Vasektomie je chirurgický zákrok, během kterého se téměř neviditelným vpichem postupně na každé straně šourku přeruší část chámovodu, jehož dva konce se posléze zataví a podvážou. Vpich na šourku je tak malý, že ho po zákroku ani není nutné šít. Celý zákrok trvá kolem 10 až 20 minut. Muži mohou ihned po zákroku odejít domů. Vasektomie se jinými slovy také nazývá mužská antikoncepce.

Zdroj: Youtube

Jamie Oliver

Mezi muže, kteří se rozhodli pro vasektomii, se řadí i známý britský kuchař Jamie Oliver. Ten má se svou ženou již pět dětí, z toho nejmladší má teprve 6 let. Když se jejich poslední potomek narodil, jeho žena ihned přemýšlela nad dalším dítětem. Známý kuchař z dalšího potomka má strach a rozhodl se, že početí musí zabránit. Sám ale v několika svých rozhovorech přiznal, že se operace, byť malé a nenáročné, bojí.

Po nějaké době se skutečně odhodlal na zákrok zajít, ale jeho žena mu v tom zabránila. „Na poslední chvíli mě donutila zrušit schůzku s lékařem. Už jsem tam byl naživo a chystal se tam jít. Musel jsem se omluvit a doktor mi řekl, že mě rád vykastruje jindy, až budu připraven,“ prozradil svůj zážitek s tím, že o chirurgickém zákroku stále přemýšlí.

Rob Delaney

Americký bavič, komik a herec Rob Delaney otevřeně promluvil o tom, jak se rozhodl pro tento zákrok, který někteří muži považují za ponižující. Poté, co podstoupil vasektomii, napsal pro deník The Guardian esej, v níž popsal své zkušenosti. Byla tak chladná a skutečná, a zřejmě přesně taková, jakou si ostatní muži, kteří zákrok podstupují nebo o něm přemýšlejí, potřebovali přečíst. Sám tento zákrok popsal jako něco, co udrželo jeho život důstojným, s rodinu pohromadě.

Dax Shepard

Manžel úspěšné herečky Kristen Bell se pro dobrovolnou vasektomii rozhodl poté, co jeho žena málem otěhotněla. „Loni moje žena pracovala v Atlantě. Najednou mi řekla, že nedostala menstruaci, a bála se, že je těhotná. Zpanikařil jsem. Bylo to opravdu zlé, a tak jsme tomu udělali rázný konec,“ prohlásil v jednom ze svých rozhovorů. Společně vychovávají dvě děti a rozhodli se, že žádného dalšího potomka již nechtějí.

Brandon Blackstock

Manžel Kelly Clarkson před několika lety šokoval svět poté, co se rozhodl podstoupit vasektomii. Na tu ho poslala jeho manželka, úspěšná americká zpěvačka Kelly Clarkson, která rozhodla, že čtyři děti už stačí. Sama zpěvačka si nechala podvázat vejcovody, aby si mohli oba bezstarostně užívat sexuálních hrátek.

K tomuto kroku je přiměla i obě riziková těhotenství zpěvačky. „Byla jsem v nemocnici. Bylo to zlé. Měla jsem ta nejhorší těhotenství. Skončila jsem hospitalizovaná, dehydrovaná. Patrně to pomohlo k vytvoření úžasných dětí, obě jsou boží. Tak jsme je stvořili a už končím,“ nechala se slyšet Clarkson.

Elton John

Mezi další slavné celebrity, které se pro tento zákrok rozhodli, se řadí i slavný zpěvák Elton John. Ačkoliv zpěvák žije několik let v manželském svazku s mužem, a nehrozí u něho tedy riziko dalších dětí, se i přesto rozhodl tento zákrok dobrovolně podstoupit. Operaci si nechal udělat poté, co před několika lety zplodil dvě děti s náhradní matkou – nyní má dva syny, Zacharyho a Elijaha. „Naše rodina je docela kompletní, další děti už nechceme,“ řekl v jednom ze svých rozhovorů.

Ozzy Osbourne

Do tématu můžeme zcela jednoznačně zapojit i anglického zpěváka Ozzyho Osbournea, i on se pro tento typ zákroku rozhodl. Podle deníku The Oregonian je u mužů, kteří podstoupili vasektomii před třicítkou, dvanáctkrát vyšší pravděpodobnost, že ji později budou chtít zrušit a budou chtít mít ještě děti. To ale není případ Ozzyho, který se rozhodl, že žádné další děti nechce. S manželkou Sharon jich vychovali 6 a to je dle jeho slov konečné číslo, aby jejich rodina byla spokojená.

Zdroje: Vlasta.cz, ibtimes, People, TheGuardian, The Oregonian, Gala.de

Související články