Vypadalo to jako happy end nebo spíše šťastný začátek blížícího se rodinného života, i když soužití nedávno sezdaného páru nebylo úplně idylické. Bylo devátého srpna 1969 a herečka Sharon Tate, manželka režiséra Romana Polanského, měla za dva týdny porodit jejich první dítě.
Místo toho byla brutálně zavražděna stoupenci fanatického hudebníka Charlese Mansona. Říkali si The Family neboli Rodina. Sharon Tate bylo pouhých šestadvacet.
VIDEO: Zajímá vás více o kultu Charlese Mansona? Podívejte se na video.
Roztleskávačka z Verony
Rodačka z Dallasu, nejstarší ze tří sester, měla ke slávě nakročeno už odmala. V šesti měsících se stala místní Miss Tiny Tot poté, co její babička zaslala pár fotek do kojenecké soutěže krásy. V šestnácti vyhrála další podobnou soutěž v Richlandu ve státě Washington, kde s rodinou v té době žila – její otec byl vojákem z povolání, a často se proto stěhovali.
Počátkem šedesátých let se rodina ocitla v italské Veroně, kde se, jak jinak, na místní americké škole stala populární roztleskávačkou a královnou plesu, k vidění byla i na titulce novin pro americké vojáky.
Každopádně se už v Itálii snažila dostat před kameru a podařilo se jí to mimo jiné jako komparsistce ve filmu Barabáš s Anthonym Quinnem v hlavní roli. Byla proto nadšená, když se rodina kvůli otcově převelení stěhovala do kalifornského Los Angeles.
Reklama na cigarety a pak čtyři filmy za jediný rok
Později Sharon Tate vzpomínala na to, jak byla stydlivá a že při natáčení první tamní zakázky, reklamy na cigarety, omdlela, protože nebyla zvyklá na nikotin. Rodiče ji drželi zkrátka.
Bylo jí dvacet, když si jí při konkurzu do jednoho sitcomu všiml filmový producent Martin Ransohoff, který dívce bez hereckých zkušeností slíbil, že z ní udělá hvězdu, a dal jí podepsat sedmiletou smlouvu.
Sharon Tate na chvíli odjela studovat herectví do New Yorku, odkud se vrátila zasnoubená s francouzským kolegou Philippem Forquetem. Ale rozešli se a Philipp ji obvinil, že ho pořezala rozbitou lahví od vína.
O jejím časovém rozvrhu do velké míry rozhodoval producent, jak si později stěžovala. Stále studovala herectví, zároveň dostávala štěky v seriálech a reklamách, které ji netěšily. Radost jí udělala až maličká role ve filmu Písečný ptáček z roku 1965 s Elizabeth Taylor a Richardem Burtonem.
Ale to se mělo zlepšit. Už v roce 1967 hrála ve čtyřech filmech včetně slavného Údolí panenek. V témže roce se při natáčení Plesu upírů seznámila s režisérem Romanem Polanským.
Právě prorazil v Hollywoodu, opustila ho žena a do dalšího vztahu se nehnal, stačila mu krátká milostná dobrodružství. Sharon Tate ho však okouzlila a přebral ji kadeřníkovi, s nímž tehdy třetím rokem chodila. Vzali se roku 1968 v Londýně.
Jejich vztah ze strany režiséra rozhodně nebyl monogamní, což Sharon Tate věděla, ale nesnažila se ho změnit, jak řekla. Nejspíš i proto o ní později Polanski mluvil jako andělovi, jakého už v životě nepotká.
Těhotenství, drby a dům v kopcích
Údolí panenek slavilo obrovský úspěch. Sharon byla nadšená a diváci byli nadšení z ní. Okamžitě přišly nabídky na další velké role, domluvila se na projektech s Deanem Martinem a Orsonem Wellesem. Nicméně na konci roku 1968 byla těhotná a Hollywoodem se nesly drby, že se dítětem snaží udržet si nevěrného režiséra. „Máme dohodu. Roman lže a já předstírám, že mu věřím,“ komentovala to tehdy.
V únoru 1969 se pár přestěhoval do kopců nad město. Dům na Cielo Drive s výhledem na čtvrť Beverly Hills a vrcholky Bel Air se o půl roku později měl stát místem děsivého zločinu.
Manželé spolu odjeli do Evropy, ale Sharon Tate v červenci kvůli pokročilému těhotenství odcestovala do USA – v domě měla až do Polanského návratu žít se spřáteleným párem. Wojciech Frykowski a Abigail Folger tu strávili měsíce, kdy majitelé nebyli doma. S nimi a bývalým přítelem herečky si večer 8. srpna zašli na večeři. Pak se společně přesunuli do rezidence, aby se rána už nedočkali.
Vražda někoho jiného
Zabilo je několik příslušníků Mansonovy Rodiny na jeho příkaz. Nařídil jim, aby byli brutální, ukradli všechny peníze a co nejvíce toho zničili.
Vrazi byli krutí, oběti byly mnohokrát bodnuty a postřeleny, na místě po nich zůstaly slova napsaná krví zemřelých. Kromě Sharon a jejího nenarozeného dítěte – dostalo by jméno Paul Richard Polanski – a spřáteleného páru přišel o život i její bývalý přítel, kadeřník Jay Sebring, a osmnáctiletý Steven Parent, který se tu ocitl úplnou náhodou, když šel navštívit správce haciendy, který bydlel v domě pro hosty a masakr přežil.
Roman Polanski po smrti své ženy šokoval veřejnost, když dorazil do Ameriky a nechal se pro časopis Life vyfotit u vchodových dveří ještě potřísněných krví. Policie se původně domnívala, že vraždil správce domu, chvíli se uvažovalo o přepadení kvůli obchodu s drogami, padla i teorie, že někdo zabíjel v drogovém rauši.
Nakonec vyšetřování odhalilo skutečné viníky, kteří navíc hned ten den zabili ještě obchodníka s manželkou žijící v domě nedaleko. Vrahy chytili v prosinci 1969, všichni včetně Mansona dostali trest smrti, ačkoli přímo on zřejmě nikoho nezabil. Později všem nová legislativa změnila rozsudek na doživotí. Charles Manson opakovaně žádal o propuštění, ale nikdy se ven nedostal. Zemřel v roce 2017.
Oběti vraždy, o které americký tisk psal jako o konci bezstarostných šedesátek, zřejmě zemřely omylem. Charles Manson chtěl zničit předchozího obyvatele domu, hudebního producenta, který se odmítl zabývat jeho hudbou. Nevěděl však, že v domě už žije někdo jiný.
Zdroj: vlasta.cz, grunge.com, allthatsinteresting.com