Herec Vladimír Ráž se narodil 1. července v Nejdku u Karlových Varů. Už od raného dětství rád četl a recitoval poezii, vliv na něj v tomto ohledu měla zejména maminka. Vystudoval pražské reálné gymnázium, a když se rozhodoval, čím chce vlastně být, jednoznačná volba padla na lékaře. Studia ale bohužel nedokončil, a to kvůli uzavření škol nacisty. 

V roce 1942 odešel na dramatické oddělení Státní konzervatoře v Praze. Když zavřeli i tuto školu, pracoval krátce jako dělník v pletacím sdružení Dorka. Konzervatoř ale po skončení okupace nakonec vystudoval a získal angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého.

Národní divadlo a filmové role

V mnoha hrách ukázal dostatek talentu na to, aby v roce 1954 začal působit v Národním divadle, kde nakonec hostoval až do své penze. Do paměti široké veřejnosti se ale dostal díky filmovým rolím.

Nejvýraznější byla role krále Miroslava v oblíbené pohádce Pyšná princezna. Skvěle ale odehrál i roli čerta Solfrena v Hrátkách s čertem nebo rybáře v pohádce Byl jednou jeden král.

Tragická smrt syna

Život Vladimíra Ráže však nebyl jen plný hvězdných okamžiků, ale i bolesti. Poprvé mu osud uštědřil krutou ránu v manželství s herečkou Alexandrou Myškovou. Narodil se jim krásný chlapeček, kterého ale museli v pěti měsících jeho života pochovat

„Měla jsem k dětem hlídání, tak jsem se dost brzy po narození druhého syna vrátila do práce. Večer jsem odešla do divadla, a když jsem se vrátila, David už nedýchal. Později mi řekli, že šlo o náhlé úmrtí kojence,“ svěřila se Myšková v cyklu Příběhy domů slavných i zapomenutých.

Zdroj: Youtube

Pořádný skandál

Manželství Ráže s Myškovou ale nebylo idylické delší dobu. Dodnes se povídá, že se do své budoucí druhé manželky, herečky Aleny Vránové, zamiloval už během natáčení pohádky Pyšná princezna.

Sice byli oba zadaní, ale city byly silnější. Ačkoli manželství Ráže skončilo v rámci možností v klidu, Aleně Vránové udělal manžel Pavel Kohout ze života peklo. Byl to komunista tělem i duší, který měl známé na nejvyšších místech. 

Nevěry mu oplatila

Začátky společné lásky byly plné krásných okamžiků. Milovali se, a dokonce se jim brzy narodila dcera Markéta. Jenže odolat pokušení bylo pro Vladimíra Ráže příliš složité a čas od času svou manželku podvedl.

Někdy byla milostná avantýra krátká, jindy delší. Vránová mu to nějakou dobu tolerovala, jenže pak jí došla trpělivost a podvedla ho s veterinářem, který jim léčil kočku

Dokud podváděl jen Ráž, bylo vše v pořádku, ale jakmile ho podvedla manželka, byl oheň na střeše. Ráž nakonec rodinu opustil v době, kdy bylo dceři Markétě osmnáct let. S odstupem času to byla možná chyba, protože neustálé hádky neměly na její dospívání pozitivní vliv. 

A to přitom byla Markéta velmi inteligentní mladá dívka, vystudovala filologii a mluvila čtyřmi jazyky. Jenže její manžel propadl drogám a ona se zase utápěla v alkoholu.

Nejprve to odnesla játra, pak přišla alkoholová demence. Když ji odvezli do nemocnice, bylo už pozdě. Zemřela na Štědrý den v roce 2013, bylo jí teprve 55 let, její otec Vladimír Ráž se toho nedožil.

Dcera se narodila bez levé ruky

Třetí manželkou Vladimíra Ráže se stala o osmadvacet let mladší vychovatelka Olga Hnátová, která mu porodila dceru Veroniku. Přestože se dívka narodila bez levé ruky, nikdy si na svůj hendikep nestěžovala, a dokonce odmítla protézu. 

S jednou rukou se naučila žít, zvládla i přebalovat syna. Na svého otce má jen ty nejkrásnější vzpomínky. „Byl úžasný, spravedlivý, chytrý, férový, rozumný… Jako král Miroslav. Často ho k němu připodobňuji,“ řekla po letech Veronika o svém tatínkovi Blesku.

Točil do posledního dechu

Své milované práce se Vladimír Ráž nechtěl vzdát. Točil dokonce ještě v den svých 77. narozenin, a to oblíbený seriál Zdivočelá země. O tři dny později, konkrétně 4. července 2000, ale doma ve spánku zemřel. Dceři Veronice bylo tehdy teprve devatenáct let. 

„Myslím, že mně a zbývajícím dětem předal do života spoustu krásného. Snažím se být jako on – být férová a nedělat podrazy, a i když je to v dnešní době někdy těžké, být pravdomluvná,“ vzpomíná na svého tatínka s láskou dcera Veronika.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz, lifee.cz, extra.cz, zeny.iprima.cz