Oscarový herec Russell Crowe se narodil 7. dubna 1964 v australském Wellingtonu. Jeho rodiče pracovali ve filmovém průmyslu, dědeček Stan Wemyss byl dokonce respektovaným režisérem.

Zajímavé také je, že má Russell britské, irské, německé, italské, ale také skandinávské předky.

Když byly Russellovi čtyři roky, s rodinou se přestěhoval do Austrálie. Už v šesti letech se začal objevovat v televizi a divadle. V roce 1989 si zahrál v několika australských filmech, nicméně světoznámý tehdy ani zdaleka nebyl.

Dokonce zvažoval, že se stane načas pornohercem, aby ho všichni začali poznávat, naštěstí to ale nakonec nebylo potřeba.

Zdroj: Youtube

Kariéra přes postel?

V roce 1993 se seznámil se slavnou herečkou Sharon Stone, která byla čestným hostem na filmovém festivalu v Sydney. „Tehdy mi někdo řekl, že je Sharon do mě blázen. A tak jsme spolu začali chodit,“ vzpomíná dnes herec.

Sharon mu brzy sehnala roli, která mu odstartovala kariéru. Dostala ho do westernu Rychlejší než smrt a on jí za to může být dodnes vděčný.

Přípravy na Gladiátora nebyly snadné

Ačkoli roli ve westernu získal tak trochu z protekce, svou nejslavnější ve filmu Gladiátor si musel tvrdě vybojovat. Dostal nůž na krk – buď zhubne a nabere svalovou hmotu, nebo jeho vysněnou roli dostane někdo jiný. A tehdy začala hotová muka, na která herec dodnes nerad vzpomíná.

„Byl jsem hodně tlustý a dieta nefungovala. Filmařům došla trpělivost a odvezli mě na ranč, kde jsem se musel denně starat o stádo krav a dělat další těžkou práci. Pomohlo to, tvrdě jsem makal a narostly mi doslova železné svaly,“ vysvětlil herec, jak se z něj stal před lety Gladiátor.

Všechno odříkání ale stálo za to, protože za film, který spatřil světlo světa v roce 2000, nakonec o rok později získal Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. 

Odvedl Meg Ryan od manžela

V době své největší slávy Russell Crowe už několik let randil se svou budoucí manželkou Danielle Spencer. Krásné ženy ale přitahoval i nadále a v létě roku 2000 se do něj zamilovala hvězdná Meg Ryan. Ta kvůli němu dokonce odešla od manžela Dennise Quaida.

S Russellem Crowem jí to však nevyšlo a skončila sama. Herec se totiž vrátil na svůj australský ranč a začal znovu chodit s Danielle Spencer.

„Meg je nádherná a odvážná žena. Je mi líto, že jsem přišel o její společnost, ale neztratil jsem její přátelství,“ uvedl tehdy herec.

Vášnivý kuřák

Zajímavostí je, že Russell Crowe byl mnoho let vášnivým kuřákem. Dokonce přiznal, že kouřil od svých deseti let, a to někdy i více než 60 cigaret denně. S kouřením přestal v roce 2010 pro dobro svých synů.

Nicole Kidman nesměla na svatbu

Následovaly zásnuby a v roce 2003 také romantická svatba. Russell s Danielle si vybrali platinové snubní prsteny od Cartiera, svatební šaty pak od návrháře Georgia Armaniho.

Seznam hostů Danielle Spencer hodně protřídila. Zakázala například účast hollywoodské herečky Nicole Kidman. Myslela si, že jsou s Russellem více než přátelé, a bála se, aby jí neutekl od oltáře. 

Manželství se mu zachránit nepodařilo

Manželé přivedli na svět syny Charlese a Tennysona. Po devíti letech se ale manželství rozpadlo, a to i přes to, že se ho herec snažil zachránit.

„Jakmile dokončím své pracovní závazky a budu se moct vrátit domů, mám jedinou prioritu, chci dát dohromady zase svou rodinu,“ sdílel v prosinci roku 2012 na svém twitterovém účtu. 

To se bohužel nepovedlo a rozešli se, oficiálně rozvedeni ale byli až v roce 2018. V posledních několika letech je herec spojován s mladší dívkou z katolické školy Britney Theriot. V minulém roce si spolu dokonce veřejně zazpívali.

Bouřlivák se vším všudy

Ačkoli je Russell Crowe skvělým hercem, má hodně vznětlivou povahu. V roce 2005 byl zatčen za napadení hotelového pracovníka. Měl po něm hodit telefonem, za což mu hrozily dokonce čtyři roky vězení.

Hotelový pracovník byl převezen do nemocnice se zraněním v obličeji. Russell se tehdy vymlouval, že se pokoušel dovolat manželce, jenže spojení selhalo a měl „blikanec“.

O herci se ví, že je velkým sportovním fanouškem, asi by ale nikoho nenapadlo, že se kvůli tomu porve v japonském baru v Austrálii.

Potyčka vznikla, když se hádal o tom, který hráč ragby je lepší než ten druhý. Russell Crowe se tehdy vytočil a svého protivníka fyzicky napadl.

Hvězdou karlovarského festivalu

V minulém roce se Russell Crowe objevil na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Dokonce během něj převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

„Můj Bože, Karlovy Vary jsou nádherné,“ nemohl si vynachválit místní atmosféru. Kdo ví, možná se do Karlových Varů za pár let zase vrátí. 

Zdroj: Vlasta.cz, Biography.com, Britannica.com, Lifee.cz

Související články