Je až neuvěřitelné, že první díl filmu Rocky vznikl už v roce 1976, tedy skoro před padesáti lety. Sylvester Stallone v něm dokazuje, jak velký je dříč a že žádný svůj úspěch v boxerském ringu nemá zadarmo. Jen málokdo ale ví, že i v jeho reálném životě musel takřka od začátku tvrdě bojovat.

Narodil se tak trochu omylem

Sylvester Enzio Stallone se narodil 6. července 1946 v americkém New Yorku. Rodiče jeho příchodem na svět nebyli zrovna nadšení, dítě v jejich plánech nebylo. Tatínek byl italský kadeřnický učeň Frank Stallone, maminka barová tanečnice a také astroložka Jacqueline Labofish. Už samotný porod nastínil, že Sylvestera čeká složitý život. Porod totiž nebyl snadný, chlapci se nechtělo na svět a doktor si musel pomoci kleštěmi. Jenže to udělal tak nešikovně, že mu skřípl tvář a způsobil celoživotní ochrnutí levé tváře. 

Zdroj: Youtube

Šikana a rozvod rodičů

Ačkoli se Sylvester snažil i se svým hendikepem mezi děti ve škole zapadnout, bohužel se mu to nepodařilo. Často byl terčem posměchu a se spolužáky zažil mnoho složitých momentů, na které dodnes nerad vzpomíná. Na sebevědomí mu nepřidalo ani to, že se jeho rodiče rozvedli v době, kdy mu bylo teprve 11 let a dostával se do puberty. Jeho maminka Jacqueline ale sama dlouho nezůstala, brzy se znova provdala za herce Stevea Reevese. 

Nevlastní otec vzorem

Nevlastní otec byl svalnatý muž, kterého dospívající Sylvester obdivoval a bral ho jako vzor. Chtěl mít také vypracované, silné tělo a rozhodl se, že začne posilovat. Jelikož neměli s maminkou a novým manželem zrovna na rozhazování, činky, závaží a stroj si pořídit domů nemohl. Sice občas zašel do matčina ženského fitcentra, ale tam se jako ryba ve vodě necítil. Začal se proto poflakovat po různých vrakovištích a kradl části aut, které nosil domů a ve volných chvílích s nimi posiloval. 

Vystřídal třináct škol

Sylvester nikdy nebyl studijní typ. Byl hyperaktivní a trpěl poruchou pozornosti. Navíc měl špatnou výslovnost a zažíval pocity méněcennosti. Dokonce nenáviděl i své jméno a začal si říkat „Sly“. Není divu, že během dvanácti let postupně vystřídal třináct škol. Nakonec skončil ve škole pro emocionálně narušenou mládež, kde si ovšem poprvé navlékl boxerské rukavice. V boxu začal vynikat a nakonec získal stipendium udělované sportovním talentům.

Všechno začalo pornem

V roce 1969 se Stallone vrátil do rodného New Yorku a doufal, že se mu tam bude dařit. Začal pracovat v barech a hospodách, pak dostal svou první roli. Zahrál si gigola za 200 dolarů v laciném pornu The Party at Kitty and Stud’s. V roce 1974 se poprvé oženil, jeho manželkou se stala herečka Sasha Czack. Žili ale ve velké bídě, kterou herec s odstupem času popsal tak, že ze zoufalství dokonce prodal za 50 dolarů svého psa. Naštěstí se brzy začalo všechno obracet k lepšímu, manželé se přestěhovali do Los Angeles a Sylvester začal psát scénář inspirovaný jeho dosavadním životem. Ten se mu podařilo brzy prodat a nakonec vykoupil zpátky i svého milovaného čtyřnohého mazlíčka, ale s přirážkou – dal za něj 3000 dolarů!

Rocky jako fenomén

Jakmile se objevil film Rocky na televizních obrazovkách, diváci si ho okamžitě zamilovali. Stallone tehdy za hlavní roli dostal jen 23 000 dolarů, díky autorství scénáře si ale celkově přišel asi na 350 000 dolarů. V té době přestal obracet každou korunu a nemusel řešit existenční problémy. Rocky ho vynesl na herecký vrchol, film získal Oscara za nejlepší film, režii a střih, navíc obdržel dalších sedm nominací. Není divu, že během dalších patnácti let se ještě natočila čtyři pokračování. Další úspěchy mu přinesly filmy o válečném veteránovi Johnu Rambovi. V posledních letech pak zazářil spolu s Arnoldem Schwarzennegerem, Dolphem Lundgrenem a Jasonem Stathamem čtyřikrát ve filmu Postradatelní.

Ženy mu vždy ležely u nohou

Ramba milovaly tisíce žen a nikdy o ně neměl nouzi. Se svou první manželkou Sashou Czack vydržel do roku 1984, kdy poznal během natáčení čtvrtého dílu Rockyho o sedmnáct let mladší Dánku Brigitte Nielsen. Když mu na románek Sasha přišla, odešla od něj i s jejich dvěma dětmi. Stallone si z toho těžkou hlavu nedělal a v roce 1985 si dánskou krásku vzal za manželku. Láska jim ale dlouho nevydržela, protože už o dva roky později došlo na rozvod. S další svatbou si dal Stallone načas a přišla až v roce 1997, kdy se oženil s Jennifer Flavin. S americkou podnikatelkou měli největší krizi v roce 2022, kdy dokonce požádali o rozvod, ještě téhož roku ale žádost stáhli a jsou spolu dodnes. 

Největší bolest, kterou kdy zažil

Tím vůbec nejhorším, co se může rodičům stát, je, když přežijí vlastní dítě. Stalo se to bohužel i Sylvesteru Stalloneovi, když mu v červenci 2012 zemřel prvorozený syn Sage. Bylo mu teprve šestatřicet let a osudovou se mu stala ateroskleróza, kvůli které dostal infarkt. Herec si dodnes vyčítá, že se synovi více nevěnoval. Po světě chodí ale ještě další čtyři děti slavného herce – syn Seargeoh a dcery Sistine, Scarlet Rose a Sophia Rose

Dokument jako velká zpověď

V minulém roce spatřil světlo světa dokument o Stalloneovi pojmenovaný „Sly“. Ten je spíše jakousi zpovědí, která mapuje hercův život od složitého mládí až po okamžiky, kdy se stal legendou Hollywoodu. Momentálně ho můžete zhlédnout na Netflixu. A jde o povedenou záležitost, která si na stránkách Česko-slovenské filmové databáze vysloužila zajímavých 73 %. 

Zdroj: Vlasta.cz, ČSFD, Wikipedia, sylvesterstallone.com hollywoodreporter.com

Související články