Šestadvacetiletá maminka Petra žije se svou rodinou v pronajatém bytě 3+1 v Broumově, městě nacházejícím se v severovýchodních Čechách. Je na mateřské dovolené, zatímco její partner Marian je přes pět let nezaměstnaný. Společnou cestu životem začali již ve svých třinácti letech. Společně vychovávají dcery Kateřinu (5) a Nikolku (3). Rodina se spoléhá na finanční podporu v podobě státních příspěvků na děti a bydlení, což jim umožňuje žít spokojený život. Ani jeden z nich dle vlastních slov nestrádá.

Zdroj: Youtube

To čtyřiatřicetiletá Pavlína žije se svou rodinou ve vlastním domě v Dlouhé Loučce na Olomoucku a pracuje jako dělnice. Dělnickou profesi vykonává i její manžel Pavel. Pár tvoří již patnáct let. Společně vychovávají dceru Nikol (12) a syna Matyáše (10), který trpí poruchou ADHD.

Nezaměstnanost i sociální dávky

Pavlína byla zpočátku Výměny v šoku. Ocitla se totiž v romské rodině, která má zcela odlišnou kulturu. Nejen že ji zarazil způsob, jakým daná rodina hospodařila s penězi, také se v novém prostředí nudila. Marian totiž většinu času trávil doma a nic nedělal. Pět let je nezaměstnaný, a přestože Pavlíně neustále tvrdil, že se práci sehnat snaží, skutečnost byla jiná.

Dle jeho slov ho nikde nechtějí zaměstnat kvůli jeho původu. „Sháním práci, ale nikam mě zatím nevzali. Většinou řeknou nebo zavolají, že nemají místo. Jestli je to kvůli tomu, že jsem Rom, nevím,“ svěřil se na kameru Marian s tím, že aspoň občas chodí na brigádu. Nic stálého však rozjednaného nemá. To potvrdila i jeho přítelkyně Petra. „Nám nic nechybí, že bychom tím byli nějak omezovaní, to ne. Máme všechno. I děti všude byly,“ prozradila a dodala, že měsíčně dostanou asi 27 tisíc korun. 

Diváci jejich styl života odsuzují

Pavlínin manžel přitom přiznal, že má o svou ženu strach. „No tak bojím se o ni, ale věřím, že Petra říká pravdu a její manžel bude hodný. Vypadá, že ano, tak snad,“ prozradil své obavy na kameru. Ale diváci mají zcela jiný názor a myslí si, že Marian bude pěkné kvítko. „Pět let nezakopne o práci. Kdo práci chce, tak ji najde, kdo nechce, tak ji nehledá,“ napsala na Facebooku jedna z divaček. „Tohle byla krásná ukázka toho, že náš sociální systém není zase tak nesociální, jak občas lidi řvou i u svobodných matek. Dá se z toho krásně žít a nedělat vůbec nic, paráda,“ zněl jiný komentář.

„Osobně se domnívám, že mamince se ten systém líbí. Ani jeden nepracuje, válí se doma a čekají, co jim spadne do klína,“ dodala jiná divačka. Podobný názor na to má i tatínek z druhé rodiny, který si během Výměny uvědomil, že mu na manželce záleží, miluje ji a žádnou jinou ženu by v domácnosti nechtěl. Navíc své ženě zalichotil a dodal, že žádná jiná není tak pracovitá jako ona. „Já už nevěřím, že by chtěli pracovat. Pokud jsou pět let na dávkách, tak pracovat nechtějí," uzavřela jedna divaček.

Zdroj: Vlasta.cz, TV Nova, pořad Výměna manželek

Související články