Už jako malý miloval divadlo. Bledý a štíhlý mladík s ostrými italskými rysy připomínal tak trochu člena Adamsovy rodiny. Pro svůj výrazný vzhled si vysloužil přezdívku Bobby Milk (Mléčný Bobby).

Nikoho z rodiny nepřekvapilo, když se rozhodl studovat uměleckou střední školu. V šestnácti letech ale studia zanechal a přidal se k alternativnímu divadelnímu souboru.

Poprvé před kamerou

Od Robertova prvního školního představení Čaroděj ze země Oz (1954) uběhlo pár let. Tehdy dvacetiletý De Niro prošel mnoha profesionálními dramatickými kurzy. Vystupoval na menších scénách a v polovině 60. let stanul poprvé před kamerou v nízkorozpočtových filmech režiséra Briana De Palmy.

Za jeho oficiální filmový debut se považuje francouzský snímek Tři pokoje na Manhattanu, který natočil v roce 1965 Marcel Carné. Tehdy ještě neznámý herec totiž ovládal, kromě své rodné angličtiny, také brilantně italštinu a francouzštinu. To mu otevřelo dveře do mezinárodního světa filmu.

Oscarový Kmotr

Zlom v kariéře přišel v roce 1974 filmem Kmotr II. První díl stejnojmenného filmu podle románu od Maria Puza dobyl svět o dva roky dříve, a tak na sebe druhý díl nenechal dlouho čekat. Francis Ford Coppola obsadil vedle Al Pacina tehdy novou stoupající hvězdu Roberta De Nira do role mafiána Vita Corleona. Robert se připravil na svou roli velmi pečlivě. Studoval tamní sicilský dialekt a do role dal úplně všechno. Jeho snaha mu mimo jiné přinesla celoživotní přátelství s hereckým kolegou Al Pacinem a Ocenění Americké Filmové Akademie. Naprostou raritou bylo, že tehdy Oscara získali De Niro a Marlon Brando za ztvárnění stejné role.

To mluvíš se mnou?

Nejdůležitější životní etapa pak nastala, když se herec seznámil s režisérem Martinem Scorsesem. Ten Roberta obsadil do kriminálního dramatu Špinavé ulice spolu s Harvey Keitelem. Oba se tehdy stali nejsledovanějšími herci své doby.

Následovaly další společné filmy jako například Taxikář nebo Zuřící býk, za něhož De Niro získal svého druhého Oscara.

Nenapravitelný romantik

Italské kořeny potvrzují, že krev není voda. Temperamentní herec má totiž slabost pro snědé krásky. Se svou první manželkou herečkou Diahnne Abbot se potkal na natáčení filmu Taxikář. Mají spolu dvě děti Drenu a Raphaela. Další dvě děti, dvojčata Aarona a Juliana, má s modelkou a herečkou Toukie Smith. Dlouhých 21 let byl pak ženatý s americkou herečkou Grace Hightower. Z tohoto manželství má syna Elliota a dceru Helen Grace. A nakonec téměř ve svých osmdesáti letech se stal Robert De Niro posedmé tatínkem. Se svou aktuální partnerkou Tiffany Chenovou se seznámili na natáčení filmu Stážista. Podle zdrojů jsou spolu od roku 2021.

Zajímavosti:

  • Kvůli roli boxera ve filmu Zuřící býk přibral 27 kg. Jedl prý zmrzlinu a špagety.
  • S přítelem Nobem Matsuhisou vlastní síť luxusních restaurací Nobu.
  • Hrál celkem ve 115 filmech.
  • V 90. letech randil s topmodelkou Naomi Campbell.
  • Jeho oblíbeným jídlem je černá marinovaná treska.
  • Jeho blízký přítel Al Pacino se stal opět otcem ve svých 83 letech.

Zdroj: vlasta.cz TvGuru.cz Wikipedia.org CSFD.cz

Text: Magdalena Weingärtner

Související články