Období, které předchází menopauze, se nazývá perimenopauza. To může trvat až deset let a obvykle začíná mezi čtyřicítkou a padesátkou. Už v tomto období dochází k hormonální bouři, kdy kolísají hladiny estrogenu a dalších hormonů, což spouští řadu menopauzálních příznaků. Patří k nim změny nálad, potíže se spánkem, návaly horka a noční pocení.

Oprah Winfrey

Mediální hvězda, mnohonásobná držitelka ceny Emmy a nejbohatší Afroameričanka 20. století prozradila ve svém časopise Oprah, jak si její lékař spletl perimenopauzální příznaky se srdeční chorobou. „Dva roky jsem špatně spala. Nikdy celou noc. Neklid a bušení srdce byly mými stálými společníky. Šla jsem ke kardiologovi, ten mi předepsal léky. Nosila jsem týdny na těle monitor. A pak jsem jednou viděla výtisk knihy The Wisdom of Menopauase, vzala ji do ruky a otevřela na stránce o bušení srdce. Brala jsem to jako znamení.“ Dozvěděla se, že palpitace (bušení srdce) jsou v jejím věku běžné, ale nikoho z lékařů, včetně jejích osobních, nenapadlo, že jde o něco mnohem pravděpodobnějšího než srdeční chorobu – o menopauzu. „Tak jsem o tom odvysílala několik pořadů, protože v té době o tom nikdo nemluvil. Až do toho okamžiku si nevzpomínám na žádný seriózní rozhovor s jinou ženou o tom, co máme od menopauzy očekávat,“ napsala.

Naomi Watts

Herečka Naomi Watts využila svého vlivu na Instagramu k položení důležité otázky: „Vyděsí vás slovo ‚menopauza‘?" Přiznala, že jí to začalo trošku motat hlavu, ale je to potřeba ji akceptovat. „Je to jen přirozená fáze života a něco, čím bude polovina populace přímo ovlivněna a druhá polovina to pocítí nepřímo," napsala. Když jí nebylo ještě čtyřicet, začaly se objevovat první příznaky perimenopauzy a brzo přišla i předčasná menopauza. „Připadalo mi to jako čelní srážka s náklaďákem. A nebyl nikdo, na koho bych se mohla obrátit,“ vzpomíná. Máma o tom nechtěla mluvit, dokonce ani lékaři, jakoby byl jeli podle nepsaného kodexu mlčení: Ženy by o tom měly mlčet a vyrovnat se s tím, protože to tak dělaly i minulé generace. Proto o tom herečka začala mluvit veřejně. „Překonejme stigma a pomozme vytvořit zdravější základ pro budoucí generace.“ I proto se pustila do podnikání a uvedla na trh speciální řadu produktů Stripes vytvořenou pro ženy v menopauze, především přípravky na pokožku nebo pro lepší spánek.

Drew Barrymore

Oblíbená herečka, kterou proslavila role v E.T. Mimozemšťanovi, strávila téměř celý svůj život ve světle reflektorů. Od roku 2020 má vlastní talk show v CBS, kam si zve zajímavé hosty. V dubnu 2023 sdílela v přímém přenosu velmi důležitou message pro všechny ženy – svůj první perimenopauzální nával horka. Během rozhovoru s Jennifer Anniston a Adamem Sandlerem se bez rozpaků zastavila, aby si svlékla sako, a podělila se se svými hosty o svou zkušenost: „Tak mám asi svůj první nával.“ V reakci na to jedna divačka později napsala: „Nevím, jestli jsem někdy slyšela celebritu mluvit v živém přenosu o návalech. Děkuji, že jste tak upřímná,“ napsala divačka.

Zdroj: Youtube

Salma Hayek

Když si představitelka hlavní role ve filmu Frida poprvé všimla příznaků menopauzy, byla šokovaná, když jí začal její lékař vyjmenovávat seznam potenciálních příznaků. „To bylo děsivé. Ptal se mě na takové věci jako: Rostou vám chlupy v uších? Začíná vám růst knír? Jste snadno podrážděná? Pláčete bez důvodu? Přibíráte opravdu hodně, ať děláte, co děláte? A pak vás dorazí poslední otázkou: Máte suchou vagínu?. Nejvíc ji však zaskočilo, že by se její prsa mohla zvětšit. A taky že zvětšila. „Některým ženám, když přiberou, se zvětší prsa, jiným ženám se zvětší prsa při kojení a už se nezmenší, a některým se zvětší prsa i v menopauze. Já jsem náhodou jednou z těch žen, kterým se prsa zvětšují na každém kroku.“

Gwyneth Paltrow

Herečka a zakladatelka wellness a lifestylové značky Goop, která poskytuje mimo jiné rady typu „hlídejte si své myšlenky a eliminujte bílou mouku“, se také nebojí o menopauze mluvit. Natáčí videa na Instagram, v nichž otevřeně hovoří o změnách, které s přechodem souvisí. „Myslím, že když se dostanete do perimenopauzy, zaznamenáte spoustu změn. Cítíte, že se ve vás odehrávají hormonální změny, potíte se, mění se vám nálada, jste zuřivá bez důvodu. Myslím, že menopauza má ale opravdu špatnou pověst a chce to změnu. Pamatuji si, když moje matka procházela menopauzou, byla to velká věc a vnímala to tehdy jako smutek. To se musí změnit,“ říká herečka.

