Vitiligo nebo také nemoc bílých skvrn je neinfekční kožní onemocnění, při němž dochází ke ztrátě pigmentu. Jde o autoimunitní onemocnění a nedá se vyléčit. Postižené omezuje hlavně po psychické stránce. Kdo tímto vzácným onemocněním trpí?

Robert Záruba

Nevyléčitelné onemocnění vitiligo už v dětství zjistili sportovnímu komentátorovi Robertu Zárubovi. Viditelné je u něj zejména kolem očí, což působí, jako kdyby si opálil brýle.

Na televizní obrazovce to ale neuvidíte, protože světlé skvrny zakrývá make-upem. Jinak si ze sebe ale dokáže udělat legraci třeba tím, že se klidně přirovná k dalmatinovi.

Winnie Harlow

Kanadská modelka se proslavila v roce 2014 svou účastí v soutěži Amerika hledá topmodelku. Díky tomu zvýšila celosvětové povědomí o nemoci vitiligo. A z toho, co by mohli někteří považovat za nedostatek, udělala přednost.

Nebýt bílých skvrn, zřejmě by nikdy nebyla tak slavná jako nyní. Pro komunitu lidí trpících stejnou nemocí navíc udělala velkou službu, protože jim dala najevo, že se není za co stydět.

Zdroj: Youtube

Veronica Biasiol

Česká modelka a influencerka vitiligo čtyři roky tajila a bílé skvrny maskovala silným make-upem. Během té doby se snažila s autoimunitním onemocněním vyrovnat.

Nakonec se jí to podařilo a už se nestydí bílé skvrny na veřejnosti ukázat. V momentě, kdy se její psychika srovnala, se navíc onemocnění zastavilo a přestalo se zhoršovat.

Steve Martin

Přestože na komediálním herci, který momentálně září v seriálu Jen vraždy v budově po boku Seleny Gomez a Martina Shorta, není na první pohled nic vidět, zřejmě jde o výsledek práce hollywoodských maskérů. I on totiž podle dostupných informací trpí touto kožní poruchou.

Jon Hamm

O své nemoci otevřeně mluví americký herec, který si momentálně zahrál v remaku komedie Protivný sprostý holky a objevil se například i ve filmu Top Gun: Maverick. V rozhovoru pro magazín GQ herec před lety uvedl, že jedním ze spouštěčů onemocnění mohl být v jeho případě stres, který zažíval při natáčení seriálu Šílenci z Manhattanu, který se vysílal mezi lety 2007 až 2015.

Lenka Krobotová

Se stejnou diagnózou jako předchozí slavné osobnosti žije i česká herečka Lenka Krobotová. Skvrny na kůži se u ní poprvé objevily ve třinácti letech, což pro ni bylo psychicky hodně náročné.

Začínala u ní puberta, chtěla se líbit chlapcům… Během let se s tím herečka ale vyrovnala a rozhodně si nepřipadá méněcenná. Svou nemoc vnímá jako něco, co k ní zkrátka patří.

Zdroj: vlasta.cz, starsinsider.com, irozhlas.cz, everydayhealth.com, businessinfo.cz, gq-magazine.co.uk

Související články