Zpěvačka Tina Turner se narodila 26. listopadu 1939 v Bromsville v americkém státě Tennessee. Měla ještě sestry Evelyn a Ruby. Pohodové dětství skončilo, když se rodiče přestěhovali do Knoxvillu, aby pracovali v obranném zařízení během druhé světové války. Tina Turner tehdy začala bydlet s přísnými prarodiči, a to až do konce války.

Rodiče se neměli rádi

Přestože se později všichni zase sešli v jedné domácnosti, spokojenou rodinou bohužel nikdy nebyli. Rodiče se neměli rádi a otec Floyd byl dokonce na matku Zelmu hrubý. Tina Turner později ve své autobiografii Já, Tina odhalila, že nikdy necítila rodičovskou lásku.

„Jako by mě snad nechtěli,“ svěřila se. Zelma dokonce v době, kdy bylo Tině jedenáct let, od Floyda utekla do St. Louis. V dalších letech se o ni opět starali přísní prarodiče. 

Zdroj: Youtube

Stěhování za matkou

Ještě jako teenager pracovala Tina jako domácí pracovník pro jednu rodinu. Když bylo budoucí hvězdě šestnáct let, zemřela jí babička, a tak se rozhodla, že bude bydlet u matky v St. Louis.

Tam absolvovala Sumner High School a po promoci začala pracovat jako asistentka zdravotní sestry. Tina také obnovila vztah se svými dvěma sestrami a často se společně chodily bavit do nočních klubů. V jednom z nich pak poprvé potkala svého budoucího manžela Ikea Turnera.

Pomohl jí odstartovat kariéru

Úspěšný hudebník Turner z ní nejenom udělal hvězdu, ale také si Tinu v roce 1962 vzal za manželku. Tehdy vyvdala příjmení Turner, nicméně Ike jí před svatbou změnil i křestní jméno (původně se jmenovala Anna Mae Bullock). Jako hudební duo byli Tina a Ike impozantní a jejich sláva stoupala. 

V soukromí s manželem prožívala peklo

Ačkoli si po hudební stránce skvěle rozuměli, v soukromí Tina s Ikem trpěla. Choval se k ní agresivně a opakovaně ji bil. Dokonce až tak drsně, že musela podstoupit operaci nosu.

Tina Turner se v manželství trápila natolik, že se dokonce v roce 1968 pokusila o sebevraždu, když spolykala 50 tablet diazepamu

Rozvod ji připravil o vše

Bylo jasné, že v manželství s Ikem Turnerem nemůže zůstat, a proto v roce 1976 požádala o rozvod. Souhlasila dokonce s tím, že mu zůstanou všechna práva na společné nahrávky.

Tehdy tak přišla nejenom o rozjetou kariéru, ale i o balík peněz. „Nevím, jestli mu někdy dokážu odpustit to, co mi udělal,“ prozradila později v rozhovoru pro New York Times.

Štěstí našla v náručí mladšího muže

Tina se rozhodla začít nanovo a to se jí podařilo ve všech směrech. Znovu rozjela svou kariéru a také se zamilovala. V roce 1995 se pak přestěhovala do Švýcarska společně s mladším Erwinem Bachem a v roce 2013 se vzali. Tina se dokonce vzdala amerického občanství a později se z ní stala Švýcarka.

O vlásek unikla smrti

Osud si s ní ale pohrál i v následujících letech. V roce 2016 Tině Turner začaly selhávat ledviny a hrozilo, že bude muset pravidelně jezdit na dialýzu. Tehdy se ale ukázalo, jak neuvěřitelnou má v manželovi oporu.

Erwin jí daroval jednu ze svých ledvin, tak moc ji miloval. V dalších letech pak Tina prodělala ještě rakovinu střev a rovněž mozkovou mrtvici, bohužel ji to nejhorší ještě čekalo.

Smrt milovaného syna

V roce 2018 se jí totiž stalo něco, co žádný rodič nechce zažít. Její milovaný syn Craig spáchal sebevraždu. „Myslím, že byl Craig osamělý, a to ho trápilo víc než cokoli jiného,“ prozradila zpěvačka v pořadu CBS Sunday Morning. Craig měl trpět depresemi, které utápěl v alkoholu, démoni ale byli nakonec silnější než on.

Vážila si každičkého dne

I když Tina Turner měla na duši šrámy, snažila se užívat každičkého dne svého života, jako kdyby to byl ten poslední. Byla vděčná, že se poprala se všemi zdravotní problémy. Vděčná byla ale zejména za to, že to zvládla i bez toho, že by někoho nenáviděla nebo obviňovala. 

„Rocková babička“ Tina Turner nakonec zemřela 24. května 2023 ve Švýcarsku, a to po dlouhé nemoci. „Tina byla jedinečnou a pozoruhodnou přírodní silou se svou odolností, neuvěřitelnou energií a obrovským talentem,“ uvedl Roger Davies, který byl 30 let jejím manažerem. 

Zdroj: vlasta.cz, karaoketexty.cz, rollingstone.com, dama.cz, zeny.prima.cz 

Související články