Už odmala Vladimír Brabec toužil být hercem. Když vystudoval DAMU, začal hrát v mosteckém divadle a postupně se dostal až do Národního divadla. Splnil se tak jeho velký sen, byl na vrcholu. Jenže později kvůli sporům s tehdejším ředitelem Přemyslem Kočím musel scénu opustit.

VIDEO: Vladimír Brabec vypráví o své nejslavnější roli. Podívejte se.

Zdroj: Youtube

Možná i konec v Národním divadle byl impulzem k tomu, aby Vladimír Brabec přijal hlavní roli v seriálu Třicet případů majora Zemana. Bral to jako svou životní příležitost a názor nezměnil ani po prvních deseti dílech. Ono také nebylo proč, vlastně šlo o klasickou socialistickou detektivku, žádná propaganda z toho na první pohled nekoukala.

Seriál byl velmi úspěšný a začaly se točit další díly. Ty už byly ovšem propagandou naplněné až k prasknutí a Vladimír Brabec se kvůli tomu nálepky „Majora Zemana“ do konce svého života nezbavil

Skutečný komunista nikdy nebyl

Přitom okolnosti, za kterých herec nabídku přijímal, byly vcelku dramatické. Komunisté ho tlačili k tomu, aby vstoupil do strany. To on ale odmítal, nikdy s nimi nesympatizoval a obdivuhodné vlastně je, že si svou nestrannost dokázal uhájit

„Když se to natočilo, tak jsem se za některé díly styděl, styděl jsem se, že v nich jsem,“ svěřil se herec v rozhovoru pro Českou televizi. Vyskočit z rozjetého vlaku ale tehdy jednoduše nešlo. Kdyby totiž řekl, že další díly natáčet nebude, režim by ho zničil. I když se tak s dějem některých dílů nikdy neztotožnil, vše dotočil. „Ta role mě zničila,“ cituje jeho slova Blesk.

Tolik peněz bral jen Karel Gott

Přestože Vladimíru Brabcovi zničila role majora Zemana život, přišel si díky ní na královské peníze. Blesk dokonce před časem zveřejnil, že za šest let, co se seriál točil, si přišel na 600 tisíc korun (dnes by to bylo cca 8 milionů korun).

„Ano, vydělal jsem tehdy něco přes půl milionu korun,“ přiznal Blesku Vladimír Brabec. Jeho tehdejší příjmy byly srovnatelné s těmi, které bral legendární Karel Gott.

Nebyly to ale jediné výdělky, na které si díky majorovi Zemanovi herec přišel. Společně s hereckým kolegy totiž jezdil na besedy po celé republice. Každý měl za úkol zvládnout nejméně dvě za rok a Vladimír Brabec za jednu dostával 2 tisíce korun. Během sedmi let mu to tak „bokem" vyneslo tolik, co si vydělal průměrný obyvatel Československa za rok tvrdé práce. Nehledě na to, že dostal také Státní cenu Klementa Gottwalda, se kterou byla spojena finanční odměna 50 tisíc korun.

Stačilo málo a nikdy si majora Zemana nezahrál

Osud Vladimíra Brabce přitom mohl být úplně jiný, kdyby o pár let dříve, než vzal roli majora Zemana, přijal nabídku režiséra Karla Kachyni. Ten mu totiž nabízel roli ve snímku Ucho, který se později stal terčem komunistů a byla z něj dlouho trezorová záležitost.

Kdyby si v něm Brabec zahrál, s největší pravděpodobností by o několik let později majora Zemana ztvárnil někdo úplně jiný. Jenže film Ucho se natáčel během divadelních prázdnin a Brabec si v té době přál být s rodinou na dovolené.

Láska zpečetěná diamantovou svatbou

Životní láskou Vladimíra Brabce byla manželka Naděžda, se kterou se seznámil během angažmá v Mostě. Už po společném roce se vzali a v roce 2015 spolu dokonce oslavili diamantovou svatbu, tedy 60 let. „Vybral jsem si nejlépe, jak jsem mohl. Na lásku jsem měl štěstí, moje žena je dokonalá,“ pochlubil se pro CNN Prima News. 

Naděžda zemřela v roce 2016, Vladimír Brabec ji pak přežil o pouhý jeden rok. Zemřel 1. září 2017 a nějakou dobu se nevědělo, proč se tak stalo. Nakonec to všem prozradil jeho syn Pavel. „Táta vlastně zemřel zdravý. Prostě jen opotřebovaný. To je stáří. Neměl žádnou rakovinu,“ vysvětlil v rozhovoru pro Blesk.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, lifee.cz, kafe.cz, dvojka.rozhlas.cz, cnn.iprima.cz, csfd.cz, extra.cz, blesk.cz, novinky.cz, idnes.cz