Zpěvák Viktor Sodoma se narodil 5. července 1945 v Praze na Žižkově. Hudebním vzorem mu byl tatínek František, který byl sice především uznávaný výtvarník, ale v polovině padesátých let se také prosadil mimo svůj obor. S manželkou Vlastou a skupinou Akord-club přivedli tehdy do oblíbeného klubu Reduta na Národní třídě rock’n’roll.

Syn rebela neměl šanci

I přes to ale nechtěl být Viktorem zpěvákem a toužil po studiu na UMPRUM. Bohužel se tam ale kvůli špatnému kádrovému posudku nedostal. Následovaly dlouhé tahanice a až díky známostem se dostal na keramickou průmyslovku v Bechyni. 

Drsná šikana od Karla Kryla

Během studií se Sodoma potkal také s budoucím písničkářem Karlem Krylem, který chodil o ročník výš. Bohužel ale na tyto okamžiky nevzpomíná zrovna rád. Na škole spolu totiž měli nepříjemný incident.

„Já byl bažant a on se ke mně choval vyloženě jako mazák, nadřazeně. Protože jsem byl tehdy nejmenší, vybral si mě,“ svěřil se Sodoma webu Prima Ženy.

Zpočátku se jednalo o slovní útoky, později ale vše přerostlo i ve fyzickou šikanu. Sodoma po letech popsal, že ho Kryl vyzval na boxerský souboj. „Když mně oznámil, že se bude boxovat, vzal jsem si klasické boxerské rukavice, on ale žádné neměl, tak si vzal pletené. Po pár úderech jsem měl krvavou hlavu,“ odhalil Sodoma.

Nakonec se z nich ale stali kamarádi. Nejprve spolu hráli stolní tenis a pak se oba chodili učit hrát na kytaru k Mikimu Ryvolovi. Po škole se ale jejich životní cesty rozdělily. Kryl nastoupil do keramické školy v Teplicích, Sodoma se vrátil zpátky do Prahy. 

Zdroj: Youtube

Druhé místo ve hvězdné konkurenci

Krátce po maturitě přihlásil otec Viktora do populární televizní soutěže Hledáme nové talenty. O životní úspěch tehdy soupeřil i s Hanou Zagorovou či Martou Kubišovou. „Skončil jsem druhý za Helenou Vondráčkovou, což rozhodlo o mém dalším osudu,“ řekl Sodoma. 

Během povinné vojny si ho vyhlédl Miroslav Šimek a dal mu angažmá ve vojenském souboru VOJ. Zazpíval si také se skupinou Mefisto Karla Svobody. S tím se potkal během natáčení filmu Každý mladý muž. Tehdy se ocitl mezi budoucí hereckými hvězdami Pavlem Landovským či Helenou Růžičkovou.

O vlásek unikl smrti

Společně se Šimkem, Grossmannem a dalšími kolegy pak účinkoval v Divadle Semafor. Často jezdili na zájezdová představení, přičemž jednou jim šlo o život. Tehdy řídil Petr Nárožný, byl krásný den, prázdná silnice a během jízdy skvělá zábava. 

Jenže najednou se proti nim z ničeho nic rozjelo auto. „Jeho řidič se naštěstí zachoval duchapřítomně, věděl, že je zle, šlápl na brzdu a zastavil. Nebýt toho, tak jsme se srazili a bůhví, jak by to s námi dopadlo,“ popsal Sodoma Prima Ženám.

Ačkoli byli všichni cestující v šoku, Petr Nárožný byl úplně v klidu. „Říkáme mu, co dělal, a on: ‚Co se stalo, nic… Usnul jsem.‘ Teď už se tomu můžeme smát, ale tehdy mohla kultura přijít o několik umělců najednou.“

Na mercedes se mohl jen koukat

Když byla ze Sodomy hvězda první kategorie, vydělával spoustu peněz. Tehdy ho napadlo, že by si mohl pořídit auto z Německa, kde měl sestřenici. Nechal si proto přivést krásný mercedes. Tehdy ale bylo pravidlem, že se mohla dovážet auta pouze do výše 800 marek.

Přestože měl Sodoma na tuto částku potvrzení, stejně si jistá paní z ministerstva financí udělala vlastní odhad a vyčíslila ho na 5000 marek. „Takže mi auto bylo zabaveno. Uskladnili ho u mě v garáži a nesměl jsem s ním jezdit,“ popsal.

Nakonec se na něj musel dívat v garáži celý rok, než se jim podařilo se sestřenicí vymyslet právní kličku. Žádný soud se nakonec nekonal. Sodoma ale dodnes nechápe, že se to tak moc řešilo. „Třeba Franta Janeček si z Německa mercedesy vozil pravidelně a nic se nedělo, jen u mě z toho byl takový problém,“ dodnes nechápe.

Největší hity Viktora Sodomy

Viktora Sodomu si dnes pamatujeme jako bigbítovou legendu z šedesátých let. Jeho hity Parní stroj, Ježek se má, Žárlivý kakadu či Vodotěsná ponorka hrají rádia dodnes.

Desítky let s jednou ženou

V posledních letech žije Viktor Sodoma poklidný život se svou manželkou Evou. Tu si vzal před více než padesáti lety a stále se milují jako na samotném začátku. Dlouhé roky spolu bydlí v domě v Roztokách u Prahy.

Dohromady dnes mají už šest vnoučat, a tvoří tak jednu velkou rodinu. „Je třeba tolerance a trpělivost, ale to ostatně při všem, co má mít smysl,“ řekl Sodoma Blesku svůj recept na šťastný dlouholetý vztah. 

Dnes je Viktor Sodoma považován za jednoho z nejkrásnějších dědečků u nás. Stále miluje hudbu, a dokonce přiznal, že bude zpívat až do smrti. Jeho přáním je totiž, aby jednoho dne do uměleckého nebe odešel podobně jako Milan Lasica. „Umřít na jevišti, to je krásná smrt. Najednou vám padnou víčka a umřete mezi svými fanoušky,“ řekl pro Českou televizi. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, krajskelisty.cz, idnes.cz, zeny.iprima.cz, ahaonline.cz