Charismatická herečka, která byla svým zjevem a skřípavým hlasem vyloženě předurčena hrát stařeny, se narodila v roce 1917 v Hlinsku na Pardubicku.

Ovšem mládí strávila díky svému otci ve Vídni, kde se naučila velmi dobře německy. Tato zkušenost se jí později hodila, když účinkovala v koprodukčních filmech.

Nejdřív to vypadalo, že Valerie bude klasickou administrativní pracovnicí, konkrétně sekretářkou. Nicméně k divadlu to krásnou mladou dívku vždycky táhlo, takže ve 40. letech začala docházet na soukromou dramatickou školu, kde brala hodiny herectví. To už jí táhlo na 30!

Herečkou se opravdu stala a diváci mohli její šarm a talent obdivovat na mnoha divadelních prknech. Za svou kariéru prošla divadly v Liberci, Karlových Varech, Gottwaldově, Brně a v Pardubicích.

Právě Východočeské divadlo se stalo její domovskou scénou, kde působila prakticky až do své smrti. Hostovala i v Praze, například v Divadle Na Zábradlí, ale ne a ne se prosadit u filmu.

Mladý Jiří Korn jí zlomil dvě žebra

Poprvé se před kamerou objevila až v roce 1951 ve filmu Pionýr, tedy ve svých 34 letech. Role princezen už nepřipadaly v úvahu. Ne, že by Valerie na roli křehkých dívenek neměla postavu, to naopak – měřila okolo 175 cm a vážila kolem 45 kilo, ale „problémem“ začaly být vrásky.

Díky svému vrásčitému zjevu si ji režiséři začali vybírat pro role starších žen a babiček. V roce 1977 se poprvé dostala do povědomí širší veřejnosti díky filmu Honza málem králem, kde si zahrála hrůzu nahánějící kmotru „Smrt“, která mladého Jiřího Korna pronásleduje s kosou.

Natáčení se pro Kaplanovou stalo nakonec bolestným, protože Jiří Korn se při jedné ze scén neovládl a zlomil jí údajně dvě žebra.

Bába Tutovka málem poslala za mříže Dejdara

Velmi výživná pro ni byla 90. léta, kdy zažila největší popularitu. Jednak si zahrála babku ve filmech Zdeňka Trošky Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika, ale nejvíc se proslavila coby bába Tutovka z televizní soutěže Tutovka.

V tomto pořadu České televize, kde diváci mohli vyhrát až 1 milion korun, působila v roli jakéhosi maskota či hlavní tváře.

VIDEO: Podívejte se na retro reklamu Bába Tutovka.

Zdroj: Youtube

Její popularity využila i komerční TV Nova, když jí svěřila z legrace moderování několika dílů hudebního pořadu Eso. Ten samozřejmě v té době patřil jiné „star“, a to Tereze Pergnerové.

Ale vraťme se ještě ke Slunce, seno… S Kaplanovou se pojí vtipná historka. Když štáb odjížděl natáčet do Itálie třetí díl Slunce, seno, erotika (1991), Valerii nechal doma, zatímco Růžičková, Kaiser, Lábus, Dejdar a další se chystali na cestu.

Právě Dejdarovi Kaplanová v dobré víře dala slušný obnos kanadských dolarů, které měla doma v trezoru už od 50. let – ať jí něco přivezou. Třeba její oblíbený rum.

VIDEO: Podívejte se na Valerii Kaplanovou coby babičku v komedii Slunce, seno…

Zdroj: Youtube

Po příjezdu do Itálie šel Dejdar do směnárny, kde chtěl dolary vyměnit za místní liry. A víte, co se ukázalo? Že desítky let střežené dolary Kaplanové jsou padělky! Mladý herec měl zaděláno na pořádný malér, tím spíš když štáb neměl vyřízená potřebná povolení pro tuto zahraniční cestu (!), ale nakonec všechno dobře dopadlo.

Rum, cigarety, rakovina, smrt

Poslední rolí Valerie Kaplanové byla babička v pohádce Šmankote, babičko, čaruj! (1998). Herečka v posledních letech holdovala rumu a kouření a zemřela 12. května 1999 na rakovinu.

Přestože je to už 25 let, v myslích diváků zůstává stále i díky častým reprízám jejích filmů a vzpomínání hereckých kolegů.

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org, fdb.cz, ceskatelevize.cz, vcd.cz, idnes.cz, pardubicky.denik.cz, filmcenter.cz

Související články