Nečekaně rychlá sláva

Hercem toužil být rodák z Los Angeles odjakživa a sen se mu splnil. Proslavil se velmi brzy a pro něj prý nečekaně. Televizní show Dr. Kildare ho vystřelila na výsluní, a ač si to užíval, na takovou slávu připravený nebyl. Vždyť do studia chodilo na 12 tisíc dopisů týdně, tolik nedostával ani Clark Gable! A když nenatáčel, rozhodně neodpočíval, věnoval se tvorbě svého mediálního obrazu, dával rozhovory, setkával se s fanoušky.

Zdroj: Youtube

Ač se celosvětově proslavil hned v několika televizních projektech a na divadelních prknech, české publikum si jej zamilovalo především jako kněze Ralpha, který se osudově zamiluje do farmářské dcery Meggie. Ano, řeč je o seriálu Ptáci v trní.

Původně měl roli kněze ztvárnit Robert Redford, ale hvězda Richarda Chamberlaina v té době stoupala a dnes je jasné, že by nikdo Ralpha neztvárnil lépe. S představitelkou Meggie, herečkou Rachel Ward, měli mezi sebou skutečnou chemii, herec se dokonce domníval, že se do něj kolegyně zamilovává, a o to přesvědčivější sám byl. Ona si ve skutečnosti v té době začala s jiným hercem ze seriálu a později si ho vzala.

Kromě filmů (např. Hrabě Monte Christo, Zajatec japonských ostrovů, Casanova) a seriálů (za roli v Dr. Kildare, Šogun a Ptáci v trní získal Zlatý glóbus a byl prvním Jasonem Bournem v minisérii Agent beze jména) zářil i v divadle a muzikálech.

S pravdou ven v 68 letech

Ve své autobiografii „Shattered Love“, která vyšla v roce 2003, poprvé přiznal, že je gay, a v rozhovorech začal otevřeně mluvit o tom, že společnost je podle něj stále velmi homofobní. A doporučil svým hereckým kolegům, aby s coming outem nepospíchali, protože se pak mohou rozloučit s tím, že by se stali např. sexuálním symbolem a dostávali zajímavé role.

Původně zamýšlel psát o tom, jak žít co nejlepší život. Ale vydavatel mu řekl, že by měl ukázat své pravé já, aby byly jeho životní postoje a filozofie uvěřitelné. A on následně popsal magický okamžik, kdy cítil, jako by k němu tehdy během psaní promlouval anděl a řekl mu, že s ním je vše v pořádku a nemusí mít strach konečně přiznat, kdo skutečně je.

Pro jeho kariéru by coming out byl katastrofou, veřejnost nebyla připravená na idoly, kteří v soukromí vyhledávají mužskou společnost. I proto v rozhovorech často mlžil, a když se jej ptali na manželství a děti, vymlouval se, že je stále velmi zaneprázdněný. Dával si pozor a později řekl, že to bylo vyčerpávající, nemoct být sám sebou. Na druhou stranu žil svůj sen, sen o tom, že bude úspěšným hercem.

Lásky Richarda Chamberlaina

Prožil několik románků i vážnějších vztahů s hereckými kolegyněmi, ale v roce 1977 poznal o dvacet let mladšího herce Martina Rabbetta a osudově se zamiloval. Hráli spolu i ve filmu Allan Quatermain a Ztracené město zlata a svůj domov našli na Havaji, kde dokonce proběhl soukromý svatební obřad. V roce 2010 se ale rozešli, což mnohé blízké překvapilo. Co bylo důvodem? Richard Chamberlain prý toužil vrátit se k práci. Odstěhoval se zpátky do LA a rozhodl se zasvětit zbytek svého života jen hraní. Přátelé se domnívali, že bude velmi osamělý bez své životní lásky, on se však jen jako herec prý cítil kompletní.

V posledních letech se práci již nevěnuje, přestal být aktivní i na sociálních sítích a užívá si zaslouženého odpočinku. Jak sám říká, herectví je velmi náročné a on si již přeje klid. Jen tak sedět a sledovat televizi, jít s přáteli na večeři, do kina a bavit se.

A jak herec vzpomíná na svou kariéru? „Měl jsem obrovské štěstí. Hrál jsem více než šedesát let, potkal ty správné lidi, dostal skvělé rady i pracovní nabídky.“ Vždy miloval utíkat do světa filmu a to, že se stal jeho součástí a mohl před kamerou předstírat, že je někým jiným, bylo to, co jej nejvíc naplňovalo.

Zdroj: vlasta.cz, foxnews.com, csfd.cz, eu.desertsun.com, imdb.com

Související články