Bylo to normální páteční ráno. Třináctiletá Bethany s kamarádkou Alanou a její rodinou vyrazili na pláž Makua, turistům známou jako Tunnels Beach. Je to jedna z nejlepších pláží na Havaji a místní sem chodí surfovat. Psal se 31. říjen 2003, kdy zaútočil čtyřmetrový žralok tygří. A byť to zní fatálně, tenhle příběh nemá smutný konec.

Zdroj: Youtube

Vycházející hvězda

Bethany Hamilton se narodila roku 1990 do surfařské rodiny. Ono když se narodíte na Havaji, je skoro nemožné nepřilnout k surfu. Ovšem jako každý sport je i tento otázkou talentu a píle. Že je Bethany velká naděje tohoto sportu, bylo zřejmé už od útlého věku. Soutěžit začala v osmi a první sponzorství získala hned v devíti. Jako třináctiletou už ji řadili mezi vycházející hvězdy. Vždyť také jen pár měsíců před nehodou vyhrála dvě národní soutěže.

Útok žraloka

Samotný útok žraloka si Bethany pamatuje jako jednu sekundu. Tak jako tisíckrát předtím ležela na břiše na prkně a čekala na vlnu. Přišlo to z ničeho nic. Bez varování. Ucítila tlak, prudké škubnutí, ale žádnou bolest. Jen v šoku sledovala, že se voda začala zbarvovat do ruda. Vzpamatovala se a tehdy vyhrála svůj největší boj v životě.

Žralok zaútočil jen jednou. „Netahal mě pod vodu. Odškubnul, jako když si ukousnete sousto steaku,“ popsala Bethany. Kdyby čtyřmetrový žralok tygří zaútočil opakovaně, šance na přežití by se rovnala nule. Surfařka ale dostala příležitost dostat se na břeh. Trvalo jí to dvacet minut a ztratila při tom velké množství krve. Ale zvládla to.

Porazila i mistryni světa

Konec příběhu talentované surfařky? Mohlo by to tak být. Jenže vůbec. Bethany podstoupila sérii operací. Následovaly rehabilitace a hlavně specifické posilování, aby i s dysbalancí související s chybějící levou paží dokázala držet rovnováhu. Hned, jak to šlo, stála na prkně znovu. Národní šampionát vyhrála o dva roky později. Na pozdějších světových šampionátech se utkala s největšími špičkami oboru, v roce 2016 na elitním šampionátu ve Fidži porazila i mistryni světa a skončila třetí.

Mezitím se stala mámou, založila nadaci, napsala knihu, připravuje dokument a co je hlavní – je neskutečnou inspirací pro všechny, kteří si jdou za svým snem i přes znevýhodnění jakéhokoli rázu. Profesionálnímu surfu se věnuje nadále a chce to tak mít napořád.

Autor: Denisa Chňoupková

Zdroj: vlasta.cz Bethany’s Story | Bethany Hamilton

Související články