Herec Vlastimil Hašek se narodil 7. června 1928 v Praze. Během studií se vyučil prodavačem metrového zboží, ale tuhle profesi dlouho nevykonával, protože se chtěl stát hercem. Miloval divadlo, a tak si podal přihlášku na DAMU.

Životní láska

Už krátce po absolutoriu se začal objevovat na oblastních jevištích, brzy mu ale přišla nabídka z Prahy. Nejdříve začal v Divadle Na Zábradlí, poté se přesunul do Městských divadel pražských, kde vydržel až do konce svého života. Potkal tam také svou budoucí dlouholetou lásku, herečku Danu Syslovou. Osud je svedl dohromady během divadelní hry, ve které hráli milence.

Hašek se jí od začátku ujal, a to nejen v práci, ale brzy i v soukromí. „Dělal mi vlastně takového taťku, než jsem vyspěla. Tehdy mi říkal, jak mám chodit oblečená, že to, co nosím, nosit nemůžu. Pak mi začal nosit knížky a číst verše. Postupně jsme se začali víc a víc kamarádit,“ prozradila Syslová v pořadu Moje místa. 

VIDEO: Vlastimil Hašek zářil v seriálu Malý pitaval z velkého města. Podívejte se na ukázku.

Zdroj: Youtube

Byli jako jin a jang

V jejich případě dokonale platilo, že se protiklady přitahují. Syslová říká, že ačkoli ona celý život miluje přírodu, Hašek ji nenáviděl. Dostat ho tak někam na procházku byl pro herečku nadlidský výkon.

„Byl typickým hospodským a kavárenským typem. Ale měl smysl pro humor a uměl vařit.“ Herečka ho milovala takového, jaký byl. Společně přivedli na svět syny Jiřího a Daniela.

Filmy a seriály s Vlastimilem Haškem

Vlastimila Haška si dodnes všichni pamatujeme jako herce s typickými silnými brýlemi. Větší prostor před kamerou získal hlavně v seriálu Hříšní lidé města pražského či jako nadporučík Rudolf Pekař v Malém pitavalu z velkého města. Nechyběl ale ani ve snímcích Jak utopit doktora Mráčka či Což takhle dát si špenát.

Velký cholerik

I když byl Hašek vysloveně ochranitelským typem muže, k dokonalosti měl daleko. Byl to velký cholerik a herečce dokázal vyčítat i naprosté malichernosti. „Když jsme se zdrželi s příchodem domů o 15 minut, už na nás řval, že doma suší oběd na plotně. On byl hrozný cholerik. Rozeřval se kvůli každé blbině. Že jsem dala skleničku jinam, než patřila. Za chvilku to ale hned zase nevěděl. Na to si pak už ale člověk zvyknul,“ prozradila.

Na rozvod nikdy nepomyslela

Ovšem čím byla Dana Syslová starší, tím hůře jeho cholerickou povahu snášela. „Když jsem pak vedle něho dospěla, trochu se to mezi námi zadřelo. Měli jsme doma často Itálii. Byl cholerik, vyletěl kvůli každé hlouposti. A já jsem si také nic nenechala líbit,“ cituje herečku server zeny.iprima.cz. Rozvod ale podle ní nikdy ve hře nebyl. I když měl své mouchy, nikdy si nedokázala představit, že by ho opustila.

Rozdělila je až smrt

Možná by spolu byli dodnes, kdyby Vlastimila Haška netrápilo zdraví. Dlouhá léta měl problémy se srdcem, se kterými se musel léčit i v nemocnici. Dokonce prodělal i dva infarkty. Když se pak jednou ze špitálu vrátil domů, prodělal třetí infarkt, který už jeho oslabené tělo nezvládlo. Zemřel 12. dubna 1994, a to v náručí své milované manželky Dany Syslové. 

Herečka dodnes vzpomíná na okamžiky těsně před tím, než ji navždy opustil. Týden před svou smrtí byl v nemocnici a tam své ženě vyznal lásku a u toho jedli punčový řez, který si nechal Hašek přivést. „Bylo mu špatně, a když je člověku špatně, tak se chová trošku jinak. Jako by se loučil, ale to nemohl vědět, že brzy zemře,“ cituje herečku web Super. 

Související články

Zdroj: vlasta.cz, zeny.iprima.cz, csfd.cz, super.cz, extra.cz