Ačkoli Vladimír Kratina v těchto dnech slaví dvaasedmdesáté narozeniny, stále je plný energie, a věk je tak v jeho případě pouze číslem. Stále hraje v divadlech, ale rovněž se objevuje v seriálu ZOO jako jedna z nejsympatičtějších postav – svérázný Raul. Přestože byl dříve hotový „Casanova“, dnes má oči jen pro svou manželku Jitku.

Charismatický herec Vladimír Kratina se narodil 25. února 1952 v Praze. Své dětství ale v metropoli neprožil, se svými rodiči žil na Křivoklátsku. Když bylo Vladimírovi dvanáct let, přestěhoval se i s rodiči do Ostravy, kde vystudoval gymnázium a po maturitě následně nastoupil na DAMU.

Smrt otce

Přesun do Ostravy nebyl dílem náhody. Život na venkově rodině vyhovoval. Zvykli si na domeček uprostřed lesů s dřevěnou kadibudkou. Dokonce jim ani nevadilo, že se koupali pouze jednou týdně v neckách, a to ještě postupně od nejmenšího po největšího. Horší ale bylo, že Kratinova otce neustále sekýrovala tchyně. „Strašně ho štvala, pořád měla kecy,“ prozradil později herec. Nakonec se proto rozhodl udělat v životě změnu, přihlásil se na přeškolení z páry na elektriku a dostal místo v Ostravě-Porubě a k tomu třípokojový byt.

Hercův tatínek byl ale zvyklý vždy po příchodu z práce jít do přírody, třeba do lesa na dříví, žít v pohybu a nezastavit se. V Ostravě to ale nebylo možné a po příchodu z práce s sebou vždy hodil na gauč a díval se na televizi. Bohužel takový život zvládl jen dva roky, pak zemřel z důvodů náhlé srdeční příhody.

Ve vězení prožil hotové peklo

V roce 1972 přišel moment, který Vladimír Kratina ze své paměti už nikdy nevymaže. Během májových oslav strhl sovětskou vlajku z divadelního studia DAMU. Byl nařčen z výtržnictví a znesvěcení. Tehdejší příslušníci státní bezpečnosti ho zmlátili obuškem a zavřeli do vazební cely, přičemž mu hrozilo osmnáct měsíců nepodmíněně. 

Bachaři si na něm smlsli a zažil skutečně drsné fyzické útoky, ale i psychický teror. Ačkoli byl vždy hodně silnou osobností, podobné traumatické vzpomínky ho budí ze snů dodnes. Tehdy ho zachránil jeho profesor Ota Sklenčka, jenž se za něj přimluvil. Kratina nakonec získal milost od tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a mohl předčasně opustit vězeňskou celu. „Část trestu jsem si odseděl v ruzyňské věznici, pak mě naštěstí pustili. Byla to hodně drsná zkušenost,“ svěřil se po letech Kratina v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

První manželka odjela i s dcerou do Francie

Už během studentských let se Kratina poprvé hluboce zamiloval, a to do loutkoherečky Šimony Součkové. Ještě během studií se jim pak narodila dcera Marie. Společně přesídlili do Hradce Králové, kde dostal Vladimír hezký byt a také plat, ze kterého se dalo vyžít. „Dokonce i s tím, že pět nebo šest stovek padlo měsíčně v hereckém klubu,“ zavzpomínal Kratina, který se naplno věnoval divadlu a Součková se starala o dceru. 

Manželství jim ale vydrželo pouhé dva roky. Loutkoherečka později využila možnosti odjet za prací do Francie a vzala s sebou i dceru. Bylo to v době, kdy zrovna herec nastoupil na vojnu. Kratinovi se po dceři velmi stýskalo, ale za tehdejší totality se s ní vídat nemohl. Nakonec k sobě cestu s dcerou našli v době, kdy Marie začala pracovat v Praze. 

Podlehla mu Martha Elefteriadu či Zora Jandová

Když se Kratina se Součkovou rozvedli, začalo hercovo bouřlivé období, během kterého střídal ženy jako na běžícím pásu. Kouzlu jeho osobnosti neodolala herečka Zora Jandová či zpěvačka Martha Elefteriadu. Právě s ní herec prožil krásných pět let života a měli spolu velké plány. Chtěli si koupit malý řecký ostrůvek, který tehdy prý stál „jen“ 10 tisíc marek. Minulý režim ale podobným nákupům nepřál, a tak se snu raději rychle vzdali. „Dámy jsem měl vždycky rád a mám je rád dodnes. Ženy jsou báječné bytosti, v řadě věcí naprosto nenahraditelné,“ rád citoval profesora Otu Sklenčku. 

Zdravotní sestra, která sestrou nikdy nebyla

Svou životní lásku nakonec Vladimír Kratina našel až ve svých čtyřiceti letech. Okouzlila ho vystudovaná zdravotní sestra Jitka, kterou si nakonec vzal v roce 1992 a žijí spolu dodnes. Zajímavé je, že se jeho manželka jako sestřička nikdy neživila. Byla ale například inspektorkou výtahů, vychovatelkou nebo se starala o inventury v obchodech. Během manželství přivedli na svět dvě dcery – Dominiku a Sofii, na které je herec právem pyšný. Obě dcery z něj už dokonce udělaly dědečka. „Rodiny si maximálně užívám. Je to radost a štěstí,“ tetelí se Kratina blahem. 

VIDEO: Připomeňte si oblíbenou scénku... Sype se vám zrní, pane Drtikol!

Zdroj: Youtube

Nevěra? Moc velký risk

Ačkoli Kratina stárne jako my všichni, stále je to velmi charismatický muž, který přitahuje i mnohem mladší ženy. Herec ale tvrdí, že má v srdci místo jen pro svou manželku Jitku a na tom se už nikdy nic nezmění. Otevřeně říká, že má rád svůj klid, a dokonce takový, že je prakticky nemožné se s ním pohádat. S manželkou mají velmi otevřený vztah, vzájemně se respektují a dávají si dostatek volnosti. Ačkoli se občas v bulvárních médiích objeví spekulace o možné nevěře, Kratina to rezolutně popírá. „Tohle není nic pro mě. Je to nepohodlné. Když jsem se podruhé ženil, znal jsem život a věděl, že paralelní vztahy jsou kraviny,“ má v tom jasno. 

Legendární pan Drtikol

Za svou hereckou kariéru odehrál nespočet filmových, seriálových i divadelních rolí. Divákům se ale vryl do paměti jako „pan Drtikol“ z oblíbené komedie Prázdniny pod psa z roku 1980. Stále se mu tak stává, že když ho potká na ulici nějaký fanoušek, oslovuje ho jako Drtikola. „Občas mě zvou jako Drtikola na panáka. Před představením odmítám, ale potom si prcka klidně dám,“ řekl Kratina v rozhovoru pro iDnes. 

Drtikol je mezi režiséry oblíbený dodnes. Momentálně se objevuje na televizních obrazovkách v seriálu ZOO. Zahrál si také ve filmu Promlčeno, a to po boku Karla Rodena. Většinou se sice jedná o menší role, ale i tak v nich dokáže skvěle prodat svůj nesporný umělecký talent. 

Zdroj: vlasta.cz, Wikipedia.org, Kinotip2.cz, Cnn.iprima.cz, Krajskelisty.cz, Csfd.cz

Související články