Život jedné z našich nejlepších zpěvaček Věry Špinarové byl hodně rychlý a také pěkně divoký. „Špinarka“ se nesmazatelně zapsala do srdcí všech hudebních fanoušků. Nikdy si na nic nehrála, neuměla lhát ani mlžit a na přímou otázku vždy pěkně zpříma a zostra odpověděla. Co na ní bylo nejvíc kromě hlasu? Že se uměla zasmát sama sobě a rozhodně s ní nebyla nuda. I to byl důvod, proč ji všichni, kdo ji znali, milovali.

Zdroj: Youtube

Chtěla zpívat, zpívat a zase zpívat

Od šesti let hrála na kytaru a zpívala. Když v šestnácti letech nazpívala píseň Já před tebou klečím, dostala „laso“ od kluků z kapely Flamingo a záhy nato přesunula svůj pěvecký talent do skupiny Majestic, která se pak přejmenovala na Orchestr Ivo Pavlíka. Ano, toho Ivo Pavlíka, do kterého byla už dávno bláznivě zamilovaná. Přesněji už od sedmé třídy ZŠ, kdy byla dokonce tak odvážná, že svému idolu rovnou zavolala.

Hned ho zaujala

Tihle dva se setkali až v jejích sedmnácti letech během soutěže Hledáme nové talenty. „Přišel jsem tam a uviděl holku o pět hlav menší než já, co tam neskutečně ječí,“ vzpomínal porotce soutěže Ivo Pavlík. Věra Špinarová měřila pouhých sto padesát dva centimetrů, a přitom dokázala překřičet celý sál. Pavlík si vzal nadějnou zpěvačku pod svá křídla, pomohl jí nastartovat profesionální dráhu a zamiloval se i on. Rozvedl se a Věra se rozešla se svým tehdejším přítelem Stanislavem Hranickým.

Jenom práce nestačila…

Jejich manželství bylo v prvních letech skutečně šťastné, narodil se jim syn Adam a oba se snažili, seč mohli, aby skloubili rodinu i práci. S hlídáním jim pomáhala Věřina maminka. Pak se ale objevily problémy, v manželství to začalo skřípat. Pavlík byl známý proutník a Špinarová se zase ráda napila. Dva lidi, kteří se kdysi velice milovali, spojovala už jenom práce, což nestačilo a došlo k rozvodu. Jen pár měsíců poté se Věra provdala za zpívajícího bubeníka Vítězslava Vávru.

„Jsem ráda, že jsem prožila takový život, jaký jsem si prožila. Byl to život nahoru a dolů. Dolů to jde rychleji, nahoru se musíš drát. Ale o to byl ten život pestřejší.“

Věra Špinarová

S Vávrou to nebyla žádná hitparáda

Už brzy se ale mělo ukázat, že to nebyl příliš šťastný krok. Věra se pokusila spojit jejich hudební kariéry a postavila kapelu, se kterou vystupovali. Sice s Vávrou nazpívala několik úspěšných duetů, jenže její kariéra šla najednou do háje. Na počátku devadesátých let na tom prý byla finančně tak špatně, že musela po antikvariátech prodávat svá cédéčka. Manželství s Vávrou považovala za největší omyl svého života a v roce 1999 se s ním konečně rozvedla. Jen o rok později se pak s plnou parádou znovu vrátila na výsluní.

Muž jejího života. Osudový…

To na svého prvního manžela nedala ani po rozvodu dopustit a zůstali přáteli. Dokonce se brzy spřátelila i se zpěvačkou Heidi Janků, která ji po Pavlíkově boku brzy nahradila. Stále tak byli všichni jedna rodina. „Měla Ivoše pořád ráda, a tak jsme k sobě našly cestu i my dvě,“ vyprávěla později Heidi. Obě zpěvačky dokonce plánovaly společné turné v listopadu 2017, ale k jejich vystoupení už nedošlo. Věra zemřela dříve, než to mohly pořádně „rozbalit“.

Odešla ikona

Věra Špinarová neuměla odpočívat a to se jí stalo osudným. Ačkoli ji zlobilo zdraví, dál neúnavně koncertovala. Přímo na jevišti na koncertě v Čáslavi se jí udělalo zle a v zákulisí zkolabovala. Přestože se jí téměř okamžitě dostalo lékařské pomoci, nebylo to nic platné. Ani nejlepší kardiologové v pražském Motole ji už nedokázali zachránit a ona v neděli 26. března 2017 zemřela.

Zdroj: Vlasta.cz kniha Paní Zpěvačka

Související články