnávat s jednou ranou osudu za druhou.

V roce 2008 podstoupila oboustrannou mastektomii, rakovinu jí naštěstí díky pravidelným prohlídkám odhalili poměrně brzy. Prevenci nepodceňovala kvůli rodinné predispozici, měla totiž mutaci genu BRCA1. Po vyléčení vtipkovala, že plastická chirurgie je na tak vysoké úrovni, že hezčí prsa ještě neviděla.

Ač rakovinu porazila, klid nemá. V posledních letech ji trápí roztroušená skleróza, kvůli lékům přibrala skoro dvacet kilo a pohyb jí dělá potíže. I proto ukončuje hereckou kariéru.

Zdroj: vlasta.cz, cdpr.cz, lpr.cz, idnes.cz, novinky.cz, praha.rozhlas.cz

Související články