Věra Bílá byla majitelkou neobvyklého chraplavého hlasu a také výjimečného osobního kouzla, díky kterému dokázala vyprodat sály po celém světě. Její kariéra ale skončila předčasně. Zpěvačka bohužel propadla automatům, utápěla se v dluzích a na sklonku života málem skončila i na ulici. Jak se to stalo?

Muzikantská rodina Giňů

Budoucí hvězda Věra Bílá (rozená Giňová) se narodila 22. května 1954 v Rokycanech a měla hned šest sourozenců. Její dětství hodně ovlivnily romské tradice a také hudba, kterou v rodině slyšela ze všech stran. Už jako malá tak zpívala a pomalu se začal odkrývat její talent.

Vstupenka do světa

V roce 1994 objevila Bílou zpěvačka Zuzana Navarová, o dva roky později s ní pak začal spolupracovat bývalý textař Blue Effectu Jiří Smetana, který se poté stal i jejím manažerem.

V 80. letech minulého století vznikla její skupina Kale, kterou hudebně ovlivnila britská skupina Beatles. Neuběhl ani rok a už vyšla první deska s názvem Rompop a skupina Kale se také dostala na svůj první velký koncert do Francie. 

Zdroj: Youtube

Olympie a Bill Clinton

Mimořádný talent, ale také jazykové schopnosti rychle ocenili posluchači i za hranicemi České republiky, což Věra Bílá dokazovala hlavně na přelomu tisíciletí. Tehdy se o ní začalo říkat a psát, že je nejznámější českou zpěvačkou ve světě.

Postupně se jí podařilo do posledního místa vyprodat pařížskou Olympii, a dokonce vystoupila i na soukromém koncertu v Bílém domě americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Tenkrát o ní dokonce psaly i světové deníky, jako je The Guardian, který upozorňoval na její mimořádný talent. 

Cestování nenáviděla

Věra Bílá se skupinou Kale hrála v šestadvaceti zemích světa. Cestování pro ni ale bylo hotové utrpení. Nenáviděla jakékoli přesuny, a to nejenom kvůli své korpulentní postavě.

Vadilo jí, že si v letadle nemůže dopřát svou milovanou cigaretu, nevyhovovaly jí hotelové pokoje, a navíc byla pověrčivá. Nikdy nespala v posteli, která by byla kolmo ke stěně, vždy ji musela mít přestěhovanou šikmo.

Předčasný konec kariéry

Bílá toho se skupinou Kale mohla dokázat mnohem víc nebýt překvapivého konce v roce 2006. Tehdy ukončila svou hudební kariéru. Důvodem byly nejspíš neshody v kapele a také její syn.

„Zamiloval se do dcery jednoho z mých spoluhráčů. Holka otěhotněla, dala to pryč a oni za to synovi hrozně nadávali. Od té doby začal kouřit trávu a šlo to s ním z kopce,“ prozradila tenkrát zpěvačka.

Všechny své peníze naházela do automatů

Z kopce to ale po ukončení kariéry šlo i se samotnou Věrou Bílou. Od roku 2011 se začala potýkat s velkými finančními problémy, protože propadla automatům. Závislost byla tak silná, že do „beden“ naházela všechny své úspory a dostala se do velkých dluhů. 

Smrt syna a manžela

Dluhy se bohužel navyšovaly a Bílou i s manželem Františkem nakonec vyhodili z jejího rokycanského bytu a skončili na ubytovně. „Tady já dožiju a taky umřu. Slíbila jsem to mému manželovi, že odtud už nikam nepůjdu,“ přiznala poté.

Jenže osud si pro ni připravil dvě velké tragédie, které ji naprosto zlomily. Nejprve v lednu roku 2013 zemřel její adoptivní syn a krátce nato i manžel. 

Zoufalý pokus o sebevraždu

Velké finanční problémy a také samota dostaly Věru Bílou na dno psychických sil. Zoufalství bylo tak nesnesitelné, že v roce 2016 spolykala prášky a pokusila se o sebevraždu. „Měla jsem problémy, nebylo mi psychicky dobře, nebavilo mě žít,“ přiznala poté, co ji hrobníkovi z lopaty sundali lékaři.

Velkého comebacku se nedožila

Na konci svého života se Věra Bílá domluvila s Janem Bendigem a plánovala velkolepý comeback. V únoru roku 2019 společně s Bendigem a Milanem Krokou vydali písně, ale o měsíc později, 12. března 2019, ve věku 64 let vydechla naposledy.

Zemřela v plzeňské fakultní nemocnici, kde podlehla infarktu. Bylo to pouhé tři dny před koncertem v Sokolově, kterým měla odstartovat svůj velký návrat na pódia. 

„Mé srdce pláče… Nenalézám správná slova. Dnes zemřela vždy úžasná Věra Bílá. Legenda, kterou jsem odmalička obdivoval a miloval, sdílel tehdy Bendig na sociálních sítích.

Není ale sám, kdo se slzami v očích dodnes vzpomíná na zpěvačku, která sice měla své stinné stránky, ale nikdy ničeho, co ve svém životě udělala, nelitovala. 

Zdroj: Vlasta.cz, Romea.cz, Ct24.ceskatelevize.cz,.irozhlas.cz, Lidovky.cz

Související články