Diváci si Valentinu Thielovou oblíbili zejména jako profesorku Boženku ze Sněženek a machrů. Krásná, temperamentní blondýna, kterou jednoduše nešlo přehlédnout. Stala se sexsymbolem tehdejší doby a ženou, kterou si režiséři, ale i muži obecně snadno zamilovali.

Otce zatklo gestapo

Ačkoli se o tom tolik neví, Valentina Thielová měla ruské kořeny. Její rodiče se sice poznali v Praze, ale předtím emigrovali z Ruska.

Do života rodiny velmi zasáhla okupace, během které byl gestapem zatčen její tatínek Grigorij Mitrofanovič Strachov. Matka tak byla na Valentinu a další dvě děti sama, a rozhodně si tedy nežily nad poměry.

Všichni byli smířeni s tím, že otec zemřel a už nikdy se domů nevrátí. Později se ale ukázalo, že se mu podařilo uprchnout do Venezuely, kde založil novou rodinu a následně v roce 1955 emigroval do USA. Tam 10. září 1975 v Patersonu v New Jersey zemřel.

Bolavé klouby jí zhatily dráhu baletky

Svůj umělecký talent ukazovala Valentina už v dětství. Byla skvělá v recitaci a na gymnáziu později hrála i ochotnické divadlo. Byla také nadějnou baletkou, jenže svou kariéru musela předčasně ukončit kvůli problémům s klouby. A nedařilo se jí ani na gymnáziu, které nedokončila a začala se živit jako úřednice.

Poprvé se vdala v osmnácti

Thielová vždy oplývala přirozenou krásou, muže přitahovala jako magnet a už v osmnácti letech se poprvé vdala za dramatika Vladimíra Thiela. Díky o dvanáct let staršímu manželovi získala kontakty, které pro ni znamenaly vstupenku do uměleckého světa. 

Reklamy a pak už Florenc 13,30

Kariéra Valentiny Thielové se rozjížděla pomalu, nejprve se objevovala jen v reklamách. Vše se ovšem změnilo v roce 1956, kdy odjela jako doprovod s manželem na sjezd československých spisovatelů.

Během něj si jí všiml režisér Josef Mach a vzal si na ni kontakt. Právě díky němu si pak zahrála v komedii Florenc 13,30, ve které ztvárnila jednu z hlavních rolí – postavu svůdnice Miriam Plecité. Přestože to byl její filmový debut, diváci si ji okamžitě zamilovali.

Zdroj: Youtube

Neustál její slávu

A nadšení byli z Valentiny i režiséři. Nabídky se jen hrnuly a dostávala další a další zajímavé role. Většinou hrála sexy potvory se složitým charakterem.

Její sláva stoupala ke hvězdám, což ale velmi těžce nesl její manžel. Nakonec se jejich manželství rozpadlo.

Vlastních dětí se nikdy nedočkala

Po rozvodu se Thielová provdala za Arpáda Vilčeka, který měl z prvního manželství dvě děti. Společně se pokoušeli o vlastní, ale bohužel jim osud nebyl nakloněn. Thielová přiznala, že se jí podařilo otěhotnět v životě pouze dvakrát, a to v mládí a v obou případech mimoděložně.

„Jednou to měla být dvojčátka. Bylo to v době, kdy nebyly ultrazvuky, takže mě kuchali jako slepici. Šlo mi o život – poprvé, když mi bylo dvacet let, podruhé pak v jednatřiceti,“ svěřila se herečka v rozhovoru pro Aha. 

Vilček s adopcí nesouhlasil

Valentina Thielová si děti moc přála, a dokonce zvažovala i adopci. Jenže s tou od začátku Arpád Vilček nesouhlasil, protože si jednoduše nedokázal představit, že bude vychovávat cizí dítě. Valentina ho sice přemlouvala, ale nebylo to nic platné, byl neoblomný.

Manželovy děti ji neměly v lásce

Herečka si v koutku duše myslela, že by mohla mít alespoň hezký vztah s nevlastními dětmi, jenže to se bohužel nikdy nestalo. „Ale 19 let jsme na ně platili, to jo,“ odhalila herečka.

Když slavil syn jejího manžela padesáté narozeniny, pozval i svého otce. Ten se moc těšil, koupil si jízdenku, jenže syn mu na poslední chvíli řekl, že se to nehodí. „Velmi se trápil, rok nato dostal infarkt a zemřel,“ uvedla Thielová. 

Nevlastní vnoučata ji o vše obrala

Smrt manžela byla pro Thielovou velkou ránou, se kterou se těžko srovnávala. Tehdy už Vilčekův syn měl dítě a dcera také. „Neměli jsme závěť, musela jsem tak do bytu pozvat odhadce a vyplatit je,“ popsala herečka.

Nejvíc ji zarazila slova, která jí onoho dne řekl manžel její nevlastní dcery. „Život máš za sebou, tak všechno prodej a jdi do domova důchodců,“ vůbec na ni nebral ohled. Thielová tak nakonec přišla o vše, co s manželem za celý život naspořila. Odhadem to mělo být více než 1,5 milionu korun.

Byla upoutaná na lůžko

Poslední roky života byly pro Thielovou opravdu složité. „Mám artrózu ve všech kloubech, nemocné srdce, a ještě k tomu divertikulózu tlustého střeva. Začala jsem navíc trpět závratěmi,“ smutně vyjmenovala Thielová v roce 2021.

Její neteř ji nakonec musela umístit do hospicu, protože už měla takové bolesti, že jí pomáhalo jen morfium. 

Herečka zemřela 15. října 2022 ve spánku ve věku 89 let. Jako poslední s ní nejspíš mluvila spisovatelka Blanka Kovaříková. „Byla usměvavá a krásná,“ zavzpomínala.

Zdroj: Vlasta.cz, csfd.cz, Krajskelisty.cz, Onlyu.cz

Související články