Escobar, Vražda v Orient expresu, Grimsby, Zoolander, Volver, Sahara, Fanfán Tulipán, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, Kokain nebo Vanilkové nebe. To je jen krátký výčet filmů, v nichž zazářila španělská herečka Penélope Cruz. Kde kdo by si mohl říct, že krásek s čokoládovýma očima je filmové plátno plné, jenže Penélope není jen atraktivní, ona je i výjimečně talentovaná.

Zdroj: Youtube

Baletní škola i čtyři světové jazyky

Kromě toho, že vystudovala baletní školu a objevila v sobě herecký talent, se naučila mluvit plynně čtyřmi jazyky: španělsky, italsky, francouzsky a anglicky. Nic jí proto nebránilo vyrazit do světa a zkusit štěstí v Hollywoodu.

Kariéru odstartovala rolí jeptišky

V roce 1998, kdy si dcera španělského obchodníka a kadeřnice zahrála ve svém prvním anglicky mluveném filmu, westernu Hi-Lo Country, a představila se tak americkému publiku, byla už ve svém rodném Španělsku uznávanou hvězdou a na domácí půdě sbírala jedno ocenění za druhým. Do výšin ovšem její mezinárodní kariéru katapultoval až snímek Vše o mé matce z roku 1999, kde ztvárnila jeptišku, jež se spustí s transvestitou.

Posměch kritiků a nominace na Zlatou malinu

Významným obdobím byl pak pro Penélope Cruz rok 2001. Po boku Johnnyho Deppa si zahrála ve filmu Kokain, vedle Nicolase Cage se objevila ve filmové adaptaci novely Mandolína kapitána Corelliho a s Tomem Cruisem zazářila v melodramatu Vanilkové nebe. A přestože si za všechny tři snímky vysloužila nominaci na Zlatou malinu, nic si z toho nedělala, jelikož i špatná reklama je přece reklama, a pootevřenou bránu do Hollywoodu využila na maximum. A dobře udělala!

Oscarem všem vytřela zrak

Už v roce 2006 se totiž stala první Španělkou nominovanou na Oscara pro nejlepší herečku v Almodóvarově filmu Volver a samotného Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli pak skutečně získala roku 2008 za výkon v Allenově romantické komedii Vicky Cristina Barcelona.

Štěstí našla v náručí krajana

Šarm cizokrajné krásky nenechával zaoceánské muže chladnými, a tak to jiskřilo všude, kde se Penélope objevila. Třeba i na filmovém natáčení. Jejímu kouzlu tak propadl Tom Cruise, s nímž byla poté dokonce tři roky zasnoubená. Vztah ale nevyšel. Při natáčení snímku Sahara se pak Cruz seznámila s hereckým kolegou Matthewem McConaugheyem, ale ani s ním to nemělo dlouhého trvání. Štěstí herečka našla až v roce 2007 u krajana, španělského herce, Javiera Bardema, s nímž o tři roky později vstoupila do manželství. V roce 2011 se páru v Los Angeles narodil syn Leonardo a dva roky na to v Madridu dcera Luna Encinas.

Zdroj: vlasta.cz wikipedia.org csfd.cz

Související články