Kdo by neznal Enyu, nejúspěšnější irskou sólovou zpěvačkou všech dob? Hity Orinoco Flow, Carribean Blue či Only Time si v devadesátkách broukal celý svět. Za svoji kariéru prodala více než 80 milionů alb, více jich v Irsku prodala už jen legendární kapela U2, a její jmění se odhaduje na 100 milionů liber. Další salvu fanoušků si získala soundtrackem k filmu Pán prstenů, v němž zazněla například píseň May It Be. Vysloužila si jím dokonce čtyři ceny Grammy a nominaci na Oscara.

Plachá zpěvačka však tolik slávy neunesla a po životním úspěchu zmizela nejen z koncertních pódií, kterým se odjakživa vyhýbala, protože ji vystoupení stresovala a ona milovala ticho, ale i z celého veřejného dění.

Zdroj: Youtube

Toto rozhodnutí vyplynulo z jejího dětství. Už jako malá totiž bývala velmi plachá a uzavřená. Se svými vrstevníky se nechtěla bavit a měla ráda svůj klid a prostor. Dokázala se ve svém pokoji zavřít na několik dlouhých hodin, během kterých hrála na klavír a zpívala. V tu dobu se naučila být sama a vnímala to jako radost.

Enya vyrůstala mezi osmi sourozenci, a proto ticho považovala za luxus, kterého se snažila využít ze všech sil. Ačkoliv sourozence milovala, v jejich společnosti a blízkosti se pohybovat nechtěla.

Jsem příliš oddaná své hudbě. Někteří lidé si myslí, že to zní smutně, ale věřte mi, jsem šťastná.

Enya

Veřejně vystupovat nechtěla

I přesto, že by si někteří mohli myslet, že úspěšná zpěvačka pořádala několik koncertů ročně, opak je pravdou. Když měla mít vystoupení, vždy se na něco vymluvila. Snažila se na veřejnosti moc neukazovat, a své finance si tak vydělala především na prodaných CD.

V roce 1997 koupila v Irsku hrad Manderley, který byl postaven k příležitosti nástupu královny Viktorie na trůn, a lidí se od té doby straní. Často se nevídá ani s vlastní rodinou. Společnost jí dělá jen několik koček a zaměstnanci. Podle místních, kteří se na hrad chtěli podívat, má zpěvačka dbát především na svou bezpečnost. Kolem hradu je rozestavěno několik bezpečnostních kamer, speciální vstupní brána a velké osvětlení.

Útok od fanouška

Od roku 2005 pak zpěvačka svůj soukromý život chrání ještě víc. Tehdy ji vyděsilo setkání s fanatickým fanouškem, který se vloupal do hradu, svázal jednu z domácích a pátral po Enye, jež se mezitím strachy bez sebe ukrývala v jednom z hradních pokojů. Od toho okamžiku se někdejší hvězda veřejnosti straní úplně a dnes téměř nevíme, jak zpěvačka vypadá.

„Můj uzavřený životní styl dráždí spoustu lidí. Nepotřebuji názor někoho jiného. To, že nechci chodit do nočních klubů, není trestný čin.“

Enya

Stále je svobodná

Podle dostupných informací je Enya nezadaná a lásku nevyhledává. V jednom ze svých rozhovorů prohlásila, že pokud chce být šťastná, musí zůstat sama. Přestože v minulosti měla několik partnerských vztahů, nakonec uvedla, že pravou lásku nalezla ve své hudbě.

Zdroje: Vlasta.cz, Grammy.com, TheGuardian, šíp

Související články