Jeho vášeň pro sport, emotivní komentáře a ochota otevřeně mluvit o svých názorech a pocitech z něj činí jedinečnou postavu v českém mediálním prostoru. A leckdy jeho slova vyvolala bouři a kritiku.
VIDEO: Štěpán Škorpil vzpomíná na svůj bohatý profesní život. Podívejte se.
Od atletiky po komentátorský pult
V mládí Štěpán Škorpil závodil v atletickém víceboji a stal se juniorským rekordmanem Československa v desetiboji. Hrál také basketbal, a to dokonce po boku budoucího prezidenta Václava Klause. Po absolvování Fakulty tělesné výchovy a sportu začal v roce 1973 pracovat v Československé televizi jako sportovní komentátor.
Postupně se vypracoval až na šéfredaktora Hlavní redakce sportu. Během své kariéry odkomentoval více než 4500 sportovních přenosů. A tohle číslo ještě není konečné.
Vynucený odchod z televize
Škorpilova kariéra v Československé televizi však nebyla bez problémů. Na počátku 90. let byl nucen veřejnoprávní televizi opustit z politických důvodů. Byl totiž důvěrníkem StB s krycím jménem Štěpán.
Tento skandál otřásl jeho kariérou, ale Škorpil se nevzdal a našel nové uplatnění. Od roku 1998 pracuje pro televizní stanici Eurosport, kde komentuje zejména atletiku, severskou kombinaci, plavání a krasobruslení.
Olympijský nadšenec
Štěpán Škorpil je velkým příznivcem olympijských her. Nejen že jich už za komentátorským pultem svým hlasem doprovodil šestnáct, ale svého času byl také velkým propagátorem jejich pořádání v Praze.
Každou z olympiád považuje za svátek a nikdy u toho nezapomene připomenout svůj obdiv k zakladateli moderního olympismu Pierru de Coubertinovi. Z olympijských her se stala jedna z nejvýznamnějších a nejsledovanějších sportovních událostí na světě, a i proto jsou největším komentátorským adrenalinem zahajovací a závěrečné ceremoniály.
Na každý takový přenos se Štěpán pečlivě připravuje. „Dvě tři hodinky si rovnám myšlenky, abych nemlátil prázdnou slámu a abych to nepopisoval jako v rozhlase,“ odkrývá svou přípravu v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas. Dopřeje si malou kávičku a zásadně nemoderuje s plným žaludkem.
Emoce na obrazovce i mimo ni
Škorpil je známý svými emotivními komentáři a nebojí se projevovat své pocity. V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým vysvětlil, že sportovní komentátor má právo projevovat emoce. „Představte si, že by při finále MS ve fotbale, kde Česko dá gól, komentátor jen suše oznámil, že je to 1:0. Mám rád, když komentátor reaguje srdcem,“ říká Škorpil.
Tento emocionální přístup mu však přinesl i jeden incident, když v roce 2009 při MS v atletice ostře kritizoval necitlivý přístup německý pořadatelů.
Nešťastné vyjádření v přímém přenosu
Byl z toho jeden z největších skandálů jeho kariéry. „Dej Němcovi funkci a naučí se střílet. Já je nemám moc rád, mně takhle zlikvidovali tátu,“ dovolil si Škorpil pronést během přímého přenosu. Za svá slova se omluvil, ale zároveň připustil, že byla ovlivněna osobními pocity a tragickou vzpomínkou na otce.
Ten zahynul 30. dubna 1945 během nacistického pochodu smrti. Jeho statečný čin, kdy ukradl klíče a pomohl uniknout dvěma stům lidem z továrny ve Kbelích, se stal rodinnou legendou, ale také příčinou jeho smrti. Malému Štěpánovi tehdy bylo pouhých sedmnáct dnů. Jeho maminka se po této tragédii už nikdy neprovdala.
Štěpán Škorpil má tři děti, jeho syn Michal je také sportovním komentátorem.
Zdroje: vlasta.cz, wikipedia.org, strednicechy.rozhlas.cz, idnes.cz, super.cz