Herec Vladimír Dlouhý se narodil 10. června 1958 v Praze. Byl bratrem herce Michala Dlouhého a podnikatele Olivera Dlouhého. Před kamerou se ve velké roli objevil už ve dvanácti letech, kdy si zahrál hlavní roli ve filmu Už zase skáču přes kaluže. Za postavu malého Adama, který se potýká s dětskou obrnou, získal své první ocenění Zlatého dudka.

Hercem být neplánoval

S ohledem na tento úspěch je paradoxem, že vlastně zpočátku hereckou kariéru vůbec neplánoval. Původně chtěl být stavařem jako jeho otec, navíc se hodně věnoval lednímu hokeji.

Nakonec však absolvoval pražskou konzervatoř. Po vojenské službě pak působil v několika pražských divadlech. Je také dvojnásobným držitelem Českého lva za vedlejší role ve filmech Hlídač č. 47 a Kajínek.

Zdroj: Youtube

Utajená dvojčata

Spousta z nás si ale Vladimíra Dlouhého pamatuje díky roli Petra Majera ze seriálu Arabela. Přestože mu tehdy bylo teprve dvaadvacet let, už byl dvojnásobným otcem. Sám o tom nikdy nemluvil, vše před lety propálila až jeho kolegyně z Arabely Jana Nagyová

„Je to strašně dlouhá doba. Seznámili jsme se v roce 1979. Všichni nás tehdy dávali dohromady, ale on byl zadaný a já věděla, že má i dvojčátka. Já jsem ty děti ale nikdy neviděla. Jen jsem si zapamatovala, že se o nich už tenkrát dost mluvilo,“ svěřila se herečka deníku Aha! 

Další tři děti se dvěma manželkami

Poprvé se ale Vladimír Dlouhý ženil až v roce 1997, kdy se jeho manželkou stala Gabriela Heřmanová. Společně s ní přivedl na svět dceru Danielu, která ale nejspíš nejde ve stopách svého tatínka.

Poslední zprávy hovoří, že studovala v roce 2017 na Přírodovědecké fakultě UK, a to obecnou biologii. Strýček Michal Dlouhý jí ale zajistil brigádu ve Švandově divadle, kde si Daniela přivydělávala jako uvaděčka. 

Jeho druhou manželkou byla herečka Petra Jungmannová, s níž přivedl na svět další dvojčata – syny Jiřího a Jana, kteří jsou dnes rovněž herci. Dokonce se momentálně objevují na televizních obrazovkách v nekonečném seriálu Ulice

Neměla to s ním snadné

Být manželkou Vladimíra Dlouhého ale často nebylo pro Petru Jungmannovou zrovna jednoduché. Herec propadl závislosti na alkoholu a také byl velmi silný kuřák. Dodnes se povídá, že ho ovládl démon alkohol poté, co při natáčení v Rusku herci míchali vodku s cukrem. Právě tahle zvláštní kombinace hercům pomáhala překonat čtyřicetistupňové mrazy, které během natáčení panovaly. 

Varování nestačilo

Už na konci devadesátých let balancoval Dlouhý na hraně života a smrti. Tehdy mu v těle praskly žaludeční vředy a byl na tom opravdu špatně. Následovala rakovina žaludku a lékaři mu důrazně doporučovali, aby s kouřením a alkoholem přestal. 

Nebyli ale sami, promlouvat do duše se mu pokoušel i bratr Michal. „Bylo mi líto, že se takhle sám ničí. Asi dvakrát jsem mu zkoušel domlouvat, ale bylo to marné. On si Míra vždycky život řídil sám,“ prozradil Michal Dlouhý Blesku.

Přestat ale Vladimír nedokázal a pokračoval v sebedestruktivním stylu života. Lékaři ho varovali, že to pro něj může mít fatální následky, ale jako by je vůbec neslyšel. Později se mu rakovina přesunula do slinivky a v posledním stadiu už byl připojený na kapačkách.

Hrál do posledních sil

Nechtěl ale přestat hrát, a tak ho vždy z nemocnice na pár hodin propouštěli na představení. Bohužel po něm ale často skončil v hospodě. Těsně před smrtí ještě zvládl natáčení filmu Kajínek, kde exceloval v jedné z vedlejších rolí. Naposledy vydechl 20. června 2010 ve věku pouhých dvaapadesáti let

„Pan doktor říkal, že měl tu horší verzi rakoviny, takový rychlý šíp. Ke konci už to asi bylo všude. Brácha sice navenek působil, že je mu to všechno jedno, uvnitř ale se vším bojoval. Byl takový urputňáček. Pral se s rakovinou jako rytíř do poslední chvíle,“ prozradil deníku Blesk jeho bratr Michal Dlouhý.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, lifee.cz, kafe.cz, zeny.iprima.cz