Jakmile se Viktor Preiss objeví v nějakém filmu či seriálu, vždy je zárukou, že svou roli odehraje naprosto bravurně. Je oceňován zejména díky pestrosti výrazových prostředků a považován za mnohostranného profesionála v tom nejlepším slova smyslu.

Rodiče ho nechtěli

Ačkoli se Viktor Preiss narodil do herecké rodiny, na své dětství nemá dobré vzpomínky. Rodiče se po bouřlivém rozvodu nedokázali dohodnout, kdo malého Viktora bude vychovávat, a on tak nakonec skončil v dětském domově.

Těch během dětství vystřídal hned několik, nejdéle však pobyl v Pyšelích. „Strávil jsem v něm několik let, a ačkoli od té doby uplynulo půl století, vzpomínám na tu dobu s jistou nostalgií a vděčností,“ říká herec Viktor Preiss s odstupem let.

Kreslil do školního časopisu

Budoucí vynikající herec a dabér vystudoval gymnázium v Říčanech, během studia rád kreslil do školního časopisu, rovněž recitoval a také hrál v ochotnickém kroužku.

Byl odmala zvyklý, že se o sebe musí postarat. I proto byl už v mladém věku vyspělejší než jeho vrstevníci.

Do manželky se zamiloval dříve, než ji poznal

Preiss vystudoval Divadelní fakultu AMU, kde poprvé na vlastní oči spatřil svou budoucí manželku Janu Preissovou. Zajímavé je, že do ní byl zamilovaný ještě daleko předtím, než spolu poprvé stanuli tváří v tvář.

Často mu o ní totiž vyprávěl jeho dobrý kamarád a jemu jeho příběhy stačily k tomu, aby začal cítit, že je to ta pravá. 

Zdroj: Youtube

Přísně tajná svatba

Už během studií na DAMU požádal Viktor krásnou Janu o ruku. O svatbě nikomu neřekli a vzali se na pražské Novoměstské radnici pouze před rodinou a nejlepšími kamarády. 

Nejvýznamnější role

Viktor Preiss je po zásluze považován za jednoho z nejlepších českých herců a dabérů. Diváci si ho zamilovali ve filmu Milenci v roce jedna, S čerty nejsou žerty, Andělské oči nebo Tmavomodrý svět. Hrál také v mnoha seriálech a divadelních hrách. Svůj hlas jako dabér propůjčil Robinu Williamsovi. Namluvil ale také oblíbeného Willyho Foga. V roce 2016 získal Cenu Thálie, v letech 1995 a 2014 pak Cenu Františka Filipovského za dabing.

Špagety na všechny způsoby

Začátky ve společné domácnosti byly hodně složité. Otáčeli každou korunu a doma měli jen dva hrnky a jeden pár talířů. Prakticky každý den si vařili špagety, což bylo jedno z nejlevnějších jídel.

Nikdy si ale nestěžovali, důležité pro ně bylo, že tráví čas spolu. V roce 1973 se jim narodil syn Martin, o čtyři roky později pak přivítali na svět druhého syna Jana.

Rozvod visel ve vzduchu

Ačkoli jsou dnes manželé spolu už více než padesát let, byly okamžiky, které je málem rozdělily. Největší krizi prožili na začátku osmdesátých let, kdy se Preiss zamotal do nevěry, s milenkou si nedávali pozor a z románku se narodila nemanželská dcera.

Herec zpočátku vše tajil, později se ale manželce ke všemu přiznal. Bulvární novináři vše zjistili až s velkým odstupem času, a tak když se o nevěře a nemanželské dceři začalo psát v médiích, Preissovou to nijak nezasáhlo. Krizi s manželem totiž dávno překonali. 

„Přece se nemohl ztratit ten kluk, kterého jsem kdysi potkala na schodech. A ve mně je pořád ta holka. Stále je v nás láska a doufám, že bude až do smrti,“ vyjádřila se k celé kauze před lety.

Možná ji ale tehdy hodně ovlivnilo, že se v době, kdy jí bylo osmnáct, za dramatických okolností rozvedli její rodiče. Jednoduše nechtěla zažít něco podobného, a tudíž Preissovi velkoryse odpustila.

Psychické problémy ničily nejenom ji, ale hlavně syna

Když se ke konci 90. let Jana Preissová stáhla z uměleckého světa, povídalo se, že se nemůže smířit se stárnutím. Pravda ale byla jiná, mnohem dramatičtější.

Dlouhá léta bojovala s depresemi, jen o tom nikomu na potkání nevyprávěla. Psychické problémy po ní bohužel zdědil i její prvorozený syn Martin a nakonec málem došlo k tragédii. 

Nejsložitější okamžiky svého života prožíval Martin v roce 2014, kdy se jako člověk závislý na alkoholu pokusil o sebevraždu. Své démony ale nakonec dokázal přemoci, a to nejenom díky lékařské péči, ale zejména díky své milované manželce.

Ačkoli ji zpočátku Preissovi do rodiny přijmout nechtěli, nakonec si ji zamilovali. „Pro nás je jako dcera,“ říká Jana Preissová.

Oslavili zlatou svatbu

Dnes je naštěstí u Preissů všechno v nejlepším pořádku. Viktor s Janou dokonce před pěti lety oslavili zlatou svatbu. Jana Preissová se vrátila k hrání a společně s manželem se objevila v detektivce Případ se štěnicí.

Byla to ale zcela výjimečná rodinná spolupráce, protože spolu neradi hrají či vystupují. Mají pak pocit, že jim diváci tak trochu nahlížejí do soukromí, které je pro ně posvátné.

Viktor Preiss s Janou Preissovou se soustředí zejména na rodinu, do které patří i čtyři vnoučátka. „Recept na spokojené manželství? Na to nejsou rady. Asi jen, že člověk musí rozlišovat podstatné a nepodstatné věci. Aby si měli oba pořád o čem povídat a aby se spolu smáli. Humor je láska, humor je život,“ říká Jana Preissová, která věří, že s Viktorem Preissem vydrží až do konce života. A my jim to samozřejmě moc přejeme. 

Zdroj: Vlasta.cz, Zeny.iprima.cz, Csfd.cz, Vltava.rozhlas.cz

Související články