Od jeho narození uplynulo 15. května 2024 devadesát let. Pocházel z rodiny malíře, který byl zároveň nadšený ochotník. Malý Vladimír už odmalička zpíval v Kühnově dětském sboru, hrál i v dětském studiu žižkovského Divadla Akropolis. Je jasné, kam jeho další kroky směřovaly. Vystudoval DAMU a od roku 1959 získal angažmá v Národním divadle, kde zůstal až do roku 1993.

Zdroj: Youtube

V divadle se profiloval v komediálních rolích, například ve Zkrocení zlé ženy, Cyrano z Bergeracu. Od 90. let pak vystupoval v operetních muzikálových představeních v Hudebním divadle v Karlíně.

Ve filmu si zahrál už ve čtrnácti a postupně se objevil v mnoha filmech, nejčastěji v drobných rolích. Jedinou hlavní roli si zahrál v dětském filmu Kapitán Korda. Větší úspěchy slavil v televizi, kde se objevoval v řadě inscenací, filmech, pohádkách a především seriálech.

Vidět jste ho mohli například v seriálech Sňatky z rozumu, Dlouhá bílá stopa, My všichni školou povinní, Malý pitaval z velkého města, Hříchy pro pátera Knoxe, Ulice, Vyprávěj a naposledy Případy 1. oddělení. Kromě toho taky daboval, jeho hlasem mluví Marcello Mastroianni, Gregory Peck, Sean Connery i Marlon Brando.

Osudný seriál s majorem Zemanem

Všechny filmy a seriály s Vladimírem Brabcem ale jako by nebyly, osudový pro něj byl seriál 30 případů majora Zemana (1974–79). V něm si zahrál kriminalistu Jana Zemana. Bohužel, jak později přiznal v mnoha rozhovorech, přestože ho seriál proslavil, zároveň ho herecky zničil.

Přestože role detektiva byla pro něj splněným snem, následující okolnosti ho psychicky ničily. „Kam se to potom dostalo, je jiná věc. Ale já hrál tuhle roli a byl jsem šťastný,“ tvrdil. Přesto dostával nehezké anonymy, a to nejen v té době, ale i po revoluci. Přitom nikdy nebyl v KSČ a nikdy také nespolupracoval s StB. Po roce 1989 už na něj čekaly hlavně pohádkové role, třeba král v pohádce Z pekla štěstí.

Celý život s jednou láskou

Jeho osudovou láskou se stala Naděžda, která zpívala v operetě v Teplicích. Potkali se během angažmá v Mostě a zamilovali se do sebe. Po roce se vzali a v roce 2015 oslavili diamantovou svatbu, což je 60 let. Měli spolu dvě děti, které jdou v jeho šlépějích. „Vybral jsem si nejlépe, jak jsem mohl. Na lásku jsem měl štěstí, moje žena je dokonalá,“ řekl pro CNN Prima News. Zemřela v roce 2016, herec ji přežil jen o rok.

Přežil pád letadla

Mnohokrát ho v životě ochránili andělé. V roce 1970 jako začátečník udělal při pilotování větroně chybu a havaroval. V autobiografické knize Měl jsem štěstí, kterou napsal Jaromír Kazda, popisuje, jak ohrozil i život matek s dětmi v kočárku. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Tři infarkty a silná vůle žít

Když mu bylo 40, dostal infarkt přímo na jevišti, když hrál Cyrana. V 68 letech pak dostal druhý infarkt, pro změnu na Václavském náměstí, kde ho zachránili dva mladí lékaři, kteří šli kolem. Psal se rok 2015, když prodělal další srdeční příhodu. Po ní byl dva týdny v kómatu, ale dostal se z toho. Poslední rok strávil v sanatoriu Na Pleši, kde v září 2017 zemřel. Bylo mu 83 let.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, dvojka.rozhlas.cz, cnn.iprima.cz, extra.cz, filmovyprehled.cz