Tak proč se nenajíš, vždyť už jsi hubená dost. Kdyby třeba tato věta fungovala na všechny, kdo se potýkají s anorexií, neměli bychom tu tolik nemocných. Jenže poruchy příjmu potravy jsou psychickými onemocněními, a když jimi člověk trpí, je třeba, aby vyhledal odbornou pomoc. Jedna věta většinou nepomůže. Naštěstí existuje řada center a nadací. V České republice je možné se obrátit například na Centrum Anabell, které má s léčbou poruch příjmu potravy bohaté zkušenosti. O svých problémech promluvila i řada známých osobností.

Zdroj: Youtube

Mariana Prachařová

Dcera herců Davida Prachaře a Dany Batulkové je vlivnou osobností na sociálních sítích a v roce 2020 se rozhodla, že nebude se svými sledujícími sdílet jen to dobré a pozitivní ze svého života. Svěřila se jim, že v době covidové pandemia propadla ortorexii, což je posedlost zdravou výživou, která patří mezi poruchy příjmu potravy. Herečka a zpěvačka si naštěstí díky všímavému okolí uvědomila, že má problém a rozhodla se vyhledat odbornou pomoc. Kvůli posedlosti zdravou stravou totiž i výrazně zhubla. Teď je vše na dobré cestě, ale herečka přiznala, že z toho nikdy nebude úplně venku.

Monika Timková

Dvaatřicetiletou českou herečku můžete znát například z pohádky Princezna a písař, zahrála si také v seriálu Slunečná a v minulosti se objevovala po boku herce Jakuba Štáfka. Vždy byla velmi štíhlá, což budilo obavy o její zdraví. Loni v květnu se nakonec nechala slyšet, že trpí anorexií. Svěřila se ale také, že hodlá na svém vztahu k jídlu zapracovat a z nepřítele udělat kamaráda. Spolupracuje také s terapeutkou a přibírání i terapie se podle posledních informací daří.

Bella Ramsey

Devatenáctiletá herečka, která se považuje za nebinární, získala ohromnou popularitu poté, co si zahrála dívku Ellie v post-apokalyptickém seriálu The Last of Us. V souvislosti s tím rozdala několik rozhovorů a v jednom prozradila, že od svých třinácti let bojovala s anorexií. Docházela na terapie a nakonec prý našla světlo na konci tunelu. I když se jí nepodařilo kompletně rozkrýt, co nemoc v jejím případě odstartovalo.

Ed Sheeran

Poruchy příjmu potravy se nevyhýbají ani mužům. Svůj problém s jídlem přiznal v rozhovoru pro Rolling Stone také oblíbený britský zpěvák. Trpěl prý záchvatovitým přejídáním a dny, kdy nadměrně hodoval, střídal s hladovkami, které mu měly pomoci nepřibírat a kompenzovat přejídání. Jídlo, ale také alkohol pro něj byly způsobem, jak bojoval s depresemi a úzkostmi. V nejtěžších chvílích ho podpořila manželka Cherry, která pomohla jeho psychice a také ho inspirovala svým zdravějším jídelníčkem. Pohled nejen do nelehkého období jeho života přináší dokumentární série Ed Sheeran: The Sum of It All.

Gabriela Lašková

Moderátorka a Česká Miss pro rok 2013 nedávno promluvila o odvrácené straně modelingu. V rozhovoru přiznala, že balancovala na hraně a málem spadla do poruchy příjmu potravy. Přestože byla velmi štíhlá, okolí jí tvrdilo, že pro modeling by měla ještě něco shodit, a tak se rozhodla pro drastické metody. Když cvičení ani diety nepřinesly kýžené výsledky, uchýlila se několikrát i k tomu, že si strčila prst do krku a zvracela. Naštěstí s tím přestala dříve, než se u ní bulimie rozvinula v plné parádě.

Související články