Původně to vůbec neměl být myšák Mickey. Zásadní postavičkou mladého amerického karikaturisty, jenž chtěl počátkem minulého století dobýt svět animace, byl šťastný králík Oswald. Ten také patřil k prvním kresleným hrdinům firmy Disney Brothers Studio, kterou v roce 1923 založil tehdy dvaadvacetiletý Walt Disney se svým o osm let starším bratrem Royem.
Letos si ohromná americká společnost, která v současnosti nese název The Walt Disney Company, připomíná sté výročí od svého založení. Po celý rok se po světě budou odehrávat vzpomínkové akce, které vyvrcholí v říjnu.
Jak se narodil Mickey
Walt Disney, jenž kdysi uvažoval i o herecké kariéře, než se rozhodl plně se věnovat novinové ilustraci, karikaturám a později i filmové animaci, začátkem druhé dekády minulého století vytvořil hned sedmadvacet krátkých příběhů o zvídavém Oswaldovi. Pak se ale rozkmotřil s distributorskou společností Universal Studios a rozvázal s ní smlouvu. Mnoho mu tehdy nezůstalo, ztratil práva na postavičku ušatého králíka a přišel i o některé zaměstnance, kteří přešli raději k zavedené firmě.
Walt Disney se ale nevzdal, s bratrem Royem a manželkou Lillian Disney, kreslířkou a animátorkou, s níž se seznámil o pár let dříve při práci, začali přemýšlet o jiném kresleném hrdinovi, který by se stal tváří jejich společnosti. A říká se, že Disneyho napadlo ztvárnit malého myšáka na jedné z jeho pravidelných cest vlakem do Kalifornie. Mimochodem Disney byl milovníkem železnice, a tak se i vlaky v jeho příbězích často objevují.
Když se člověk podívá na staré obrázky králíka Oswalda, vidí, že myšák se od něj zase tolik neliší. Má výrazně kratší uši a jiný čumáček. Jinak jde o klasický rukopis ilustrátora, jenž rád kreslil od dětství, jehož velkou část strávil v Missouri. Myšák se měl původně jmenovat Mortimer, což se ale nelíbilo Lilly, která jej překřtila na Mickeyho. A tak se v roce 1928 zrodila budoucí ikona společnosti, která postupem času ovládla svět animace a stála u zrodu vůbec prvního celovečerního animovaného filmu. Tím se stala Sněhurka a sedm trpaslíků z roku 1937.
Zajímavostí z našich luhů a hájů může být, že i v Československu vznikla hraná pohádka o Sněhurce a sedmi trpaslících, dokonce ještě o čtyři roky dříve. Natočil ji Oldřich Kmínek a hlavní roli získala Eva Šárková, známá z filmu Pudr a benzin Voskovce a Wericha. Disney ale vytvořil první animovaný celovečerní film, do té doby něco nevídaného. Také mu natáčení mnozí vymlouvali coby zbytečnost. Byl to i poměrně drahý špás a Disneymu v půli natáčení došly peníze. Již vytvořenou část ale odnesl do jedné banky, pustil ji tamní radě a ti mu půjčili peníze na dotočení.
Do kin film vstoupil v roce 1937 a Disney si za něj odnesl svého prvního Oscara. Walt Disney získal těchto prestižních cen nakonec celkem 26 (z 59 nominací) a dodnes drží rekord nejúspěšnějšího laureáta.
… a vznikl Disneyland
Disney údajně často vzpomínal na missourské zábavní parky, kam občas zavítal s rodiči, a v padesátých letech ho napadlo zřídit něco podobného pro zaměstnance své společnosti. V červnu roku 1955 tak vznikl první Disneyland. A to v Kalifornii, poblíž Los Angeles. Dodnes funguje a ročně vítá stovky tisíc nadšených milovníků animovaných postaviček. Další ohromné zábavní parky s logem myšáka Mickeyho vznikly na dalších místech v USA, ale ne pouze tam. Mnozí nejen Evropané navštívili například Disneyland v Paříži.
Následujících parků a dalšího rozkvětu firmy se už Walt Disney nedožil. Po sportovním zranění, kdy měl jít na zákrok v oblasti krku, lékaři v roce 1966 objevili, že má zhoubný tumor na levé plíci. Začátkem listopadu ho operovali a plíci mu odebrali, ke konci měsíce se ale Disneyho stav výrazně zhoršil a autor nesčetných postaviček – namátkou kačera Donalda či psů Goofyho a Pluta – v polovině prosince zemřel. Stalo se tak deset dnů po jeho 65. narozeninách. Vedení společnosti převzal starší bratr Roy a později další animátoři, z nichž mnozí prošli u Disneyho profesním kolečkem.
Po roce 1989 se Disney natrvalo zabydlel i u nás. Tehdy skandinávská mediální skupina Egmont začala rozšiřovat své vydavatelské aktivity do střední a východní Evropy. Někteří si možná ještě vzpomenou na knížku Veselé Vánoce, která v roce 1990 vyšla v Československu. Byla to první kniha z dílny Walta Disneyho u nás a dítě, které ji získalo, mělo tehdy jedny z nejhezčích vánočních svátků.
