Macarena

V polovině devadesátých let se zrodil fenomén, který je dodnes součástí řady oslav a večírků. Španělské duo s názvem Los del Rio tvořené Antoniem Romerem Mongem a Rafaelem Ruizem Perdigonem nazpívalo chytlavou píseň Macarena.

Přestože ve Španělsku byla brzy velmi populární, na svůj celosvětový úspěch si musela několik let počkat. Konkrétně do roku 1996, kdy byla zveřejněna remixovaná verze, která mimo jiné zahrnovala pasáže v angličtině. V rámci videoklipu byl světu odprezentován také ikonický taneček.

Píseň si poslechněte ZDE.

Né, pětku né

Kombinace chytlavé melodie a vtipného textu, se kterým se dokázal ztotožnit každý školák, způsobila, že popěvek skladby Né, pětku né dokáže v Česku zazpívat kdekdo.

Jejím interpretem se v osmdesátých letech stal Josef Melen, který v rozhovoru pro Rádio Junior uvedl, že ji jako desetiletý nazpíval s bolestí v krku, protože měl zrovna angínu.

Píseň si poslechněte ZDE.

Love Grows (Where My Rosemary Goes)

Debutový singl od kapely Edison Lighthouse se stal v roce 1970 číslem jedna mnohých světových hitparád. Momentálně zažívá jakési obrození na sociální síti TikTok, kde se tato milostná píseň stala součástí aktuálních trendů.

Přestože kapela už na úspěch této písně nenavázala, Love Grows je už navždy pevnou součástí a charakteristikou popové hudby sedmdesátých let.

Píseň si poslechněte ZDE.

Hrobař

Éru české alternativní hudby devadesátých let reprezentuje Hrobař od kapely Premier, který se tak trochu překvapivě stal široce populárním fenoménem.

Skladba vyšla na albu Pánubohudooken v roce 1993 a videoklip, který k ní posléze vznikl, ovládl hitparádu Eso. Režíroval ho Filip Renč. Píseň představuje směsici různých hudebních žánrů, včetně rocku, punku a alternativního popu.

Píseň si poslechněte ZDE.

Beruška

Přelom tisíciletí byl obdobím, kdy se snažily prorazit mnohé chlapecké a dívčí skupiny. Jednou z nich byli dnes již dávno rozpadlí T-boyz, mezi jejichž členy patřil například moderátor Petr Vojnar.

Ten v rozhovoru pro Lifee prozradil, že nikdo nečekal, že zrovna z písně Beruška bude takový hit. Byla to totiž poslední, tedy třináctá píseň desky, která je brána spíše jako taková výplň. Podle Vojnara si ale začala žít vlastním životem a zcela po smrti není ani o řadu let později.

Píseň si poslechněte ZDE.

I’ll Be There for You

Píseň o síle přátelství a o tom, že praví přátelé jsou tu jeden pro druhého za každé situace, je nejvýznamnějším hudebním počinem dua The Rembrandts. Celosvětově známou se skladba nahraná v roce 1995 stala jakožto znělka kultovního seriálu Přátelé.

Senzace z ní byla v podstatě přes noc. Spíše než její interprety si ovšem při jejím zaslechnutí většina lidí vybaví seriálové herce.

Píseň si poslechněte ZDE.

Somebody That I Used to Know

Z trošku novějších skladeb lze zmínit píseň, za kterou stojí belgicko-australský zpěvák Gotye a na které se s ním podílela novozélandská zpěvačka Kimbra.

Hit, který vznikl v roce 2011, se může pochlubit dokonce cenou Grammy. Balada o vztazích se v době svého vydání ve třiceti zemích umístila v top 10.

Píseň si poslechněte ZDE.

Despacito

V roce 2017 zbořil hitparády španělský megahit Despacito od interpretů Luise Fonsiho a Daddyho Yankeeho. Jde o směsici reggaetonu a popu a vyznačuje se nakažlivým rytmem, melodickými riffy a vášnivými vokály.

Text písně se dotýká tématu lásky a touhy a získal si srdce posluchačů díky svému chytlavému refrénu a smyslnému zvuku. Klip se stal dokonce nejsledovanějším videem na YouTube.

Píseň si poslechněte ZDE.

Zdroj: vlasta.cz, starsinsider.com, monstermusic.cz, idnes.cz, junior.rozhlas.cz, lifee.cz

Související články