Příčin takzvaného vdovského efektu může být celá řada. V důsledku truchlení se zhoršuje psychický i fyzický stav vdovce nebo vdovy, roli může hrát také to, že si člověk v návalu truchlení zapomene brát léky na své neduhy, přestane vést aktivní život, a mnoho dalších faktorů.

Vědci také zjistili, že vdovským efektem, a tedy úmrtím krátce po smrti drahé polovičky, jsou o něco více ohroženi muži než ženy.

Zdroj: Youtube

Johnny Cash a manželka June

Americký zpěvák a kytarista Johnny Cash a June, rozená Carter, byli manželé pětatřicet let. Od roku 1968 do roku 2003, kdy June ve věku třiasedmdesáti let zemřela. Příčinou byly komplikace, které nastaly po plánované operaci srdeční chlopně.

V září, po necelých čtyřech měsících, zemřel také populární zpěvák, který na sebe upozornil nejen svým hlubokým hlasem, ale i problémy s alkoholem a drogami.

Bylo mu jedenasedmdesát let. Kromě nemocného srdce trpěl onemocněním nervového systém, kvůli kterému byl náchylný na zápal plic. Sužovaly ho také problémy se žaludkem. Po smrti manželky se jeho už tak nalomené zdraví ještě zhoršilo.

Josef Abrhám a Libuše Šafránková

Dva dny poté, co oslavila osmašedesáté narozeniny, konkrétně 9. června 2021, se do hereckého nebe odebrala skvělá česká herečka Libuše Šafránková.

Národem milovaná Popelka v roce 2014 prodělala rakovinu plic, která se jí zřejmě o několik let později vrátila a tentokrát už ji porazit nedokázala. Zanechala po sobě milujícího manžela, se kterým byli svoji od roku 1976.

Josef Abrhám se ovšem už několik let před manželčinou smrtí potýkal se zdravotními problémy, byl upoután na vozík a trápilo ho hlavně srdce.

Na hereččině pohřbu bylo vidět, že ztrátu své milované nenese vůbec dobře. Necelý rok poté ve věku dvaaosmdesáti let zemřel i on.

Alžběta II. a princ Philip

Nefalšované „Dokud nás smrt nerozdělí“ prožili také britská královna Alžběta II. a její manžel princ Philip. Jejich manželství, které trvalo od roku 1947 až do princovy smrti v roce 2021, bylo symbolem stability a dávalo i cynikům naději, že opravdová láska skutečně existuje.

Princ Philip, který byl britské královně řadu let neochvějnou oporou, zemřel v dubnu ve věku devětadevadesáti let. Oblíbená britská panovnice ho následovala v září 2022 ve věku šestadevadesáti let.

Brittany Murphy a Simon Monjack

Americká herečka, kterou můžete znát například ze snímků Sin City – město hříchu nebo Holky z lepší společnosti, zemřela v prosinci roku 2009 v pouhých dvaatřiceti letech. Zkolabovala tehdy v koupelně a posléze se ukázalo, že se jí osudným stal zápal plic v kombinaci s anémií a větším množstvím předepsaných léků.

Tragickou, ale také značně děsivou náhodou je, že v květnu následujícího roku byl v domě nalezen mrtvý i hereččin manžel. Čtyřicetiletý scenárista a režisér Simon Monjack zemřel rovněž na zápal plic v kombinaci s anémií.

Zdroj: vlasta.cz, irozhlas.cz, journals.plos.org, time.com, musicserver.cz, idnes.cz

Související články