Jackie Kennedy

Svatbou roku 1953 byla jednoznačně ta, při které se brali J. F. Kennedy a Jacqueline přezdívaná Jackie. Kennedy sice tehdy ještě nebyl prezidentem, ale přesto šlo o významnou společenskou událost. Slonovinové šaty z hedvábného taftu navrhla Ann Lowe. Okolnosti jí ale moc nehrály do karet. Deset dní před svatbou byly nevěstiny šaty zničeny, protože dílnu, kde vznikaly, zaplavila povodeň. Návrhářka a její zaměstnanci museli několik dní neúnavně pracovat, aby róbu zachránili a nevěstě ji doručili včas.  

Grace Kelly

Herečka Grace Kelly se za monackého knížete Rainera III. provdala v roce 1956 a svatební šaty, které ve svůj den D vynesla, jsou dodnes považovány za jednu z nejikoničtějších rób. V mnoha případech se jí inspirují i dnešní nevěsty. Slonovinové šaty s vlečkou dlouhou přes tři a půl metru vznikaly šest týdnů a na jejich výrobě se podílelo skoro čtyřicet švadlen. Model navrhla kostymérka Helena Rose a herečka šaty dostala jako dárek od filmového studia Metro-Goldwyn-Mayer.

Princezna Diana

Na šatech, v nichž si Diana v roce 1981 brala Charlese, se látkou skutečně nešetřilo. Výsledkem byla skutečnost, že se v nich křehká Diana tak trochu ztrácela. I přesto si je hned zamilovaly tisíce budoucích nevěst, a vepsaly se tak do historie módy. Šaty navrhlo duo Elizabeth a David Emanuelovi, které si princezna sama vybrala. Dianu šaty zahalily do neuvěřitelných 41 metrů látky, byly vyšívané krajkou, perleťovými flitry i pravými perlami.

Pamela Anderson

Herečka a hvězda Pobřežní hlídky se zřejmě rozhodla, že bude také nastolovat trendy, ale půjde na to trochu jinak. V roce 1995 se za hudebníka Tommyho Lee provdala na pláži a místo svatebních šatů měla bílé bikiny. Ty zřejmě považovala za ideální svatební úbor, protože v roce 2006 si hudebníka Kida Rocka vzala opět v bílých plavkách. Tentokrát na jachtě a místo závoje měla kapitánskou čepici.

Princezna Kate

Od velkolepé svatby Kate a Williama letos uběhne už třináct let. Svatební šaty ze dne, kdy si slíbili lásku, dokud je smrt nerozdělí, jsou ovšem nezapomenutelné. Navrhla je Sarah Burton v rámci módního domu Alexander McQueen a hovoří se o nich jako o svatební róbě století. Při výrobě byly použity ty nejluxusnější materiály, jako je hedvábná organza, ručně střižená krajka, hedvábný tyl apod. Cílem bylo, aby se ve výsledku spojovala tradice s modernou a uměleckou vizí.

Zdroj: Youtube

Princezna Beatrice

Svatba britské princezny Beatrice a Edoarda Mapelli Mozziho měla být velkou událostí, ale dvojice se s ní bohužel trefila zrovna do covidové pandemie, takže proběhla jen v úzkém rodinném kruhu. Šaty, které princezna ve svůj den oblékla, za sebou měly krásné pozadí. Půjčila si je totiž ze šatníku své babičky Alžběty II. a nechala je upravit, aby získaly trochu modernější nádech. Původní návrh vytvořil Norman Hartnell a Alžběta II. šaty vynesla na premiéru snímku Lawrence z Arábie v roce 1962.

Zdroj: vlasta.cz, southernliving.com, harpersbazaar.com, brides.com, vogue.co.uk, glamourmagazine.co.uk

Související články