Televizní seriál Sedm schodů vypráví příběh Anny Malé, který je inspirován kauzou Jany Nečasové, známé pod dívčím jménem Nagyová.

Minulý rok totiž uplynulo deset let od chvíle, kdy se uskutečnila jedna z nejrozsáhlejších policejních akcí na Úřadu vlády a Ministerstvu obrany, která kompletně odhalila tuto politickou kauzu.

Zdroj: Youtube

Investigativní novinář a scenárista Josef Klíma se ovšem při psaní scénáře dle svých slov realitou inspiroval jen okrajově. „Liší se to už tím, že skutečná paní Nagyová vstoupila do politiky jako dospělá zralá žena se dvěma dětmi a měla za sebou už nějakou historii, zatímco já tam začínám od malé holky, se kterou do třetího dílu diváci sympatizují, protože ji všichni podrazí a tím se ona učí být tvrdá. A když se dostane do jídelny Poslanecké sněmovny, zjistí, že to je ta cesta výš,“ uvedl Josef Klíma v rozhovoru pro eXtra.cz.

Od nevinné dívky až k ženě s ostrými lokty

Hlavní postava Anička Malá tedy začíná jako naprosto nevinná dívka, která není ani odvážná, ani moc sebevědomá. Postupem času se v tom ale naučí chodit.

Začíná malými krůčky, ale chce stále víc. Nezdráhá se intrikovat, a dokonce se nebojí ani kontaktovat zpravodajské služby.

Přes mrtvoly až na Úřad vlády

Po oslavách na počest nového premiéra se v minulém díle Anička vyspala s ministrem Vichrem. To ale nestačilo, což velmi záhy zjistila. Po domluvě s novinářem Krčkou nastražila do pracovny budoucího premiéra odposlech, z něhož zjistila, že Vichrův ředitel komunikace Netík ministra před Aničkou varuje.

Vztahy mezi ním a Annou jsou napjaté a ona ví, že pokud se má dostat spolu s Vichrem do Strakovky, musí jít Netík z cesty. S novinářem Krčkou nastraží fiktivní článek s informací, že je Netík pedofil.

Článek ukáže Anička Vichrovi, který Netíka odmítne vzít na Úřad vlády, aby zabránil skandálu. A Anna má tak cestu do Strakovky volnou.

Anna získává moc a podřízení ji nesnášejí

Netík moc dobře ví, že za tím vším stojí Anna. Ta má ale už Vichra omotaného kolem prstu, takže místo Netíka odchází na Úřad vlády ona. Vichr se s Aničkou schází v posteli stále častěji a Anna se snaží, aby k sobě Vichra připoutala.

Anna s příchodem na vládu začíná ztrácet zábrany a chová se nekompromisně. Její podřízení ji nesnášejí, a dokonce i její kamarádka Hanka dává výpověď, protože s Annou odmítá pracovat. Annu si prověřuje zpravodajská služba a ona se svěří, že ji vydírají lobbisté Lachman a Šíma.

Učenlivá žena, která se posunula do zlounství

„Myslím, že Anna Malá se postupně dostala od oběti až k predátorovi. Je to velmi učenlivá mladá žena, která se časem posunula do červených čísel toho věrného zlounství. Ale myslím, že ji ovlivnilo okolí – situace, se kterými se na cestě po schodech setkala,“ řekla v jednom z rozhovorů Aniččina představitelka Eva Podzimková.

A co na předposlední díl říkají diváci? „Celý seriál je neskutečný a mrzí mě, že už brzy skončí. Herci jsou skvělí a já děkuju, že něco takového vzniklo,“ napsala jedna z divaček na sociální sítě.

„Tento díl byl zatím nejlepší, strašně napínavé, je vidět, co dokáže zhrzená milenka,“ dodala jiná. „Škoda že to tak rychle skončilo, čekala jsem více dramatu. Uvidíme, co bude příště, ale tohle bylo fakt nej,“ míní jiná sledující. Jaké vyvrcholení bude mít poslední díl seriálu? To se dozvíme už příští týden.

Zdroj: Vlasta.cz, iDNES.cz, eXtra.cz, seriál Sedm schodů k moci

Související články