Potřeba spánku se liší
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je samozřejmě důležitý pro to, aby se děti ve škole lépe soustředily, nebyly tak brzo unavené a zkrátka podávaly lepší výkony. To je asi každému jasné.
Podle společnosti Sleep Foundation potřebují děti ve věku 3 až 5 let v průměru 10 až 13 hodin spánku. Děti ve věkovém rozmezí 6 až 12 let by měly spát 9 až 12 hodin denně a spánková potřeba pro děti mezi 13 a 18 lety je kolem 8 až 10 hodin denně. Většinou ovšem děti bohužel spí méně, než by měly.
Začněte včas a postupně
Jednou z věcí, které mohou spánkový režim dětí zásadně rozhodit, jsou prázdniny. A proto je potřeba s úpravou režimu začít nejlépe už před jejich koncem. Odborníci ze Sleep Foundation radí začít trénovat týden až dva před začátkem školního roku a po malých krocích. V praxi to znamená dávat dítě spát o patnáct minut dříve, než chodilo během prázdnin, a ráno ho o oněch patnáct minut dříve budit.
Každých několik dní je potom žádoucí přidávat a ubírat dalších patnáct minut, a to do té doby, než bude dítě chodit spát a vstávat v čase, který je žádoucí během školního roku.
Pokud tento proces nestihnete ještě před koncem prázdnin, můžete na něj najet i po začátku školy. I když to samozřejmě není úplně ideální situace. Důležité je, že budete spánek dítěti korigovat pomalu a bez rozčilování a frustrace.
Postupné upravování spánkového režimu může být poměrně náročné a vyžaduje trpělivost. Pokud se dítěti ani po dvaceti minutách v posteli nepodaří usnout, dovolte mu vykonávat nějakou klidnou činnost bez modrého světla – může si například číst apod. Rozhodně by ale nemělo koukat na televizi, do tabletu nebo hrát hry na telefonu. Nutit ho ke spánku, přestože zatím není vůbec unavené, samozřejmě nemá cenu a budete při tom ztrácet nervy jak vy, tak vaše dítě.
Dřívější večeře
Podle spánkové konzultantky Rachel Mitchell je samozřejmě dětem přechod z prázdnin do školního roku možné usnadnit i dalšími způsoby. Doporučuje například dřívější večeři. Ta by se podle ní měla podávat v časovém rozmezí mezi půl pátou a půl osmou. V závislosti na tom, v kolik plánujete, aby šlo dítě do postele. Mělo by však mít dostatek času na to, aby jídlo strávilo a před spaním se uklidnilo. Plný žaludek totiž může spaní nepříjemně narušovat.
Fyzická aktivita
Odbornice dále doporučuje, aby měly děti po škole nějakou fyzickou aktivitu, díky které se unaví a bude se jim večer lépe usínat. Pozor ale, aby nebyla moc blízko době, kdy půjdou spát, mohlo by jim to naopak bránit v usnutí. Zároveň by neměly být ze všech aktivit přetažené a měly by mít i během dne čas na odpočinek a relaxaci.
Pozor na modré světlo i kofein
Asi dvě hodiny před spaním by potom děti podle Rachel Mitchell neměly být vystavené modrému světlu z obrazovek, které může potlačovat tvorbu spánkového hormonu melatoninu a nejen dětem, ale i dospělým způsobovat problémy s usínáním.
Další, co může dětem pomoci s usínáním, je zatemněný pokoj, čerstvý vzduch a nepříliš vysoká teplota v místnosti, ticho (které nebude rušit například zapnutá televize ve vedlejší místnosti) a také to, že budou mít zafixované, že postel se používá pouze ke spaní a ke hraní jsou jiné části domácnosti či jejich pokoje.
Odborníci z kliniky poruch spánku CHOC Sleep Center také radí, aby děti šest hodin před spaním nepily nápoje s obsahem kofeinu, jako je třeba zelený čaj, energetické nápoje nebo kola.
Zdroj: vlasta.cz, sleepfoundation.org, health.clevelandclinic.org, mysweetsleeper.com, health.choc.org