Ačkoli neurologická onemocnění nejsou zcela vyléčitelná, v mnoha případech dnes už nepředstavují takový strach, jako v minulosti. Medicína v tomto směru pokročila a příznaky mnohých z nich lze velice dobře zmírnit léky, jako třeba epilepsii. V mnoha případech je však důležitá včasná diagnóza, která může zásadně ovlivnit rozvoj a průběh nemoci. Proto je dobré, když o svých problémech hovoří i slavné osobnosti, které pak mohou jít příkladem.

Zdroj: Youtube

Selma Blair

Akční horor Hellboy nebo Pravá blondýnka – nejen v těchto snímcích se objevila Selma Blair, která před časem otevřeně přiznala, že trpí roztroušenou sklerózou. Nevyléčitelnou nemocí, kvůli které má problémy s pohybem. S jejími příznaky se potýká už přes dvacet let, ale dlouho je brala na lehkou váhu a nevěděla, co je způsobuje. Když konečně přišla diagnóza, pocítila úlevu, že ví, na čem je. I přesto, že jí onemocnění komplikuje život a na veřejnosti se objevuje s asistenčním psem nebo se opírá o hůl, v loňském roce se zúčastnila taneční soutěže Dancing with the Stars, a dokonce patřila k adeptům na vítězství. Nakonec sice musela kvůli zhoršení stavu soutěž předčasně opustit, ale i tak byla velkou inspirací pro všechny, kdo se s roztroušenou sklerózou potýkají. A nejen pro ně.

Brad Pitt

V loňském roce se se svými zdravotními problémy svěřil jeden z nejslavnějších amerických herců. Naštěstí to není nic zase tak vážného. Trpí neurologickou poruchou zvanou prosopagnosie či obličejová slepota. Projevuje se tím, že herec nerozpoznává tváře lidí, které zná a někdy ani těch, kteří jsou mu opravdu blízcí. Kvůli tomu je často obviňován z toho, že je příliš nafoukaný a schválně ostatní přehlíží.

Céline Dion

Loni v listopadu přišla smutná zpráva pro všechny fanoušky kanadské zpěvačky. Ta oznámila, že musí přesunout nebo zrušit své koncerty, protože se potýká se vzácným neurologickým a nevyléčitelným onemocněním, které je známé jako SPS, tedy Stiff-Person Syndrome. Projevuje se neschopností ovládat pohyb, ztuhlostí svalů, poruchami chůze, křečemi apod. Zpěvačka ve svém vyjádření uvedla, že každý den tvrdě pracuje s odborníky na tom, aby dostala svůj stav pod kontrolu. Zda a kdy se vrátí na koncertní pódia, ovšem není jasné.

Jan Hájek

Český herec je hercem převážně divadelním, televizní a filmový divák ho ovšem může znát například z minisérie Božena nebo ze snímku Kobry a užovky. Co se týče jeho neurologického onemocnění, trpí poúrazovou epilepsií, která se u něj rozvinula, když v první třídě spadl hlavou na kachličky. Byla to částečně i jeho nemoc, která vedla k tomu, že skončil v Národním divadle, když před premiérou prodělal záchvat. Dalšími faktory bylo přetížení a občasný alkohol. I to k záchvatu přispělo.

Jana Hlaváčová

Jedna z našich nejvýraznějších hereček, která letos oslavila pětaosmdesáté narozeniny, žije už roky v ústraní, potýká se totiž s Parkinsonovou chorobou a s tím souvisejícími poruchami hybnosti. Už v roce 2019 herečka prozradila, že tráví většinu času na lůžku, nikam nechodí, s nikým se moc nestýká. Jejím jediným přáním prý je v klidu dožít, protože život byl sice hezký, ale už toho bylo dost.  

Zdroj: Vlasta.cz, DailyMail, Wikipedia

Související články