To se vysvětlí, soudruzi! Tak se jmenuje nový osmidílný seriál, který na televizní obrazovky uvedla Česká televize. Česko-německý počin láká na netradiční prvky zahrnující sci-fi, komedii, detektivku i trochu napětí, a jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, je inspirován skutečností.

V sedmdesátých letech byla totiž v Praze oficiálně fungující psychoenergetická laboratoř, kterou vedl bývalý ministr školství František Kahuda přezdívaný Bolševický čaroděj a jeho pracoviště se zabývalo lidovými léčiteli, senzibily i proutkaři.

Později, v letech osmdesátých, u nás skutečně existoval vědecký ústav zabývající se paranormálními jevy. Podle všeho to vypadá, že zkoumal telepatický přenos myšlenek, pátral po nové fyzice, která by vysvětlila rodičovskou lásku, nebo zkoumal, kolik káv má vypít jasnovidec, aby dosáhl co nejlepšího výkonu. A právě toho se chytli režiséři Matěj Chlupáček a Michal Samir a scenáristé Miro Šifra, Lucie Vaňková a Marie Stará. 

Zdroj: Youtube

V názvech jednotlivých dílů navíc autoři odkazují ke komediím tvůrců Václava Vorlíčka nebo Jindřicha Poláka. „Tento seriál se nevrací pouze do naší nedávné historie, tedy do 80. let minulého století, ale je také významným návratem ke koprodukční spolupráci s německými televizními společnostmi. Diváci na obou stranách naší západní hranice si dodnes pamatují Arabelu, Návštěvníky nebo Létajícího Čestmíra. V případě série To se vysvětlí, soudruzi! se Česká televize dohodla na spolupráci s veřejnoprávní ZDF,“ uvedl generální ředitel ČT Jan Souček.

V hlavních rolích bodují Leoš Noha, Anna Fialová, ale především Jiří Macháček a Jan Cina, kteří si práci na seriálu náramně užili. Několikaměsíční natáčení totiž strávili v karavanu, právě tam se děj často odehrává.

V roli Macháčkovy seriálové dcery a jedné velké domácí záhady se pak představila mladičká Darija Pavlovičová, kterou můžeme znát jako vítězku taneční soutěže StarDance.

Diváci jsou v rozpacích

Ačkoliv byl seriál velmi očekávaný, první díl si u diváků vysloužil rozporuplné reakce. Mnozí se v diskuzích na sociálních sítích totiž shodují, že je seriál nudný. „To je hodně velký sešup v úrovni tvorby České televize. Další díl už nedám, popravdě jsem dal tomu prvnímu až moc dlouho šanci,“ napsal na Facebook jeden divák. „Dala jsem deset minut a stačilo,“ dodala další divačka.

„Smutné. Po (výborném) Smyslu pro tumor nepřišel smysl pro humor. Rutinní herectví Macháčka taky nepřidá. Možná moje chyba, měl jsem asi moc velká očekávání. Ale nebaví mě to. Důkazem je, že tohle píšu ještě předtím, než skončil první díl,“ dodala jiná sledující, která seriál, podobně jako spousta dalších, srovnávala s jiným.

Mnozí diváci však doufají, že se dějová linka ještě rozvine, a ve sledování určitě pokračovat budou. „Dám tomu ještě šanci, je to první díl,“ zněl jeden z komentářů na sociálních sítích. „No, pokusím se tomu ještě věřit. Ono se to určitě rozjede,“ napsala jiná divačka s tím, že příští neděli si Soudruhy určitě zapne.

Zdroj: Vlasta.cz, Novinky.cz, Facebook, MediaGuru, seriál To se vysvětlí, soudruzi!

Související články