Herce Václava Neužila máme spojeného především s rolí Emila Zátopka v životopisném filmovém zpracování od režiséra Davida Ondříčka, na kterou se chystal neuvěřitelných pět let. Přesně tolik totiž trvaly přípravy a především shánění potřebných financí. „Film se odkládal kvůli penězům, tím pádem se nabíralo časové manko,“ vysvětluje herec, proč jednomu projektu věnoval tolik času.

Samozřejmě hrozilo, že se natáčení vůbec neuskuteční, ale Václav v náročných přípravách ani tak nepolevil a pod taktovkou běžeckého trenéra Honzy Pernici pokračoval v trénincích, během nichž naběhal desítky kilometrů. „Kolegové v Dejvickém divadle mi v šatně říkali: jako vážně furt běháš, i když to nebude?“ vzpomíná na chvíle, kdy si ho okolí dobíralo. A bylo proč!

„Byly totiž okamžiky, kdy mi David Ondříček říkal, že opravdu neví, jestli to bude, a když jo, tak třeba už na to budu starý,“ vzpomíná herec na momenty, kdy k tvrdým běžeckým tréninků ztrácel motivaci. Finance se ale nakonec sehnaly, film byl natočen a divákům se premiérově představil v roce 2021.

Zdroj: Youtube

Sportovní kariéra

Zajímavostí je, že v dětství se herec věnoval hokeji a tenisu, běh nesnášel a zejména ten vytrvalostní. „Když byly rychlé trasy, nějak jsem to přežil, ale jakmile přišla takzvaná dvanáctiminutovka neboli Cooperův test, což znamená, že se v kuse dvanáct minut běhá, bylo to pro mě nepředstavitelné,“ prozradil se smíchem.

Role českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze ve vytrvalostním běhu byla pro Václava Neužila natolik výjimečná, že pro ni neváhal podstoupit nemalou fyzickou proměnu. „To je hercův sen, ta možnost změnit se v někoho jiného. Je to vlastně princip herectví. Vždycky jsem trochu záviděl hollywoodským hercům, protože jsou často tak dobře maskováni, že je v roli skoro nepoznám,“ dodává.

Tato proměna odhaluje hloubku hercova závazku k roli a jeho profesionální přístup. Nejenže si vyžádala obrovské množství času a energie, ale také vytrvalost a schopnost adaptace. Neužil musel změnit svůj fyzický vzhled, ale také se zcela ponořit do psychologie vrcholového sportovce. Tento proces byl daleko více než pouhé herecké představení; byl to skutečný fyzický a emocionální výkon, který vyžadoval naprosté odhodlání a ztotožnění se s rolí.

Od biologie k herectví

Václav Neužil, ač pochází z rodiny s hereckým pozadím, nejdříve směřoval své kroky k přírodním vědám. Vášeň pro přírodu a vědu jej vedla k studiu biologie, avšak nakonec převážila láska k divadlu a umění. Tento přechod z vědy k umění připomíná Zátopkovu cestu od skromných začátků k mezinárodnímu uznání ve sportu, zdůrazňuje Neužilovu schopnost adaptace na změny směru pro dosažení svých cílů.

Co mají oba muži společného?

Mimořádné odhodlání a houževnatost. Emil Zátopek, legendární běžec, je známý svou neúnavnou pracovitostí a odvahou překonávat fyzické i psychické hranice ve světě sportu. Jeho cesta k úspěchu nebyla nikdy snadná; vyžadovala atletické dovednosti, ale také mentální sílu a schopnost čelit výzvám. Jeho odhodlání a neochvějná vůle vyhrávat byly klíčové pro jeho legendární výkony.

Václav Neužil představuje podobnou houževnatost, ale v odlišném světě – v umění. Pro věrohodné ztvárnění Zátopka se musel fyzicky změnit, ale také proniknout do psychologického a emocionálního světa vrcholového sportovce. Jeho transformace nebyla jen o nabrání svalů a trénování běhu, ale také o hlubokém porozumění a vcítění se do role. Neužilův proces přípravy na roli zdůrazňuje, že herectví vyžaduje stejnou míru odhodlání, disciplíny a odolnosti jako kterákoliv jiná forma vrcholového výkonu.

Zdroj: vlasta.cz vltava.rozhlas.cz ceskatelevize.cz

Související články