Píše se rok 2484 a počítač CML (Centrální mozek lidstva) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Řešení, jak vše zachránit, nabízí akademik Filip (Richard), a to na základě zápisků ze sešitu Adama Bernaua. Ten už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. A tak se vědecká expedice v čele s Richardem vydává na cestu zpátky v čase.

Zdroj: Youtube

Geniální nápad ve formě seriálu Návštěvníci vznikl ve spolupráci tvůrců Oty Hofmana a Jindřicha Poláka. Ti už měli za sebou několik zahraničních projektů. Přání německých koproducentů bylo jasné – český seriál, který bude mít přesah. To se nakonec podařilo, protože kultovní sci-fi seriál obsahuje nejenom působivé a nadčasové triky, ale také erotiku.

Jedna velká náhoda

Natočit seriál o cestování v čase, který hledá záchranu lidstva v zápiscích malého chlapce, se zrodil v hlavě scenáristy Oty Hofmana vlastně náhodou. Jel zrovna v tramvaji, kde viděl, jak nějaká paní fackuje své dítě. A v tu chvíli si řekl, že by ho fackovat neměla, protože mu mohou odumřít mozkové buňky, a co kdyby to byl zrovna nový Einstein.

Napsáno hercům přímo na tělo

Celý příběh vznikal postupně pět let a Hofman napsal všech patnáct scénářů na své chalupě v Říčanech u Prahy. „V seriálu jsme hráli s kolegy ze semaforu Pepou Dvořákem a Jirkou Datlem Novotným,“ vzpomíná Dagmar Patrasová. Titulní postavu akademika Filipa (později Richarda) ztvárnil nezapomenutelným způsobem legendární Josef Bláha. Na place byl nejoblíbenějším kolegou, který všechny bavil. Natáčení probíhalo ve třech největších ateliérech na Barrandově a trvalo dlouhých sedmnáct měsíců. 

Předpověděli mobilní telefony

Ačkoli v době vysílání seriálu ještě žádné mobilní telefony nebyly, v Návštěvnících už s nimi volali. Měli také svůj internet ve formě centrálního mozku lidstva. V seriálu jsou dokonce momenty, které byly o dvacet let později k vidění i v amerických filmech. „Byl to nadčasově napsaný seriál,“ prozradila Patrasová.

Tohle jste ještě určitě o Návštěvnících nevěděli

1. Rekvizitáři se snažili amarouny připravit tak, aby byly co nejchutnější, dokonce se je snažili dochutit octem. I tak ale podle herců nestály za nic. 2. Význam slova humidovat znají pouze Hofman, Polák a čtveřice návštěvníků. 3. Do role Emilie byla původně místo Dagmar Patrasové zvažována Zora Jandová 4. Seriál má v Německu svůj vlastní fanklub. 5. V seriálu je 85 hlavních rolí, 1856 dalších rolí a zúčastnilo se ho 4 357 komparzistů. 6. Návštěvníci celkem mají 9500 záběrů a 90 000 metrů filmového materiálu.

Jak chutnaly legendární amarouny?

Mnoho z nás v seriálu zaujalo také želé, kterému se říkalo amarouny. Za jejich podobou stál známý animátor Jan Švankmajer. Slovo amarouny navíc obohatilo český jazyk, dodnes se totiž používá jako výraz pro jídlo mdlé chuti. „Bylo to odporné želé bez chuti, nechutnalo nám to, ale museli jsme dělat, že ano,“ popsala Patrasová. 

Zdroj: Youtube

Žralok zabiják měl zálusk na Patrasovou

Svou kaskadérskou premiéru si v Návštěvnících odbyla Helena Růžičková. Během scény, kdy na ni génius Adam vypustil rybník, se na ni skutečně vypustila spousta vody. Bylo to v kanále pro kanoisty v Brandýse nad Labem. Tehdy měla herečka co dělat, aby se z vody dostala. Ještě složitější úkol ale měla Patrasová ve scéně s delfíny. Křehká žena v průsvitném kostýmu pro ně totiž nebyla důvěryhodná. Jakmile se herečka potopila, začali se kolem ní shlukovat a narážet do ní čumáky. Cvičitelé se je snažili odlákat rybami, ale marně. Nakonec jeden z nich musel do vody skočit a vyděšenou herečku zachránit. Až po dotočení bylo oznámeno, že největší delfín měl dokonce přezdívku Zabiják. Na druhou stranu se ale díky této scéně stala Patrasová sexsymbolem.

Soud, který odsoudil Návštěvníky do trezoru

První epizoda seriálu se odvysílala 5. listopadu 1983 a okamžitě vzbudila velký zájem. Bohužel se ale stala předmětem absurdního sporu. Vdova po skutečném akademikovi, profesorovi prehistorie Janu Filipovi, se totiž obrátila na soudy proto, že hlavní postava akademika Filipa se nápadně podobá jejímu muži. Nelíbilo se jí, že je vykreslen v nelichotivé podobě. Vdova soud o ochraně osobnosti nakonec v roce 1989 vyhrála a seriál se načas nesměl vysílat. Nezbylo nic jiného než ho předabovat a z akademika Filipa udělat akademika Richarda. Paradoxní je, že scenárista Hofman neměl o existenci Jana Filipa ani páru, svou postavu v seriálu pojmenoval podle svého psa. 

Co je to humidovat?

Nadčasový seriál má dodnes spoustu příznivců. Ti se snaží už roky přijít na to, co přesně znamená slovo „humidovat“. „Znám jeho význam, ale slíbila jsem, že to nikdy neprozradím,“ drží stále Patrasová diváky v napětí. Nadčasovost Návštěvníků ale potvrzuje to, že si na jeho kultu vytvořil v novém tisíciletí reklamu jeden z mobilních operátorů.

Zdroj: Vlasta.cz, SerialoveNavraty-Youtube, CSFD

Související články