Dokázal být komikem, ale exceloval i v dramatických rolích, vyvolával v lidech smích i slzy, a to všechno s takovou lehkostí a grácií, že to divákům přišlo naprosto přirozené. 17. října roku 1920 se narodil jeden z největších českých herců, Rudolf Hrušínský. Dnes by tak oslavil 103. narozeniny.
Filmové začátky
Herecké kariéře se věnoval od mládí. Poprvé se na filmovém plátně objevil v osmnácti letech jako nezbedný starostův syn v melodramatu Lízin let do nebe. Postupně rostl od menších rolí až k těm hlavním a spolupracoval s nejlepšími českými režiséry.
Jak se zrodil Švejk
Přestože si před touto rolí zahrál již v mnoha filmech, Švejkem se nesmazatelně zapsal do srdcí všech diváků. V adaptacích Karla Steklého Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím se stal Hrušínský legendou. Jeho schopnost přivést slavnou fiktivní postavu k životu byla neuvěřitelná. Švejka snad ani nehrál, ale rovnou se jím stal. Kvůli roli musel přibrat dvacet kilogramů, aby odpovídal představě tvůrců snímku. Na svoji původní váhu se sice už nikdy nevrátil, zato k postavě Švejka ano. Vypůjčil mu hlas v animovaném filmu Osudy dobrého vojáka Švejka.
Vrah, detektiv i lékař
Za svůj život ztvárnil nespočet naprosto rozdílných filmových rolí. Vzpomeňme alespoň na některé, například na ďábelského zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla ve Spalovači mrtvol režiséra Juraje Herze nebo doktora Meluzina ve Vláčilově Dýmu bramborové natě. V několika televizních inscenacích ztvárnil charismatického kriminálního detektiva Kalaše, z nichž nejslavnější byl snímek Vrah skrývá tvář. A nesmíme zapomenout ani na jeho roli vynalézavého právníka Radosty v Kulovém blesku režisérů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Podskalského. Kde jinde bychom mohli najít takovou škálu charakterů v jednom hereckém portfoliu?
Mistr ve svém oboru
Objevil se také v několika filmech Jiřího Menzela, například jako komunistický důvěrník ve Skřiváncích na niti, myslivec Franc ve Slavnostech sněženek nebo svérázný doktor ve filmech Postřižiny a Vesničko má středisková. Sám Menzel nazval Hrušínského mistrem ve svém oboru, jeho výkony vnímal jako nenapodobitelné a neopakovatelné.
Hrušínský si zahrál řadu výjimečných rolí, které zůstávají divácky atraktivní dodnes. Jeho oddanost herectví ho vedla až k tomu, že na natáčení svého posledního televizního snímku Noc rozhodnutí dojížděl pravidelně z nemocniční hospitalizace.
Herecká dynastie
Kromě filmu a televize se uplatnil také na divadelních prknech. Jeho kariéra zahrnuje inscenace jako Stříbrný vítr, Křišťálová noc, A co láska? a mnoho dalších.
Rudolf Hrušínský byl v divadelním světě jako doma, velkou zásluhu na tom měla jeho rodina. Pocházel z významného hereckého rodu Červíčků a Budínských, kde se umělecké nadání předávalo a předává po generace. Herci se stali také oba jeho synové a vnuk.
Výrazný herec, ale tichý společník
V Národním divadle si zahrál v mnoha inscenacích společně s hercem Janem Třískou. Ten na něj vzpomínal v knize Divadlo s rodokmenem, kterou napsala Marie Valtrová k výročí Divadla Na Jezerce. Po skončení představení měli ve zvyku navštěvovat zdejší hospody, kde spolu mlčky popíjeli pivo. Poté zamířili do Nuslí, kde jim Hrušínského manželka, paní Eva, připravila kávu. Opět ji v tichosti vypili a rozloučili se. Hrušínský prý nepotřeboval mnoho slov a podle Třísky to bylo velice zvláštní a intenzivní přátelství.
Zklamání z politiky
Rudolf Hrušínský se aktivně podílel na porevolučním vývoji v Československé republice, byl poslancem federálního shromáždění za Občanské fórum. Toto období pro něj ale nebylo příliš radostné. Z politiky později odcházel zklamán a roztrpčen.
Slavný herec zemřel v roce 1994. I po své smrti zůstává živý v našich srdcích a na televizních obrazovkách. Jeho výjimečné herecké dovednosti výrazně ovlivnily českou filmovou kulturu a jeho postavy milují diváci všech generací dodnes.
Zdroj: vlasta.cz ČSFD.cz (csfd.cz) Kinobox.cz ceskatelevize.cz