Michelle Obama

Bývalá první dáma Michelle Obama otevřela svůj podcast o své osobní zkušenosti s menopauzou a svěřila se, že poprvé zažila návaly horka na palubě prezidentské helikoptéry, v níž letěla s manželem. „Jako bych se ocitla v peci, kterou někdo zapnul na nejvyšší úroveň a pak se všechno začalo tavit. Pomyslela jsem si. No to je šílené. Nemůžu, nemůžu to zvládnout,“ prozradila v rozhovoru s gynekoložkou a specialistkou na menopauzu ve svém podcastu. V této epizodě bývalá první dáma velmi důrazně nabádá k tomu, že je třeba o menopauze mluvit i na pracovišti, aby bylo možné účinně a včas řešit například teplotu v kanceláři. „To, čím si ženské tělo prochází, je důležité a zcela přirozené a je důležité, aby o tom společnost mluvila. Protože menopauzou prochází polovina z nás."

Cynthia Nixon

Herečka a aktivistka začala sdílet své zkušenosti s menopauzou a prozradila, že ona a manželka Christine Marinoni procházely menopauzou společně v padesáti. V rozhovoru pro Daily Telegraph’s mluvila o tom, jak „osvobozující“ bylo projít menopauzou a jaké to je zažít ji ve stejnou dobu jako její partnerka. „Přineslo nám to svobodu,“ řekla. Přesto přiznala, že to není pokaždé procházka růžovou zahradou. „Opravdu to někdy nabírá páru. Mám návaly horka a velké výkyvy nálad. Ale stejně jako když před menstruací máte PMS, neznamená to, že jste blázen. Je to podobné. Takže ano, můžete mít všechny možné výkyvy nálad, ale můžete se z nich taky poučit,“ dodává.

Gillian Anderson

Když herečka seriálu Akta X v roce 2017 řešila hormonální přechod, vůbec si nebyla jistá, co se s ní děje. „V okamžiku, kdy jsem měla pocit, že se můj život kolem mě rozpadá, jsem se začala ptát, co se ve mně může uvnitř odehrávat, a kamarádky nadhodily, jestli to není menopauza,“ vzpomínala v rozhovoru zveřejněném v Lenny Letter. „Byla jsem zvyklá, že dokážu vybalancovat spoustu věcí, a najednou jsem měla pocit, že nic nezvládám. Cítila jsem se úplně ochromená." Anderson, která ztvárňuje sexuální terapeutku v seriálu Sexuální výchova na Netflixu, dodala: „Jak úžasné by bylo, kdybychom se dostaly jednou na místo, kde budeme schopny vést tyto rozhovory otevřeně a bez ostychu. Kde si svobodně přiznáme, že je to právě menopauza, co se s námi děje.“

Angelina Jolie

V březnu 2015 herečka a aktivistka Angelina Jolie zveřejnila v The New York Times, že se rozhodla nechat si odstranit vaječníky a vejcovody, protože je geneticky vystavena vysokému riziku rakoviny vaječníků. V roce 2013 se také rozhodla pro preventivní dvojitou mastektomii, protože je nositelkou genu BRCA1 spojeného s rakovinou prsu. Přestože jí lékaři varovali, že odstraněním vaječníků a vejcovodů dojde k předčasné menopauze, Jolie byla ve svém rozhodnutí neoblomná. „Bez ohledu na hormonální náhražky, které beru, jsem měla předčasnou menopauzu. Nebudu moci mít další děti a očekávám nějaké fyzické změny,“ uvedla. „Ale cítím se v pohodě s tím, co přijde, ne proto, že jsem silná, ale protože je to součást života. Není se čeho bát.“ A později pak několikrát zopakovala: „Vlastně miluji být v menopauze. Neměla jsem žádné hrozné reakce, takže mám velké štěstí. Cítím se ale starší, ale taky se cítím šťastná, protože jsem dospěla. Nechci být znova mladá.“

Kim Cattrall

V roce 2014 se Kim Catrall ze seriálu Sex ve městě spojila s farmaceutickou společností Pfizer, která vyrábí léky na menopauzu na předpis, aby zvýšila povědomí o životních změnách, které každý rok potkávají miliony žen po celém světě. Jako bavička musela předstírat, že má návaly horka na obrazovce, než je vůbec měla v reálném životě. Myslela si, že ji tahle zkušenost na menopauzu dostatečně připravila. Realita ale byla jiná, než očekávala. „Uvědomila jsem si, že mám ještě spoustu otázek. Ale čím více jsem se učila a poslouchala co mi mé tělo říká, tím více jsem se uvolnila, přizpůsobila se a uvědomila jsem si, že to zvládnu i díky spolupráci se svým lékařem,“ prozradila herečka.

Zdroj: Vlasta.cz toofab.com

Související články