Hereckou kariéru začala Zita Kabátová už jako malá holčička. Její rodiče, nadšení ochotníci, ji na Malé Straně, kde bydleli, přivedli k ochotnickému spolku. Přestože později vynikala svou neobyčejnou krásou, v dětství začínala rolemi chlapců, protože prý připomínala malého štíhlého rošťáka.

Po vystudování gymnázia se Zita Kabátová stala profesionální herečkou. I když hvězdou nebyla okamžitě. V několika angažmá ji kvůli nedostatku zkušeností dokonce odmítli. Nakonec dostala příležitost v Novém divadle Oldřicha Nového.

Postupně začala pronikat i do filmového světa. První roli měla ve snímku Světlo jeho očí v roce 1936. A potom už to šlo samo. Filmové nabídky přicházely jedna za druhou a ve třicátých a čtyřicátých letech patřila k nejvytíženějším herečkám.

Její patrně nejznámější a nejvýraznější rolí byla Helena Horníková ve snímku Muži nestárnou z roku 1942. Mezi její další filmy patří Počestné paní pardubické, Hudbou za štěstím či Kulový blesk. Celkem jsou jich ale desítky.

VIDEO: Podívejte se na krásnou Zitu Kabátovou ve videu.

Zdroj: Youtube

Herecká stopka

Na nějakou dobu ovšem dostala její kariéra stopku. Pod pseudonymem Maria von Buchlow během války totiž hrála ve dvou německých filmech a po konci nacistické okupace měla kvůli tomu zakázáno veřejně vystupovat.

Filmy se ovšem natáčely v češtině, v tuzemsku, a měly dokonce českého režiséra i české herce. Problém byl však v jejich předabování do němčiny. Následný zákaz hraní tedy herečka brala jako velkou křivdu.

Její na dlouhou dobu poslední filmy měly premiéru v roce 1944. Potom se živila jako koloristka a retušérka. K hraní, alespoň v divadle, se vrátila v padesátých letech jako členka Vesnického divadla.

K tomu jí pomohlo vyvdané příjmení Králová. V roce 1946 si totiž vzala za muže Jerryho Krále. Ten jí měl pomoci s emigrací, ale úřady za ním Zitu nepustily, a dokonce je i rozvedly. Jejich manželství trvalo pouhých jedenačtyřicet dnů.

Odchod manžela do USA

Před kamerou se herečka znovu objevila až v roce 1969 ve filmu Hvězda. Od té doby byla opět docela dost herecky aktivní, ale zastávala spíše menší role manželek, matek a později i babiček.

Hereččiným druhým manželem se v roce 1956 stal český sportovec a později sportovní redaktor Jiří Zavřel. Deset let před svatbou si ale jen psali, protože během protektorátu pracoval jako tajemník pro kulturu a poté za to byl poslán do uranových dolů v Jáchymově.

V roce 1968 navíc svou manželku opustil a emigroval do USA. Sice po ní chtěl, aby i s jejich společným synem přijela, ale ona to odmítla. Chtěla zůstat v zemi, kde se narodila.  

Slavní ženatí milenci

V době své největší slávy neměla herečka o nápadníky nouzi. Byla velmi krásná a měla kultivovaný projev. Proto není divu, že jako svobodná žena vystřídala řadu partnerů. A dokonce i těch, kteří byli ženatí.

Románek měla například s Oldřichem Novým nebo s Vlastou Burianem. Tyto dva velikány tuzemské kinematografie si jejich manželky prý sice pečlivě hlídaly, ale když se jelo s divadlem na zájezd, měly smůlu a jejich muži pré.

Třicátá a čtyřicátá léta si Zita velmi užila po všech stránkách. Nejenže byla obletovaná, ale také dostávala pozvání na četné večírky. Zpětně o svém životě tvrdila, že byl opravdu krásný a naplněný a že si na něj rozhodně nemůže stěžovat.  

V roce 2005 se herečka zranila a od té doby byla upoutána na lůžko v léčebně dlouhodobě nemocných. I odtud ale poskytovala rozhovory a sledovala veřejné dění. Na život zkrátka nerezignovala do poslední chvíle. Zemřela 27. května 2012 ve věku 99 let.

Zdroj: csfd.cz, filmovyprehled.cz, databazeknih.cz, ceskatelevize.cz, dvojka.rozhlas.cz

Související články