Později se v televizi začaly objevovat seriály, tzv. disneyovky. Velký úspěch slavily především Kačeří příběhy. Ostatně následně vydávaných knih o kačerech včetně Příručky mladých svišťů se v 90. letech prodalo přes 300 000 výtisků. V roce 2016 se česká pobočka Egmontu stala součástí vydavatelství Albatros Media.
Pod doménu Disney dnes spadá řada dalších značek jako třeba Pixar, Marvel, Avatar nebo StarWars a jejich obliba neklesá. „Prodeje knih Disney jsou za posledních deset let stabilní. Disney drží krok s novými trendy víc než dobře. Přichází každý rok s novými filmy a seriály a k nim vycházejí i knižní publikace. Zároveň se vydávají dotisky a reedice knih na motivy nejúspěšnějších filmů,“ říká šéfredaktor nakladatelství Egmont Stanislav Kadlec.
Ani bezmála šedesát let od smrti Walta Disneyho jeho dílo nemizí, spíše naopak. Ostatně sám to předpověděl. „Disneyland nebude nikdy dokončený. Bude se rozrůstat do té doby, dokud na světě zůstane představivost,“ řekl animátor a producent, který v mládí několikrát zkrachoval, ale nikdy nepřestal snít.
Disneyovské milníky
1959: Zrod firmy
Walt Disney s bratrem Royem uzavřeli smlouvu s newyorskou distributorkou Margaret Winkler na prvních dvanáct dílů seriálu Alice Comedies, založených na slavné knize Alenka v říši divů. Bratři založili 16. října 1923 Disney Brothers Cartoon Studio, dnes známé jako The Walt Disney Company.
1928: Narodil se Mickey Mouse
Walt Disney a Ub Iwerks vytvořili sotva čtyřminutový animovaný film s názvem Steamboat Willie neboli Parník Willie, ve kterém se poprvé objevili Mickey Mouse a Minnie Mouse, později ikonická dvojice společnosti.
1937: Celovečerní film o Sněhurce
Třebaže celovečerní film Disneymu mnozí vymlouvali, nedal se a navzdory velkým finančním obtížím natočil pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících, která do kin vstoupila v roce 1937 a způsobila poprask. Disney za pohádku získal svého prvního Oscara. Během ceremoniálu tehdy dostal jednoho klasického Oscara a k němu sedm maličkých.
1954: Disney míří do televize
V padesátých letech se Disney zaměřil na televizi. A jelikož byl pragmatický, vytvořil malou sérii o plánovaném zábavním parku, který vyrůstal nedaleko Los Angeles. V celých USA tak lidé mohli sledovat, co se v Disneylandu připravuje, a samozřejmě se chystat na cestu, aby park viděli na vlastní oči.
1955: Disneyland v Kalifornii
V polovině června 1955 nastal den, kdy se v Kalifornii otevřely brány prvního Disneylandu. Tento jediný byl vytvořený zcela podle plánů Walta Disneyho a pod jeho dohledem. V dalších letech vznikly na různých místech další Disney zábavné parky. Třeba v roce 1971 na Floridě.
1983: Vlastní kanál v televizi
Na Západě znali příběhy z dílny Walta Disneyho z televize už od 50. let, v roce 1983, přesněji 18. dubna 1983 v sedm hodin ráno, ale začalo vysílání samostatného Disney kanálu, který představoval programy z Disney produkce osmnáct hodin denně.
1990: V Československu vychází první Disney kniha
Už v roce 1989 začala skandinávská společnost Egmont rozšiřovat své aktivity na východ, včetně Československa. V roce 1990, rok po sametové revoluci, pak vyšla první kniha – Veselé Vánoce.
1992: Kráska a zvíře bojuje o Oscara
Při 64. udílení Cen Americké filmové akademie se dostal do nominací na nejlepší film uplynulého roku poprvé v historii i animovaný film. Byla to Kráska a zvíře, kterou nakonec porazil snímek Mlčení jehňátek. Animák si ale odnesl cenu za nejlepší původní hudbu a píseň.
1995: První počítačově animovaný film Toy Story
Další prvenství si společnost Walta Disneyho připsala uvedením prvního počítačově animovaného celovečerního filmu Toy Story s hrdiny Buzzem Rakeťákem a kovbojem Woodym. Tedy studio Pixar tehdy ještě nespadalo pod Disney Company, ta jej získala v roce 2006.
2006: Šťastný králík Oswald zpátky u Disneyho
Společnost The Walt Disney Company získala bezmála po osmdesáti letech zpátky práva na šťastného králíka Oswalda.
Zdroj: časopis Vlasta, https://people.com/travel/disneys-most-groundbreaking-moments-timeline-for-disney100-anniversary/