Že je věk jen číslo se často skloňuje v souvislosti se vzhledem, přitom mnohem jasnější důkaz vychází z aktivity. Zářným příkladem byla například operní pěvkyně Soňa Červená, která bohužel nedávno zemřela, ale i v úctyhodném věku 97 let stále vystupovala. A dnes slaví narozeniny další významná osobnost, která ukazuje, že nezáleží na datu v rodném listu, ale na životním elánu. Všechno nejlepší, pane režisére!

Zdroj: Youtube

Clint Eastwood

Co na tom, že právě dnes slaví už 93. narozeniny? Clint Eastwood má stále sil na rozdávání a aktuálně natáčí další film. Podle zahraničních zpráv se jedná o umělcův rozlučkový snímek s pracovním názvem Juror #2. Herec a režisér, který svoji světovou popularitu získal rolemi v tzv. spaghetti westernech, a to v dolarové trilogii režiséra Sergia Leoneho (Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů a Hodný, zlý a ošklivý), tak na poklidný důchod zjevně nemyslí.

Kromě herce je však také úspěšným režisérem. Mezi nejlepší filmy z jeho pera patří Výměna s Angelinou Jolie, Invictus: Neporažený s Morganem Freemanem nebo Sully: Zázrak na řece Hudson s Tomem Hanksem. Za snímek Nesmiřitelní a Million Dollar Baby získal dokonce několik Oscarů. Pro české diváky Clinta Eastwooda dabuje primárně Ladislav Županič.

Norman Lloyd

Nejstarším aktivním hercem na světě, který zemřel v roce 2021 v úctyhodných 106 letech, byl americký herec a režisér Norman Lloyd. Zahrál si například v Hitchcockově snímku Sabotér, ve filmu Světla ramp v režii Charlieho Chaplina nebo ve známém sci-fi seriálu Star Trek. A objevil se i v seriálu Taková moderní rodinka. Hollywoodská legenda ovšem působila také v divadle, rozhlase a televizi.

Během své kariéry spolupracoval s celou řadou zvučných jmen mnoha generací a také režíroval několik inscenací na Broadwayi. Podle jeho přítele, producenta Deana Hargrova, s oblibou říkával, že tajemstvím jeho dlouhého života bylo vyhýbání se nepříjemným lidem.

Jiřina Bohdalová

Dvaadevadesátiletá Jiřina Bohdalová, maminka neméně populární herečky Simony Stašové, patří k našim nejpopulárnějším herečkám, ale také k velkým dámám české kinematografie, jimž by jejich životní elán mohla závidět nejedna mladší generace. Před kameru se postavila už v dětství, větší roli měla v roce 1940 ve filmu Madla zpívá Evropě a od té doby natočila stovky vynikajících filmů, z nichž mnohé se staly nesmrtelnými.

Do diváckých srdcí se zapsala filmy Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ucho, Nesmrtelná teta, Fany, Světáci, Dáma na kolejích nebo seriály Chalupáři, F. L. Věk, Létající Čestmír či My všichni školou povinní. Vytvořila také populární duo s Vladimírem Dvořákem v pořadu Televarieté a namluvila televizní večerníčky, jako jsou Příběhy ovčí babičky, Pohádky z mechu a kapradí s Křemílkem a Vochomůrkou nebo Rákosníček a hvězdy.

Zdenka Procházková

Narodila se 4. dubna 1926 a za svými kolegy do divadelního nebe se rozhodla odejít před dvěma lety ve věku 95 let. Před filmovou kamerou a na divadelních prknech přitom strávila více než 70 let. Zdenka Procházková tak byla nejstarší českou herečkou. V roce 1946 debutovala filmem Mrtvý mezi živými, o rok později si zahrála ve filmu Týden v tichém domě. Při natáčení prvně zmíněného potkala svého budoucího manžela Karla Högera, za kterého byla provdaná 17 let. Díky znalosti němčiny ovšem uspěla také v německých a rakouských divadlech. Tam se seznámila se svým druhým manželem Erichem Hartmanem.

V posledních letech jsme ji mohli vidět například ve filmech Lída Baarová, Zoufalé ženy dělají zoufalé věci anebo v Poslední aristokratce z roku 2019, která byla jejím finálním počinem. Její laskavou a usměvavou tvář však můžeme znát i z celé řady seriálů jako Ordinace v Růžové zahradě, Ulice nebo Gympl s (r)učením omezeným.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz TV Nova FTV prima

Související články