Zpočátku se zdálo, že bude sportovcem, který bude lámat rekordy. Nakonec ale dal přednost umělecké dráze a dnes je jasné, že udělal dobře. Coby neohrožený pistolník dělá dodnes radost milionům diváků.
Budoucí herecká hvězda Terence Hill (tehdy Mario Girotti) se narodil 29. března 1939 v Benátkách. Jeho otec Giralomo byl Ital, matka Hildegard, jak už jméno napovídá, původem Němka.
Rodina se v roce 1943 přestěhovala na předměstí Drážďan a v roce 1945 vlastně jen o vlásek unikla smrti. Tehdy totiž probíhalo ničivé spojenecké bombardování německého města.
„Pamatuji si, jak mě máma vzala za ruku a utekli jsme společně do sklepa. Všude kolem jsem slyšel hlasité rány. Nedá se na to zapomenout,“ svěřil se později Terence Hill.
Jejich dům naštěstí zasažen nebyl, protože se nacházel mimo centrum. Po skončení války se pak rodina přesunula zpátky od Itálie, konkrétně pak do Říma.
Sbíral úspěchy jako sportovec
V mládí byl Terence Hill nadějným sportovcem. Vynikal především v atletice a veslování. Vůbec nejúspěšnější pak byl v plavání, ve kterém dokonce získal dvě medaile v rámci mistrovství Itálie. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by se v budoucnu stal hercem.
Jenže osud tomu chtěl jinak. Všiml si jej režisér Dino Risi a sportovní kariéra šla najednou na vedlejší kolej. Definitivně ji pak odsunul v roce 1951. O rok později se pak objevil ve snímku Prázdniny s gangsterem, kde hrál vůdce dětského gangu.
Od té chvíle se začal ve filmech a seriálech objevovat pravidelně a stal se miláčkem italského národa.
Románek s Ribannou
V roce 1964 získal Terence roli ve filmu režiséra Haralda Reinla Vinnetou – Rudý gentleman, který vznikl na motivy spisovatele Karla Maye. Později si Terence Hill zahrál ještě v dalších třech filmových mayovkách.
Pikantní ale je, že už v žádné, kterou režíroval Harald Reinl. Důvodem měl být románek Terence s jeho manželkou Karin Dor, která ve filmu hrála Ribannu.
Z Maria se stal Terence
Když měl v roce 1967 herec na stole nabídku zahrát si v italsko-španělském westernu Bůh odpouští, já ne, dostal příkazem, že si musí vybrat nějaké umělecké jméno.
Obdržel tedy od produkce seznam s dvaceti jmény a za pouhý den se musel rozhodnout. „Vybral jsem si jméno Terence Hill, líbilo se mi,“ prozradil herec.
Nerozlučná dvojka
Právě v tzv. spaghetti westernu se Terence Hill setkal se svým budoucím nerozlučným parťákem Carlem Pedersolim, který si kvůli roli také musel změnit jméno. Na počest amerického herce Spencera Traceyho si proto vybral pseudonym Spencer, který doplnil jménem Bud.
Nakonec spolu natočili několik filmů, které si diváci okamžitě zamilovali. A dodnes se těší a dívají se na reprízy snímků Malý unavený Joe, Dva výtečníci či Sudá a lichá.
Říkalo se jim, že jsou jako Laurel a Hardy. „Když se k sobě s Budem přiblížíme, jako by něco cvaklo a začne zábava,“ popsal kdysi jejich dokonalou souhru.
Když pak Terencův parťák v roce 2016 zemřel, sotva nacházel slova. „Jsem zdrcený. Ztratil jsem svého nejdražšího přítele.“
Láska na první pohled
Pohledný modrooký Terence byl mezi ženami velmi oblíbený, svým šibalským úsměvem je přitahoval jako magnet. Jenže už od roku 1967 u něj žádná jiná žena než krásná scenáristka a herečka Lori Zwicklbauer neměla šanci.
Zamiloval se do ní na první pohled a láska mu zamotala hlavu natolik, že si ji po pouhých dvou měsících od seznámení vzal za manželku.
Tragédie a deprese
V roce 1969 se jim narodil syn Jesse, o čtyři roky později pak adoptovali malého chlapce z německého dětského domova Rosse. Terence ho od začátku přijal za vlastního a zahrnoval ho láskou, kterou chlapeček do té doby vůbec neznal.
Jenže 15. ledna 1990 se stala událost, kterou Terence a jeho manželka nikdy nevymažou z paměti. Když se Ross po víkendu s kamarádem vracel zpátky na vysokou školu, na zledovatělé silnici v americkém Massachusetts dostalo jeho auto smyk a narazilo do stromu. Ross bohužel na místě zemřel, jeho kamarád pak měl více štěstí a skončil „jen“ v nemocnici.
Herce po tragédii začaly ničit deprese, přestal pracovat a načas se zcela uzavřel do sebe. Se ztrátou milovaného syna se dodnes nevyrovnal.
V roce 2010 se mu pak celá bolestná událost obnovila, jelikož ho v Římě okradl kapsář a sebral mu peněženku, v níž měl cenné fotografie zesnulého syna. Zdrcený Terence tehdy prostřednictvím tisku a televize prosil zloděje, aby mu vrátil alespoň fotky, což se nakonec skutečně podařilo.
Jednou v Americe, podruhé v Itálii
V posledních letech žije herec se svou manželkou střídavě v Americe a v Itálii. A ačkoli už nenatáčí tak zběsilým tempem jako v minulosti, stále je umělecky aktivní. A to nejenom jako herec, ale také coby filmový producent.
Zdroj: Vlasta.cz, Babinet.cz, Bbc.com, Csfd.cz