V době, kdy éteru pořád vládly takové seriály jako Dallas nebo Dynastie, debut sitcomu Roseanne na podzim roku 1988 nabídl divákům zcela nový druh televizní zábavy, kde byla hlavní hrdinkou obyčejná ženská, matka v domácnosti.

Seriál diváky nadchl, protože v něm viděli obyčejnou „dělnickou Ameriku“ a obyčejné Američany. Seriál se stal hitem a z Roseanne Barr udělal hvězdu, která za tuto roli obdržela několik nominací na Zlatý glóbus a Emmy.

Zdroj: Youtube

Dětství s mormonskými rituály

Roseanne se narodila v Salt Lake City v Utahu, zemi mormonů. Její rodiče byli ale židovští přistěhovalci z Ruska a Rakouska-Uherska. Později prozradila, že polovinu týdne doma prováděli mormonské rituály, druhou tajně židovské. Celé mládí ale věřila, že mormonská víra je lepší než židovská.

Nehoda a pobyt na psychiatrii

V šestnácti letech ji srazilo auto a po nehodě utrpěla vážné poranění mozku. Začala se chovat agresivně, trpěla nočními můrami a ztrátou paměti. Téměř rok pak pobývala v psychiatrické léčebně. O tom, co tam zažila, mluvila málo a nerada. Zřejmě to nebyl příjemný zážitek.

V sedmnácti se stala matkou

Otěhotněla v sedmnácti a porodila dceru Brandi, kterou ale dala k adopci. Na mateřství se necítila zralá. Kontakt s dcerou ale nakonec později navázala. Roseanne po porodu utekla z domova a začala pracovat v restauraci jako myčka nádobí a servírka.

Byla prý velmi zábavná a její veselé komentáře se zákazníkům líbily. To ji přivedlo k tomu, aby začala dělat přímo v restauraci stand-up comedy.

Tři nepovedená manželství

Poprvé se vdala ve 22 letech za Billa Pentlanda v roce 1974. Manželství vydrželo do roku 1990. Seznámili se během natáčení její show Roseanne, ještě před uvedením televizního sitcomu. Okamžitě si prý padli do oka. Z manželství se narodily tři děti – Jessica, Jennifer a Jake.

Od rozvodu v roce 1990 uplynuly pouhé čtyři dny, kdy se znova provdala za herce Toma Arnolda, který s ní hrál v seriálu Roseanne. Manželství trvalo tentokrát jen čtyři roky, než požádala o rozvod kvůli fyzickému týrání a domácímu násilí. Zda to byla pravda, se neví dodnes.

Deset let nemluvila s rodinou

V době, kdy byla vdaná za druhého manžela, začaly také rozepře s její rodinou. Tehdy začala tvrdit, že ona i její sourozenci byli v dětství fyzicky a sexuálně zneužíváni. Její sourozenci a rodiče obvinění odmítli a podstoupili test na detektoru lži.

Ukázalo se, že si Roseanne vše vymyslela. Soudní tahanice vedly k odcizení na dlouhé roky mezi ní, rodiči a sourozenci.

Do třetice všeho…

V roce 1995, přesně na den svatého Valentýna, se Roseanne provdala za bývalého bodyguarda Bena Thomase. Těsně předtím si chtěla nechat podvázat vaječníky, ale protože chtěla ještě otěhotnět, zákrok nepodstoupila. Z třetího manželství se tedy narodil syn Buck. Manželství skončilo rozvodem v roce 2002.

Udobření s rodiči a vstup do politiky

Po třetím rozvodu se začala zajímat o židovskou mystiku a ukončila spor s rodiči a sourozenci. V roce 2000 vstoupila i do politiky a v roce 2012 dokonce kandidovala neúspěšně na prezidentskou nominaci Strany zelených.

Štěstí našla napočtvrté

březnu 2018 se na obrazovky vrátila, aby si zopakovala titulní roli v Roseanne. O dva měsíce později byla série ale zrušena, protože herečka uveřejnila na svém Twitteru kontroverzní názory s rasistickým podtextem.

V roce 2022 prodala svůj dům v Los Angeles a o pár let později se přestěhovala na Havaj se svým čtvrtým, dlouholetým přítelem Johnnym Argentem, s nímž se seznámila v roce 2003 při psaní svého blogu. Od té doby jsou prý nerozluční. „Jsme spřízněné duše,“ řekla pro The Guardian.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, sip.denik.cz, imdb.com, mentalfloss.com, yahoo.com, distractify.com