Mimořádné pěvecké nadání ve spojení s hereckými schopnostmi se u Barbry projevovaly už od dětství. Naplno rozvíjet ho však začala až po maturitě, kdy navštěvovala hned několik hereckých kurzů. Na ně si vydělala prací telefonistky a uvaděčky v kině či zpěvem v nočních klubech.
Start kariéry díky muzikálu
Jejím snem však bylo divadlo, a tak obcházela nejrůznější konkurzy, z nichž ovšem dlouho nevzešlo nic zásadnějšího než malé štěky v muzikálech. Zlomový byl až rok 1964, kdy získala titulní roli revuální hvězdy Fanny Brice v životopisném muzikálu Funny Girl. Diváci tleskali, kritici se klaněli a z Barbry Streisand se takřka přes noc stala hvězda první velikosti.
Obdivovali ji i američtí prezidenti
Vedle herectví se věnuje i sólovému zpěvu a absolvovala celou řadu koncertů. Pravidelně obsazovala přední příčky všech hitparád a dodnes patří mezi nejprodávanější zpěvačky vůbec. Mezi její fanoušky patřil i bývalý americký prezident J.F. Kennedy, který si ji pozval do Bílého domu, nebo Bill Clinton, jemuž v roce 1993 zazpívala při inauguraci.
Sběratelka Oscarů
Kromě koncertního zpěvu a muzikálového herectví ji však nadchla také filmová tvorba. Excelovala ve snímcích Funny Girl, Zrodila se hvězda, Hello, Dolly!, Pán přílivu, anebo Jeho fotr, to je lotr! Nejčastěji ztvárňuje ztřeštěné a temperamentní hrdinky, ve vážnější poloze se představila až v melodramatu Takoví jsme byli. Za svůj výkon ve filmu Funny Girl získala svého prvního Oscara, druhého si zasloužila za nejlepší titulní píseň filmu Zrodila se hvězda a další tři pak sesbíral snímek Hello, Dolly!, jehož byla producentkou.
Hájí práva slabších i financuje výzkumy
Barbra Streisand je ovšem i známou filantropkou, která neúnavně bojuje za rasovou rovnost, práva žen a potřeby občanů. Mimo to založila sdružení zvyšující povědomí o srdečních chorobách a prosazuje jejich další výzkum. V neposlední řadě jako přední ekologická aktivistka financovala mnohá z prvních zkoumání klimatických změn.
Zhoubný nádor
V letech 1963–1971 byl jejím manželem herec Elliott Gould, s nímž pravidelně vystupovala na divadelních prknech. Spolu mají syna Jasona Emanuela, který se rozhodl pokračovat v hereckých šlépějích rodičů, a dokonce si s nimi i bok po boku zahrál – společně s matkou jsme ho mohli vidět například ve filmu Pán přílivu. V roce 1998 se pak Barbra Streisand vdala podruhé, a to za hereckého kolegu Jamese Brolina.
Ten jí byl ostatně velkou oporou v roce 2004, kdy si zpěvačka od lékařů vyslechla nemilosrdnou diagnózu rakoviny tlustého střeva. Barbra přitom trpí fobií z jakékoliv operace a z nevyhnutelného zákroku byla k smrti vyděšená. Kus tlustého střeva, který byl zasažen nezhoubným nádorem, jí odstranili na proslulé Cedar-Sinai klinice v Los Angeles a už 24 hodin po operaci byla propuštěna do domácího léčení.
Zdroj: vlasta.cz, Biography - Barbra Streisand, wikipedia.org, csfd.cz